Baskı Devre (PCB) yapımı nasıldır ve nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

 • 5 Şubat 2017
 • 896 Okunma
 • 1 Cevap

 1. 5 Şubat 2017 #1
  Sponsorlu Bağlantılar

  Baskı Devre nedir ve ne işe yarar hangi alanlarda kullanılır merak konulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Baskı Devre yapımı ile ilgili tüm detaylar ise makalemizde yer alıyor.

  Elektronik devrelerin tasarımdan somutlaşmaya adımı olan baskılı devre kartları (Printed Circuit Board ya da kısaca PCB) yüzeyinde bakır hatların, elemanların monte edilebilmesi için delikli ya da deliksiz pad'lerin (adaların) bulunduğu genelde bakırdan plakete verilen isim. Evde ya da okulda adım adım baskılı devre kartı nasıl çıkarılır, kısaca yazdık:

  Başlamadan önce, PCB çıkarmak için bir çok yol mevcut. Bu yollardan bazıları profesyonel ve fabrika ortamı gerekli. Bizim burada anlatacağımız yol basit, evde ya da okulda uygulanabilir ve başarılı sonuçlar alabileceğiniz bir yöntemdir.

  PCB (Baskılı Devre Kartı) Çıkarma Aşamaları:

  1. Elektronik Devre Tasarımı: Devrenizin şemasını bilgisayar ortamında tasarlayın. Elektronik devre tasarım programlarına en yaygın örnek Proteus ISIS ya da Electronic Workbench'tir. Aşağıdaki resimde ISIS'te yapılmış bir devre şeması tasarımı görülüyor:
  < Resmi açmak için tıklayın >

  2. PCB (Baskı Devre) Tasarımı: Tasarladığınız elektronik devreyi baskı devreye çevirebilmek için öncelikle devre şemanızın PCB'sini çıkarmalısınız. Bunun için PCB tasarım programlarından faydalanırız. Mesela Proteus ARES, Eagle ya da Altium Designer.
  < Resmi açmak için tıklayın >

  3. Baskı Devrenin Plakete aktarılması: Baskı devrenizi parlak bir kağıda (örneğin el işi kağıtlarının beyaz olan yüzeyine) LAZER YAZICI kullanarak çıktı alınız. Parlak kağıt ile bakır plaketin bakırlı yüzeyi birbirine bakacak şekilde yapıştırıp laminasyon cihazı ya da ütüyle üstünden 10-15 kere geçiniz (Ütü iyice ısınmış olmalıdır). Böylelikle kağıttaki toner hatlar plakete geçecektir.
  < Resmi açmak için tıklayın >

  4. Plaketin Asite atılması: Plaketinizdeki bakır hatların ortaya çıkması için plaketi Hidrojen Peroksit ve Hidroklorik asit karışımında bekletmek gerekiyor. Eczanelerde satılan Perhidrol ve marketlerde satılan Tuz Ruhu bahsettiğimiz bu karşımı elde etmenize yeter. Perhidrol - Tuz ruhu oranı 1/4 ya da 1/5 olmalı. Perhidrolünüz en az %30'luk olmalı aksi halde bakırlar erimez. Ortaya çıkacak gaz tehlikeli olduğundan kesinlikle solumayınız, bu işlemi açık havada yapmakta fayda var.
  < Resmi açmak için tıklayın >

  5. Deliklerin delinmesi ve montaj:Eğer SMD eleman kullanmıyorsanız malzemelerinizin lehimlenmesi için plaketin yüzetindeki pad'lere delik delmek gerekiyor. Uygun bir matkap ucuyla gerekli yerlere delikleri delin, malzemelerinizi yerleştirin ve lehimleyin!
   


  Yazan: Doğuş Pertez

  Sponsorlu Bağlantılar
 2. 5 Şubat 2017 #2

  MAERKEK

  MAERKEK

  Bu devre plakasının üstüne telefonlarda bakır parçalar yer alıyor . Genellikle altında metal plakaya lehimlenmiş oluyor . O metal plaka nasıl yapılıyor ? Dediğim yeri S40 cihazlarında Nokia X2-00 radyo çalışmıyor konusunda resimli olarak bulabilirsiniz
   
  Mobil cihaz ile gönderdi

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
25/06/2019 - 01:17