Bilgisayarda RAM Bellek Yükseltmenin Faydaları Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Bilgisayarda RAM Bellek Yükseltmenin Faydaları Nedir?
Oynadığımız oyunların, kullandığımız programların bizden ve bilgisayarımızdan talep ettiği bazı şeyler var. RAM, her ne kadar bu döngüde en önemli araçlardan olmasa da kilit bir rol üstleniyor. Çoğu zaman RAM yükseltme ihtiyacımız ortaya çıkabiliyor. Peki bilgisayarlarda RAM yükseltmenin getirileri ne? Gelin birlikte bakalım.

Bilgisayarlarımız ve telefonlarımız başta olmak üzere birçok elektronik cihazların hız ve işlevsellik görevini üstlenen ve İngilizce açılımı Random Access Memory olan RAM, günümüz teknolojisinin en büyük nimetlerinden birisi. İnsanların beynindeki hipotalamus organeli ne ise, elektronik cihazlar için de o olan Ram (Rastgele Erişimli Bellek) birçok donanım parçasının yükünü adeta tek başına sırtlıyor.

Bir nevi geçici hafıza, depolama birimi gibi çalışan RAM, bilgisayarın gerçekleştirilen işlemlerde gecikmeleri engelliyor. Hafızası yükseldikçe üstlenebileceği maksimum görev sayısı da artıyor. Peki bilgisayarlarda RAM yükseltme yapmanın ne gibi avantajları olur? Gelin en temelden başlayarak sorularınıza yanıt verelim.

RAM‘in bilgisayardaki görevi tam olarak nedir?

Günümüzde bilgisayarların, telefonların ve tabletlerin ana hafızası olarak kullanılmaya başlanan rastgele erişimli bellekler, sistemlerin hem donanımsal hem de yazılımsal bütün işlemleri ve verileri depolama görevi görüyor. Yukarıda da dediğimiz gibi insan beynine benzetilen Ram’ler, tıpkı insanların beyinlerinde bilgilere ihtiyaç duyması gibi bilgisayarlar da RAM’lerdeki bilgilere ihtiyaç duyarlar. Kısa örnekle açıklayalım.

Örnek: Diyelim ki bilgisayarınızdan GTA 5’i indirdiniz ve ilk defa açacaksınız. Siz GTA 5’e ilk tıkladığınız anda işletim sistemi oyunun istediği gücü hesaplayarak donanımlardan gereken güç miktarını ister. Görüntüyü aktarmak için 2 GB ekran kartı hafızasına ihtiyaç duyuluyorsa, işletim sistemi bunu hesaplayarak ekran kartına bildirir. Peki RAM'ler burada ne yapıyor?

RAM’ler ise işletim sisteminin hesapladığı verileri depolar. Siz tekrar GTA’ya girdiğinizde, gereken güç miktarı baştan hesaplanmaz, RAM'e depolanan veri kullanılır. Bu sayede işlemler çok daha hızlı gerçekleşeceği için bilgisayarınız GTA 5’i artık çok daha kolay açacaktır.

Fiziksel ve sanal belleklerden oluşan RAM'ler, fiziksel olarak bir programın ihtiyacı olduğu verileri çalıştırır iken sanal olarak da programın verilerini depolar. Bilgisayardaki her programın verilerini depolayan Ram’ler, bilgisayarın açma kapama tuşuna basıldığı anda işletim sistemi dosyalarımızı çalıştırarak bilgisayarımızın açılmasını sağlar.

Kaç GB RAM’e ihtiyacınız olduğunu nasıl tespit edebilirsiniz?

Teknoloji ile yarışmak neredeyse imkansız. Zira aldığımız bir bilgisayar donanım parçasının kısa süre sonra üst modelleri çıkıyor ki ülkemizdeki vergi ve kur farkından dolayı zaten son parçaları da alamıyoruz. Peki her istediğimiz zaman Ram alamıyorsak, o zaman ihtiyacımız olan en ideal Ram’i nasıl tespit edebiliriz?

Öncelikle bu tespiti yapmadan önce bilgisayarınızı ne için kullanacağınızı bilmek gerekiyor. Sadece iş için sunumlar hazırlayıp nette dolaşmak için mi yoksa oyun oynamak için mi bilgisayara ihtiyacınız var? Zira iş için gereken bilgisayarlarda 4 GB Ram yeter iken oyun için gereken sistemler için en az 16 GB RAM gerekiyor. Masaüstü bilgisayarlara Ram ekleme işlemi yapılsa da laptop dizüstü bilgisayarlara Ram yükseltme yapılamıyor.

Hangi RAM, ne için kullanılır?:

• DDR1 RAM: En eski nesildir, 200-400 Mhz hızında çalışır.
  • DDR2 RAM: Çift Kanal Mimarisi'nin bulunduğu ilk RAM'lerdir, 400-1066 Mhz hızında çalışır.
  • DDR3 RAM: Günümüzde yaygın şekilde bulunur, 800-1860 Mhz hızında çalışır.
  • DDR4 RAM: Piyasada bulunan en gelişmiş versiyondur, 2133-3200 Mhz hızında çalışır.
  • DDR5 RAM: Önümüzdeki yıllarda yaygınalaşacak versiyon, 5200 Mhz hızına kadar çıkabilir.
Boyutlar açısından bakıldığında da piyasada yüksek miktarda RAM'ler görebiliriz. Örneğin Apple'ın 470 bin TL'ye kadar fiyatı yükselen Mac Pro'sunda 1.500 GB RAM bulunuyor. Bu RAM'in ne işe yaradığına dair detaylı makaleye ulaşmak için tıklayın.

Son olarak uyarmakta fayda var. Ram miktarım ne kadar fazla olursa sistemin performansı da o kadar iyi olur diye düşünüyorsanız maalesef yanılıyorsunuz. Ram sadece depolama alanı sağlar, o kadar. Sistemin performansı için işlemci, ekran kartı ve anakart modeliniz önemlidir.

RAM yükseltmenin sağlayacağı faydalar neler?

Yukarıda yaptığımız uyarıda sizi RAM yükseltmenin performansı arttırmayacağını söylemiştik. RAM yani fiziksel ve sanal depolama alanını arttırmak, belki genel performansı iyileştirmez ama sizin bilgisayarınızda yapabildiğiniz görev seçeneklerini arttırabilir.

• Oyunları "daha kaliteli" oynayabilirsiniz,
  • Photoshop gibi uygulamaları daha rahat kullanabilirsiniz,
  • Bilgisayarınız daha hızlı açılacaktır,
RAM yükseltmenin sağlayacağı katkılar genel olarak bu şekilde. Tabii ki yüksek belleğe sahip diye her RAM de alınmamalı. Zira RAM'lerde önemli olan diğer husus ise yazma hızı yani veriyi kaydedip çalıştırma hızı dediğimiz GHz miktarıdır.

Alacağınız RAM'lerde bu orana da dikkat etmeniz gerekiyor. Siz siz olun sistem toplarken veya alırken mutlaka detaylı araştırma ve soruşturma yapın.

Yazar: Osman Onur Güner

• Beğen
Tepkiler: Mesut Aktaş

PALA.

PALA.

Üye
Masaüstü bilgisayarlara Ram ekleme işlemi yapılsa da laptop dizüstü bilgisayarlara Ram yükseltme yapılamıyor.
:alkis
Keşke paylaştığınız şeyleri biraz okusanız, araştırsanız diyorum yada eleştiriye açık olsanız...
Bilgisayarınız daha hızlı açılacaktır,
Ram miktarı microsoftun gereksinimlerinin üzerindeyse yüksetmek, açılışı hızlandırmaz.
Hatta anakarta bağlı olarak; çok az bir miktar açılışı yavaşlatır, çünkü yüksek donanımı sitemin tanıması, yüklemesi zaman alır.

Not: bir daha eleştirmeyecem dedim de, başkasının(Osman Onur Güner ) düşüncesini eleştirmiş olayım bu seferlik...

Son düzenleme:
  • Sevdim
  • Kahkaha
Tepkiler: MAERKEK ve TheNightMare.
TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Masaüstü bilgisayarlara Ram ekleme işlemi yapılsa da laptop dizüstü bilgisayarlara Ram yükseltme yapılamıyor.
Bu cümle tamamen yanlış. Laptop (Notebook) Cihazlarda, Eğer ana kartınız buna Elverişli ise Ram yükseltme işlemi yapabilirsiniz. Bu yazı tamamen, Kopyala yapıştır tarzında olmuş.

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve MAERKEK
Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Bu cümle tamamen yanlış. Laptop (Notebook) Cihazlarda, Eğer ana kartınız buna Elverişli ise Ram yükseltme işlemi yapabilirsiniz. Bu yazı tamamen, Kopyala yapıştır tarzında olmuş.
Konunun altında yazarını belirttim zaten. Değiştirmek istemedim.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Sahi DDR5 Ne Zaman Çıkar Acep 4 Baya Oldu Çıkalı. 4 Nesil İşlemci Atlattı Neredeyse

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
:alkis
Keşke paylaştığınız şeyleri biraz okusanız, araştırsanız diyorum yada eleştiriye açık olsanız...

Ram miktarı microsoftun gereksinimlerinin üzerindeyse yüksetmek, açılışı hızlandırmaz.
Hatta anakarta bağlı olarak; çok az bir miktar açılışı yavaşlatır, çünkü yüksek donanımı sitemin tanıması, yüklemesi zaman alır.

Not: bir daha eleştirmeyecem dedim de, başkasının(Osman Onur Güner ) düşüncesini eleştirmiş olayım bu seferlik...
Yazıyı okudum zaten. Ben yazmadigim için bir değişiklik yapmak istemedim üzerinde.