Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Sponsorlu Bağlantılar

 • 6 Ekim 2013
 • 860 Okunma
 • 0 Cevap

 1. 6 Ekim 2013 #1
  Sponsorlu Bağlantılar

  < Resmi açmak için tıklayın >

  Bir çok bilgisayar kullanıcısının nefret ettiği ve başına en çok gelememesini istediği bir sorundur bilgisayar hızı. Bilgisayar Hızı, günümüz teknolojisinde ne kadar hızlı olsa da kullanıcılara sıfır gelen bilgisayarlardaki hızlar yetmiyor ve kullanıcıların istedikleri performansı göstermiyor. Günümüzde özellikle teknolojinin de ilerlemesiyle baya gelişen Pc (bilgisayar) sistemleri etkilerini göstermekte. En yeni nesil işlemci ile üretilen bilgisayarların ortalama işlemci hızları 2.90 Ghz ve 3.70 hatta 4.00′a kadar da çıkabiliyor.

  Şimdi konumuzda Bilgisayarınızı hızlandırmanın 10 kısa yolundan bahsedeceğiz. İnternette dolaşan program ve buna benzer yazılımlara inanmayın bilgisayarınızı sizden başkası program vs hızlandıramaz.

  Bilgisayarınızı hızlandırmak için yapılması gereken ilk adımlardan biri, bilgisayarınızı temiz tutmanızdır. Yani bilgisayarınızı 2 hafta bir yahut 1 hafta da bir toz alma temizleme gibi işler yapılmalı.

  İkinci adıma gelecek olursak bilgisayarınızda gereksiz programları kaldıracaksınız örneğin; yüklediğiniz 1 mb büyüklüğündeki bir dosya ve program bile bilgisayarınızı kasmaya neden olabilir ve bu da bilgisayarınızın performansını düşürebilir.

  Üçüncü adımımız ise bilgisayarımıza güncel ve kesinlikle büyük firma ürünü bir Antivirüs programını kurmaktır. Çünkü antivirüs programı bilgisayarınızı kötü amaçlı (spam, mallware) yazılım ve programlardan korur. Diğer bir deyişle en çok bilinen authron virüsü gibi virüslerden korur ve bilgisayarınızın hızlı çalışmasını sağlar.

  Dördüncü şıkkımız ise bilgisayarınıza usb disk, flash disk ve tanışabilir disk takarken dikkatli olmanızdır. Çünkü en kolay ve en çok bilgisayara virüs bulaştıran ve hızlı çalışmamasına sebep olan kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınıza girip barınmasına olanak verir.

  Beşinci seçeneğimizde ise karşımıza “Kayıt Defteri” çıkıyor. Kayıt defteri, bilgisayarın bir nevi ikinci beynidir. Kayıt defterinde oluşabilecek tüm yanlışlıklar ve hatalar bilgisayarınızın hızını düşürmekle kalmak aynı zaman da bilgisayarınızın performansını da en alt seviyeye düşürecektir.

  Altıncı kuralımız ise tüm dünya tarafından en iyi bilgisayar hatası giderme ve temizleme konusunda kendini ispatlamış ve kendini oldukça geliştirmiş olan CClaner programıdır. Ücretiz olarak kullanılabilen CClaner programı bilgisayarınızı hızlandırmada oldukça önemli bir yere sahip olduğu gibi aynı zamanda bilgisayar üzerindeki tarayıcılar ve programlar üzerinde de bir takım çalışmalar yaptığı için bilgisayarınızı oldukça hızlı bir konuma getirecektir.

  Yedinci önerimiz ise bilgisayarınıza yüklediğiniz programları düzgünce yüklemek ve seri seri olarak atlanan next yani ileri tuşunu basarak bilgisayarınıza ask.toolbar ve bunun gibi bir çok gereksiz toolbarları yüklemekten kurtulursunuz buda bilgisayarınızın hızını artırmanıza yardımcı olacaktır.

  Sekizinci önerimiz ise, bilgisayar kullanım süresidir. Aslında bilgisayarınızın aynı insanlar gibi kullanıldıkça kullanım süresi arttıkça yavaşlar. Günde en az bilgisayarınızı 3 ila 5 saat arasında kapatmanızı öneriyoruz.

  Dokuzuncu önerimiz ise bilgisayarınızı olabildiğinde soğuk tutun. Bilgisayarınızı laptop ise kaliteli bir laptop soğutucusuyla, deskop ise kasanıza birden fazla fan bağlayarak parçaların ve işlemcinin soğuk kalmasını sağlayarak size sunacağı hız performansını da arttırmış olacaksınız.

  Son önerimiz ise hiç bir zaman internet üzerinden yayınlanan hızlandırıcı programları bilgisayarınıza yüklemeyin.
   


  Yazan: eZeL634

  Sponsorlu Bağlantılar

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
21/07/2019 - 02:59