Bilgisayar'ın Fizikle Alakası Yardım?

Sponsorlu Bağlantılar

TeknolojiCep

TeknolojiCep

Üye
    Konu Sahibi
Bilgisayar'ın Fizikle Alakası Yardım?
Arkadaşlar Okul hocamız bilgisayarın fizikle alakasını en az 2 sayfa yazmamızı istedi. Yardımcı olurmusunuz. Tabi ki 2 sayfa yazmanızı istemicem. Biraz yardım etseniz yeter.

Uhops

Uhops

Üye
Fanın dönüp hava akımı oluşturup pc'yi soğutması. Aklıma başka bişey gemiyor. Hava akımının falan formulünü yaz :)

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
bilgisayrın fizikle alakası yarı iletkenlerden oluşması elektrik konusu fizikte yer alması gerekir
yarı iletkenler germanyum silisyum maddelerine 5 elektorunu bulunan yabancı maddenin katılması ile yapılır

resimde dünyanın ilk transistörü görülmekte bu dijital cihazları oluşturan parçlardan biri
bunlarla yapılan ,

1024 tane filipfulap bir araya gelerek bir biti oluşturuyor 1024 adet bit ise 1kb tı
masa üstüne oluşturalan kısa yol ikonu 4kb ediyor
fizikte dijital cihazlar bir sıfır mantıgı ile çalışır mesela lambanın anahtarı
ya açıktır ya kapalıdır 1 açık 0 kapalı anlamına geliyor
mesela sana şimdi sana çay yap desem, 1 evet 0 hayır olsun
kiprit çakmak var mı 1
tüp var mı 1
çay varmı 1
çaydanlık var mı 0
bunu dijital mantıga dökersek

gibi bir sonuç çıkar Q senden istedigim bir bardak çay A çaydanlık B ise tüp
bir bardak çay için bütün koşuların yerine gelmesi gerekiyor
burdan incele bu kapılarında yapısı
germanyum ve silisyumdan oluşuyor klavyedeki her harfin kodları var
y harfi 1011001
h harfi 1001000 burada 7 tane anahtar var h harfi için ikisi açılıyor beşi kapatılır gibi
beni çayım şekersiz olsun dedigimde şeker 0 olması şekerli istesem 1 olurdu, gibi

OozyStaw

OozyStaw

Üye
Daha çok elektrik-elektronik tarafından bağlantı kurabiliriz.
ekran kartlarında kullanılan sinyal güçlendirmeye yarıyan transistörler
işlemcinin soğuması için kullanılan fan: Fan ve İşlemci arasında bulunan alimünyum ızgara işlemciden gelen yüksek ısının fana gidip daha sonra fandan gelen soğuk hava akımının işlemciyi soğutması , aliminyumun hızlı ısı geçirmesi en büyük etkendir , diğer bir etkende ısı alış verişini kolaylaştıran termal macunların kullanılması, harddisklerdeki diskin dakikada 7200 veya 5400 defa dönmesi , bu kadar geldi aklıma :)

Üst Alt