Barbar!!! Türklerin , Batılıya MEDENİYET DERSİ (GEÇMİŞİNİZLE BU KADAR MI İLGİLİSİNİZ)

 • 20 Kasım 2010
 • 910 Okunma
 • 2 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. eğer buradaki 20-30 kişi ilgileniyorsa geçmişiyle yazık

  Uygur (Karız) Su Kanalları

  TURFAN YER ALTI SU KANALLARI
  < Resmi açmak için tıklayın >


  Türklerin dünya medeniyetine bir hediyesi
  Uygur-Turfan Karız Su Kanalları Orta Asya&#8217;da Turfan bölgesinde yapılmış yeraltı su şebekesi sistemidir. Dünya uygarlık tarihinin en önemli buluntularından biridir. Orta Asya&#8217;daki büyük uygarlık birikimini gözler önüne seren Karız Kanalları Tanrı Dağlarından topladığı suyu 60 km çölün altından geçirerek Turfan&#8217; daki yerleşim birimlerine götürüyor. Aralıklarla açılan kuyular yardımıyla tarım alanları sulanıyor. Tanrı Dağları ile Turfan arasındaki bölge çöl olduğundan suyun aşırı sıcaktan buharlamaması için Karız su kanalları yeraltında inşa ediliyor.. Bu kanalları yaklaşık 100 metre yerin altında konumlandırmanın amacı, güzergahın geçtiği çölde +40 derece sıcaklık düşünülerek buharlaşmayı engelleyerek su kaybını önlemektir.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Kanalın derinliği 110 metre den başlıyor. Kanallar çölün altından ağ gibi örülmüş. Yeraltı su kanallarının toplam boyu 5000 km. Bu kanal ağında belli aralıklarla kuyular açılmış. Kuyular 90, 80, 70, 60 en son Turfan &#8217;da 10 metrenin altıda. Sistem tamamıyla yer çekimi kuvveti ile çalışıyor.
  Çinliler bu kanalları ülkelerindeki üç harikadan biri olarak gösteriyorlar. Bu kanallar bundan 2500 yıl önce M.Ö 500&#8217; ler de Uygur Türkleri tarafından yapılmış. Eğim, açı, suyun akışının sağlanması doğru yolda gidilip gidilmemesi bunların yapılabilmesi için bilim gerekli. Bunu başarabilmeniz için matematiğin , fiziğin, mühendisliğin ileri bir düzeyde olması gerekiyor. Anlaşıldığı gibi burada yerleşik bir medeniyet var. Karız&#8217;ı inşa eden onaran bir irade var. Çok iyi organize olmuş başarıya ulaşmış ileri derecede teknoloji&#8217;ye sahip büyük bir uygarlık.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Göçebe, barbar, uygarlıktan nasibini almamış diye tanıtılan, anlatılan Türk Milletinin aslında medeniyeti yaratan insanlar olduğu ortaya çıkıyor. Matematiğin, fiziğin mühendisliğin ileri düzeyde olduğu, yerleşik tarımla uğraşan bir toplum. Zaten araştırma ve bulgularla ilk tarım toplumlarının dolayısıyla köylerin, kentlerin ve şehirlerin Orta Asya&#8217;da kurulduğu bilim çevrelerince ispatlanmıştır.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  < Resmi açmak için tıklayın >


  2500 yıl önce yapılmıştır. Ayrıca bu yapı dünyanın en uzun yapısı olan Çin Seddi'ne de meydan okumaktadır. Çin Seddinin tahmini uzunluğu 6000 km dir, karız kanalı ise 5000 km uzunluğundadır.

  veeee bunu yaparken kanal bazı yerlerde aşağıya doğru iniyor , bazı yerlerde ise yukarıya doğru çıkıyor ve hiç bir noktada suyun ilerlemesi için bir güç harcanmıyor sadece ince hesaplamalarla yol çiziliyor...
   


  Yazan: d€rVish
  kol@j bunu beğendi.
 2. afrikanın siyah insanları bile devlet kurdukları zaman, avrupa' da böyle bir olay yoktu.. böyle bir kültürleri de... barbarlık kimde gelişti ki sizce...
   
 3. alıştık biz böyle durumlara..
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
12/12/2018 - 16:54