Bilgisayar hakkinda bilgisi olan yardim edebilirmi

Sponsorlu Bağlantılar

Kingmortall

Kingmortall

Üye
    Konu Sahibi
Bilgisayar hakkinda bilgisi olan yardim edebilirmi
Arkadaslar dell inspiron marka bilgisayarim var fakat ekran kartini degistirmek ve ssd taktirmak istiyorum bu mumkunmudur simdiki ekran kartim amd radeon m7 445 4 gb ama memnun degilim nvidia nin ust seri ekran kartlarina baktim acaba takilabilirmi bilgisi olan varmi bide bu ssd nedir oyunlarda gunluk hayatta takilirken ne işe yarar bilgisi olanlar yazabilirmi ram da 8 gb onuda arttirmayi dusunuyorum yardimlarinizi bekliyorum

Coolwhisper

Üye
ingilizcen varsa yabancı sitelerden anakartının bu bahsettiğin upgrade donanım yükseltme işlerine müsaade edip etmediğini öğrenmen lazım. Eğer upgrade etme imkanı varsa sınırı nedir? bunu da öğrenmen lazım, misal 5 sene önceki bilgisayara dün çıkmış ekran kartını takamazsın, ancak 1 sene bilemedin 2 sene içinde çıkan bir kartı takmana müsaade ederler yoksa adamlar ömür boyu bir bilgisayar satıp aç kalırlar, bilmem anlatabildim mi? SSD sabit katı hal diski demektir ve normal hdd lerden çok hızlı işlem yaparlar ve bilgisayarı çok kısa sürelerde açıp kaparlar, tıpkı flaş bellek gibidirler, içlerinde dönen bir disk olmadığı için bu şekilde hızlı çalışırlar.

• Beğen
Tepkiler: PALA.
SoulsEagle

SoulsEagle

Üye
Arkadaslar dell inspiron marka bilgisayarim var fakat ekran kartini degistirmek ve ssd taktirmak istiyorum bu mumkunmudur simdiki ekran kartim amd radeon m7 445 4 gb ama memnun degilim nvidia nin ust seri ekran kartlarina baktim acaba takilabilirmi bilgisi olan varmi bide bu ssd nedir oyunlarda gunluk hayatta takilirken ne işe yarar bilgisi olanlar yazabilirmi ram da 8 gb onuda arttirmayi dusunuyorum yardimlarinizi bekliyorum
laptopun ekran kartını değiştiremezsin çok zor bir işlem o anakartlar o ekran kartına özel üretiliyo çok nadir laptoplarda değiştiriliyo kimisinde ekran kartı direk anakartla tek parçaymış gibi üretir hatta özellikle dell
ssd için ise sata girişlerine bakman gerek yani tam modeline bakmalısın büyük ihtimal ssd takarsın

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Notebook'larda Ekran Kartı, Masüstü PC'lerde olduğu gibi değiştirilemez ama, SSD için aynı şey söylenemez. İhtiyacınıza göre kapasiteli bir SSD alıp, Anakart sata girişine monte edilebilir. Ve SSD'ler Normal HDD'lere oran ile çok daha hızlı çalışırlar. Örneğin, Sisteminiz 30sn de acılıyorsa SSD ile 3sn de açılır.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Coolwhisper

Üye
Notebook'larda Ekran Kartı, Masüstü PC'lerde olduğu gibi değiştirilemez ama, SSD için aynı şey söylenemez. İhtiyacınıza göre kapasiteli bir SSD alıp, Anakart sata girişine monte edilebilir. Ve SSD'ler Normal HDD'lere oran ile çok daha hızlı çalışırlar. Örneğin, Sisteminiz 30sn de acılıyorsa SSD ile 3sn de açılır.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız
oğlumda dell inspiron 5537 vardı, üzerinde hem gömülü intel ekran kartı hemde harici ati radeon ekran kartı vardı, harici olanı değiştirme imkanı oluyor.

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
oğlumda dell inspiron 5537 vardı, üzerinde hem gömülü intel ekran kartı hemde harici ati radeon ekran kartı vardı, harici olanı değiştirme imkanı oluyor.
Oluyor ama, Çok zahmetli bir iş Anakarta zarar verme ihtimali çok yüksek.

PALA.

PALA.

Üye
Ekran karrtı değişen modeller var ama bu bilgiye ulaşmak için yabancı siteleri gezin...
Eğer oyun için yükseltme yapacaksanız sistemi komple değiştirin.
SSD ve 8gb üzeri bellek taksanızda oyunda çok fark etmez gpu ve cpu yetersizse...

• Beğen
Tepkiler: TheNightMare.
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Harici ekran kartlarında 2 tür var

BGA - MXM
BGA(ball grid array):
Çipin direkt olarak anakart üzerinde lehimli olması demek
bu tür gpuları yalnızca aynı tip bir gpu (bire bir aynı model) ile özel bir Desolder alet ile söküp reballing işlemi ile tekrardan yeni çipi takmaniz demek bu işlemler baya özel aletler ve tecrübe ister.

MXM:
özel bir harici gpu slotu
eğer mxm bir kart ise takılı olan
aynı TDP değerine ve zar alanına sahip başka bir gpu ile değiştirebilirsiniz
ama o kartlar hem 2-3 kat pahallı hem de bulması çok zor (sanırım fiyatları da bu yüzden bu halde)

SSD konusuna gelirsek
içindeki hdd eğer Sata ile bağlanıyorsa
direkt içine istediğiniz ssdyi takıp kullanabilirsiniz
eğer özel farklı bir port kullanıyorsa
o portu sata dönüştürmeniz gerekir

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye

oğlunuzda büyük ihtimalle 4. nesil intel core i5 işlemci bulunmakta.
Bu da CPU 'nun kendi grafik birimi olan intel HD Graphics demek oluyor.
Harici dediğiniz Radeon da bildiğimiz asıl GPU.
Yani en basit dille nasıl anlatılır bilmiyorum ama,
Laptop 'larda grafik işlemciler anakarta entegre olarak gelirler.
Upgrade mümkün değildir.

Çok spesifik olan Gaming laptopların bazı modelleri için üretilen özel grafik kartları var.
Var ama bu konuyla hiç ilgisi yok zaten.
Çünkü böyle üst düzey bir pc'ye sahip olan biri forumda böyle bir soru sormaz zaten.

Ekran kartını direkt geçiyorum.
4GB grafik belleğin olduğu için 8GB ram sistemin için fazlasıyla yeterli, onu da geçiyorum.

Tek yapabileceğin SSD yükseltmesi ise büyük fark yaratacaktır.
Ancak bu fark bilgisayarının boot süresi, program ve oyunlarının açılış süresini kapsayacak.
Genel bir hızlanma bariz hissedeceksin ancak oyunlara hiçbir katkısı olmayacak.
Dediğim gibi tek farkı oyun daha hızlı açılacak ama FPS artışı bekleme. :D

Not: Model numarası vermediğin için anakartının genişleme yuvalarına bakamadım ama büyük ihtimalle tek SATA portuna sahip yüksek kapasiteli tek HDD'ye sahip bir bilgisayarın var.
Yani bunu çıkarıp düşük kapasiteli bir SATA SSD alacağını düşünmüyorum (oyun demişsin çünkü).
Sadece işletim sisteminin ve web browser gibi gündelik programlarının kurulu olacağı M.2 SSD ile bilgisayarın level atlayacaktır.

Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

• Beğen
Tepkiler: Coolwhisper ve TheNightMare.

Üst Alt