Bilgisayarda DNS ayarları nasıl değiştirilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
  Konu Sahibi
Bilgisayarda DNS ayarları nasıl değiştirilir?
İnternet kullanıcıları zaman zaman çeşitli nedenlerle internet sansürüyle karşılaşabilir. Ülkemizde de belirli aralıklarla Facebook, Twitter, Youtube gibi çeşitli sosyal mecralar başta olmak üzere farklı internet sitelerine erişim engeli konulmaktadır. Bu durumda erişim engeli konulan internet sayfalarına giriş yapılabilmesi için kullanıcılar çeşitli yöntemlere başvurur. Bilgisayardaki DNS ayarlarının değiştirilmesi de söz konusu yöntemler arasında yer alır. DNS ayarlarının değiştirilmesinin ardında pek sebep yatmaktadır. Yalnızca erişim yasaklı sitelere giriş imkanı elde edebilmek için değil ayrıca sunucusu değişmiş olan bir siteye eski sunucu üzerinden giriş yapabilmek için de DNS ayarları değiştirilebilmektedir.

DNS’in İngilizce açılımı Domain Name Server olarak belirtilir. Türkçe karşılığı ise Alan Adı Sistemidir. Her bir internet sitesi yani her bir alan için farklı olarak yetkili ad sunucusu mevcuttur. Söz konusu ad sunucuları da IP adresleri ile ilişkilidir. Birbiriyle ilişkili bu düzen sayesinde DNS işlev gösterir.

Esasen her bir web sayfasının rakamlardan oluşan bir IP adresi bulunur. DNS sayesinde tarayıcıların adres çubuğuna girilmek istenen web sayfası yazıldığında web sayfasının adı doğrudan IP adresine çevrilerek kolaylıkla erişim sağlanır. Google’a erişimi sağlayan IP adresi 74.125.224.83’tür. Kullanıcıların Google’a erişmek için bu IP rakamlarını tuşlamak yerine tarayıcıda yalnızca Google.com yazması yeterlidir. DNS sunucusu ile bu rakamlar dönüştürülerek IP adresine yönlendirilir ve web sayfası kolaylıkla görüntülenir.

Normal süreçte internete bağlanmak isteyen bir kullanıcı internet servis sağlayıcısının otomatik olarak atadığı DNS değerleri üzerinden internet erişimi sağlamaktadır. Bu durumda ise erişim engeli konulan sitelerin görüntülenmesi mümkün olmaz. DNS’ in değiştirilmesi suretiyle kullanılan server da değiştirileceğinden engellenmiş olan siteler kolaylıkla görüntülenebilir.

Niçin DNS Değiştirilmesi Gerekir?
Bilgisayar kullanıcılarının DNS ayarlarını değiştirmek için çok çeşitli nedenleri olabilir. Bu nedenler şu şekildedir:

 • DNS tabanlı engelleri bertaraf ederek istenilen web sitesine erişim sağlamak.
 • Daha hızlı bir DNS sunucusu kullanarak internete daha hızlı bağlanmak.
 • Veri gizliliği için giriş yapılan internet sitelerinin kaydolmadığı bir DNS yapısı kullanmak.
 • İnternette gizlilik elde edebilmek için şifreli DNS kullanmak.
Bilgisayarın DNS Ayarlarının Değiştirilmesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Windows 7 işletim sistemine sahip olan bir bilgisayarda DNS ayarlarının değiştirilmesi için yapılması gerekenler adım adım şu şekilde sıralanabilir:

1. Bilgisayarın sağ alt köşesinde yer alan simge çubuğunda ekran şeklindeki internet servis sağlayıcı simgesi üzerine sağ tıklanır.2. Daha sonra “Ağ ve Paylaşım Merkezi” isimli bir pencere açılır. Bu pencerede “yerel ağ Bağlantısı” tıklanarak açılır.3. “Yerel Ağ Bağlantısı Durumu” penceresindeki “Özellikler” butonuna tıklanır.4. Açılan pencerede “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçilir ve “özellikler” butonuna basılır.5. Açılan pencerede “Otomatik olarak bir IP adresi al” kutucuğu işaretlenerek seçilir. Yeni DNS rakamlarının manuel olarak belirlenebilmesi için “Aşağıdaki sunucu DNS adreslerini kullan” kutucuğu işaretlenerek seçilir. İlgili kısımlara 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 şeklindeki DNS değerleri girilir. Bu işlemler sayesinde herhangi bir aksaklık olmadan internete erişim sağlanır.Güncel DNS Adresleri Nelerdir?
Güncel DNS adresleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Google İçin DNS Ayarları: 8.8.8.8 veya 8.8.4.4
 • Open İçin DNS Ayarları: 208.67.222.222 veya 208.67.220.220
 • Norton İçin DNS Ayarları:198.153.192.1 veya 198.153.194.1
 • Dnsadvantage için DNS Ayarları: 156.154.70.1 veya 156.154.71.1
 • Uydunet İçin DNS Ayarları: 62.248.80.161 veya 62.248.80.162
 • Scrublt İçin DNS Ayarları: 67.138.54.100 veya 207.225.209.66
 • Yandex İçin DNS Ayarları: 77.88.8.8 veya 77.88.8.1
 • DNS Watch İçin DNS Ayarları: 84.200.69.80 veya 84.200.70.40
 • Alternate DNS İçin DNS Ayarları: 23.253.163.53 veya 198.101.242.72
 • Safe DNS İçin DNS Ayarları: 195.46.39.39 veya 195.46.39.40
 • Level3 İçin DNS Ayarları: 209.244.0.3 veya 209.244.0.4
 • Verisign Public DNS İçin DNS Ayarları: 64.6.64.6 veya 64.6.65.6
Windows 10 İşletim Sistemine Sahip Olan Bilgisayarların DNS ayarları Nasıl Değiştirilir?


DNS ayarlarını değiştirebilmek için izlenmesi gerekenler adımlar şu şekildedir:

1. Bilgisayarda öncelikle “Başlat” çubuğuna sağ tıklanır. Açılan “Ağ Bağlantıları” öğesine tıklanarak da “Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir” seçeneğine tıklanır. Başlat çubuğu üzerinden açılan menülerden ilerlemek yerine ikinci bir seçenek olarak Denetim Masası da kullanılabilir. Denetim Masasındaki “Ağ durumunu ve görevler görüntüle” öğesi açılarak da aynı işlemler için bir başlangıç yapılabilir.

2. Ağ bağlantılarının görüntülendiği pencerede “Yerel Ağ Bağlantısı” seçilir ve “Özellikler” butonuna basılır.

3. Açılan pencerede “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçilir ve “Özellikler” butonuna tıklanır.

4. Yeni DNS rakamlarının manuel olarak belirlenebilmesi için aynı pencerede yer alan “Aşağıdaki sunucu DNS adreslerini kullan” kutucuğu işaretlenerek seçilir.

5. 8.8.8.8 veya 8.8.4.4 şeklindeki DNS rakamları yazılarak “Tamam” butonuna tıklanır. Bu sayede DNS ayarları değiştirilmiş olur.

iOS İşletim Sistemine Sahip Olan Bilgisayarların DNS ayarları Nasıl Değiştirilir?
iOS işletim sistemindeki bilgisayarlarda DNS ayarlarının değiştirilmesi için yapılması gereken işlemler sırasıyla şöyledir:

1. Sistem Tercihleri açılır.2. Sistem Tercihleri penceresindeki seçeneklerden “Ağ” simgesi üzerine çift tıklanır.3. Açılan pencerede yer alan aktif haldeki internet bağlantısına tıklanır ve pencerenin sağ alt kısmında bulunan “İleri Düzey” butonuna tıklanır.4. Açılan ekranda çeşitli sekmelerin yanında DNS sekmesi de bulunur. DNS sekmesi tıklanır. Pencerenin aşağısında bulunan “IPv4 veya IPv6 Adresleri”nin önündeki kutucukta yer alan + simgesi seçilir. Sırasıyla önce ilk DNS IP’si eklenir. İkinci DNS IP’si de + simgeli kutucuğa tıklamak suretiyle eklenir.5. 8.8.8.8 veya 8.8.4.4 olabileceği gibi farklı DNS değerleri de girilerek manuel olarak DNS ayarlarının yeniden yapılandırılması pencerenin sağ at kısmındaki “Tamam” butonuna tıklanılarak tamamlanmış olur. Değiştirilen DNS ayarlarının aktif olmaması halinde bilgisayar yeniden başlatılarak yapılan değişikler kullanıma hazır hale getirilir.

Yazar: Ayşe Yeren
 
 • Beğen
Tepkiler: Murat Alper, PALA. ve Ozan


PALA.

PALA.

Üye
Gördüğüm kadarıyla ülkemizde dns ler artık çalışmıyor malesef :hmmm
 
TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Gördüğüm kadarıyla ülkemizde dns ler artık çalışmıyor malesef :hmmm
Evet artık eskisi gibi çalışmıyor. olmasa, DNS Değiştirme mümkün olmayacak gibi duruyor.
 

Benzer KonularÜst Alt