Bilgisayarım eskisi gibi hızlı değil arkadaşlar bi yardım

 • 7 Mayıs 2011
 • 4177 Okunma
 • 7 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. intel pentium dual cpu 1.60 ghz

  2 gb ram

  512 mb nvidia leadtek ekran kartı

  windows vista home premium 32 bit

  bilgisayarı alalı 4 sene oldu artık eskisi gibi çalışmıyo yavaş ve donuyo arada bi takılmalar oluyo ne yapmalıyım çok sinir bozucu bi durum :off:
   


  Yazan: Kingmortall
 2. 4 sene içinde hiç kasa temizliği yaptınmı ?
   
 3. Bilgisayarınızın donmasının nedeni 1.60 GHz'lık İşlemciden kaynaklanır. Düşük çekirdekli İşlemcilerde çok görülür bu Kingmor. Onun için 1.60 GHz'lık işlemciye fazla yük biner ise donma sorunları veya reset atma gibi durumlar görülebilir. Ayrıca Vista kullanıyorsunuz. Vista'nın istediği sistem gereksinimleri olarak 2GB Ram, 1GB ekran kartı ve İşlemci olarak en düşük Intel Core 2 Duo 2.0 GHz İşlemcidir. Onun için Windows XP SP2 veya SP3 kullanırsanız yavaşlama sorunu ortadan kalkacaktır. Ben İşletim Sistemimden memnunum diyorsanız orası sizin bileceğiniz iştir.

  Diğer nedenler: eğer bilgisayarınız yavaş ve donuyor ise bu gereksiz programlardan veya Viruslerden kaynaklanır. Onun için eğer gereksiz programlar HDD'inizi şişiriyor ise bu yavaşlamasına, bazen de kitlenmesine neden olabilir. Onun için HDD'de gereksiz dosyalar, veriler, oyunlar vb. bulundurmayın. Bunları CD/DVD'ye yazdırın. Ayrıca her iki sürücüye de disk temizleme işlemini uygulayın. Görev yöneticisinin işlemler bölümüne bakın, eğer hangi program veya uygulama sistemden fazla kullanıyor ise bunu sonlandırın ve gereksiz ise silin. Kayıt defterini onarın ve gereksiz kayıt girdilerini CCleaner yardımı ile temizleyin. Virusleri gelişmiş Antivirus yazılımları ile temizleyin. Komple sistem taraması yapın. Antivirus olarak Kaspersky veya McAfee'yi kullanabilirsiniz.

  Bunlardan ayrı olarak kasanızın her hafta düzenli olarak tozunu alın ki, Donanımlar baskı altında kalmasın.

  Ayrıca 2GB Ram ve 512MB ekran kartından kurtarıyorsunuz. Fakat İşlemci olarak Intel Pentium düşük modeldir. Onun için Core 2 Duo gibi bir İşlemci alarak da hızlı bir sistem kullanabilirsiniz. Eğer bütçeniz var ise İşlemci tavsiyesinde bulunabilirim.
   
 4. 1.Bilgisayarını belli periyotlarla içine temizle veya temizlet.
  2.CCleaner gibi temizleme programları kullan
  3.Pcde gereksiz olan programları kaldır
  4.Pc özelliklerinin üstünde olan oyun,programları kaldır.
  5.Sistem nerede yüklü ise orayı temiz tut.C'de ise oraya fazla program oyun yükleme
  6.Yılda bir kez de olsa format atmaya bak.
  :oke:
   
 5. aslında ekran katını değiştirmeyi düşünüyorum işlemci olarak da ne önerirsiniz yani çok pahalı olmasında
   
 6. Ekran kartından önemli olan İşlemcidir. İlk olarak İşlemci sonra Anakart, en son ekran kartı gelir. İşlemci olarak fazla pahalı olmayan Core 2 Duo veya AMD modellerinden birini öneririm. Yalnız İşlemci değiştiği zaman buna bağlı olarak Anakart da değişecektir. Ekran kartıda değiştiği için Anakart da değişecektir. Onun için bütçenizi bilmeden donanım tavsiyesinde bulunamam.

  Intel serisi İşlemciler genelde pahalı olur. Fakat hakkını da verir. Eğer çok pahalı olmayan bir İşlemci alacaksanız o zaman AMD'nin Phenom II X4 veya X6 serilerinden birini tavsiye ederim.
   
 7. anakartının pin sayısına göre işlemci terfisi yapabilirsiniz
  ben lga 775 olduğunu zannediyorum eğer en düşüğünden bir pentium 4 2.66ghz işlemci değişimi yaparsanız sisteminiz hiç olmadığı kadar rahatlayacaktır.
  bence anakartınızı ekran kartınızı şimdilik değiştirmeye hiç de gerek yok

  ama anakartınızın marka ve pin sayısını bilmeden tam kesin birşey diyemem
   
 8. Dedikleri gibi Pcini temiz tutmalısın.Anti Virüs programları bazı virüsleri silemiyor. Combofix programını indir bence 3mb program ve silemedigi virüs yok:ehe
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
18/01/2019 - 13:18