"Bana darbe yaptılar..."

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Kingmortall

Kingmortall

Üye
    Konu Sahibi
"Bana darbe yaptılar..."
Kulüp Başkanımız Adnan Polat, 14 Mayıs'taki seçimler öncesinde Galatasaray TV'de basın mensuplarının sorularını yanıtladı

Galatasaray Kulübü Başkanlığı görevinin son günlerini geçiren Adnan Polat Galatasaray TV'de yayınlanan Adnan Polat la Son Nokta programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Başkanlık ve yöneticilik yaptığı 9 yıllık dönemde yaşadıklarına dair herşeyi Polat, kendisi için özel olarak hazırlanan programda açıkladı

İşte Polat'ın sözlerinden öne çıkanlar...

"Alp Yalman döneminde girdiğim kulüp yöneticiliği kariyerinde 9 yıl çalıştım. Bu süre içerisinde özel hayatımın tamamını bu işe adadım. Bu yaptıklarımın hepsiyle de büyük gurur duydum. Bu dönemde 2006 yılında şirketleşme yolunda büyük sıkıntılar vardı. Bir 6 ay kadar biz yapılandırmalarla uğraştık. Biz göreve geldiğimiz andan itibaren tesisleşme ve borçlarla uğraştık. Ali Sami Yen Stadı'nın demodeliği ve özellikle insan hayatını riske sokacak şekilde eskimiş olması yeni stad yapımı ihtimalini doğurdu. Bunların yanında çeşitli sosyal tesisleri de modernleştirerek kullanıma açtık. Büyük projelerimizin hepsi bitti. Bu dakikadan itibaren kulüp kendisini çevirir konuma geldi."

"Riva arazisi konusunda da gelişmeler oldu. Bu tip alanlarımız mevcut, ancak Riva 40 yıldır kulübe bağlı ancak daha işlevsel kılmaya uğraşıyoruz. Benim planım Riva arazisini satıpi mevcur kredi borçlarını kapatmak, bunun yanında Kemerburgaz ve Anadolu yakasında 2 milyon metrekare alan satın almayı planlamıştım. Umarım benden sonra da herşey daha iyiye gider."

"310 milyon TL'ye yeni stad maledildi. Çevreyolları ile ilgili düzenlemeler için daha fazla para harcandı. 1 milyon TL kadar da yeni stad için kira bedeli ödeniyor. Benden sonra gelecek yönetim için de minimum problem bırakmak amacındayım. Bu tip şeylerle değil yeni projelerle uğraşılmasını daha doğru buluyorum."

"KEİTA'NIN SATIŞINI RİJKAARD İSTEDİ"

"Florya'da istediğimiz düzeni sağlayamadık. Adnan Sezgin'in yaptıklarının bende arkasındaydım. Orası öce hedef gösterildi ve sürekli Adnan Sezgin'e vuruldu. Rijkaard'ın Elano'nun, Keita'nın gelmesini söylediğimiz zaman ortalık ayağa kalktı. Birinci belli ikinci kim yorumlşarı yapıpldı. Amca takımın kimyası tutmadı. Skibbe ve Rijkaard'ın fazla medeni olmaları bu sonuçları doğurdu. Takımın kimyası tutmadı."

"Ben Florya ile ilgilenemedim. Yöneticilik zamanında takımla yatıp kalkardım. Ancak başkanlık dönemimde zaman ayıramadım. Florya'da düzeni sağlayamadık. Florya'dan sorumlu olması için görevlendirdiğimiz kişiler de iletişimsiz kaldı ve bu durumlara gelindi."

"Keita'nın gidişini Rijkaard istedi. Taraftarı motive edebilen biriydi. Ancak yurtdışına ne zaman gitse geç geliyordu. En son Gençlerbirliği maçından önce Keita kaçtı resmen. Daha sonra aradık ve adam Paris'ten çıktı. Sonra Rijkaard'ın talimatıyla elimizden çıkardık."

"Misimovic'te Hagi'nin isteği ile gönderildi. Yapı olarak sorumsuz birisi. Çok para almasına rağmen hakkını vermiyordu. Bu konuda Hagi ile uzun uzun konuştuk, ancak Hagi ikna olmadı. O dönemde de Hagi yeni gelmişti, ya Hagi'yi ya Misimovic'i. Sonuç olarak ortaya istenmeyen şeyler çıktı."

"14 MAÇTA HAKEM KATLİ NEDENİYLE PUAN ALAMADIK"

"Skibbe'den başlayarak Rijkaard, hatta Hagi bile 4-3-3 sistemini benimsedi. Baktım Bülent Hoca'da bu şekilde devam ediyor. Bu Barcelona'nın oyun sistemi dünyadaki tüm hocaların kafasını allak bullak etti. Bizim takımımız 4-3-3'e entegre olabilecek bir takım değil. Devre arasında yalvardım resmen Rijkaard'a santrafor alalım diye, ancak kendisi istemedi."

"Sezon açılmasını devre arasında stadın açılmasını istemeyen çok kişi oldu. Başka gerekçelerle bence bu önlenmek istedi. Ali Sami Yen'den bir an önce çıkmak istememin nedeni insani tehlikenin bulunması ve para olarak kaybımızın büyük olacağıydı."

"Bu sezon oynanan 14 maçın hakemler tarafından katledilmiş olduğunu tesbit ettik. Biz taraf olduğumuz için tarafsız bakamıyoruz. Yurtdışında ilgili kişilere de incelettirdim. Tam 14 maçta hakem katli nedeniyle puan alamadığımızı tespit ettirdim."

"Stad açılışından önce beni eski bir yöneticimiz aradı. Açılışta bazı kötü olayların olacağını söyledi. Tepki olabileceğini bekliyorduk ancak bu kadarını tahmin edemiyorduk tabii ki."

"Amatör branşlarda kulübümüz büyük aşamalar kaydetti. Bayan voleybol ve bayan basket takımları ikinci ligdeydi. Şimdi şampiyonluğa oynuyorlar. Birisi Avrupa şampiyonu oldu, Türkiye'de ilk defa. Yalnız bizden sonra göreve gelecek yönetimin bunları sürekli kılması için tesisleşme yapması gerekli."

"HAGİ FUTBOLCULARI ÇOK FAZLA YIPRATTI"

"Borç olarak dönen rakamlarda, 40-60 milyon dolar arasında bir ölçek var. Bonservisi bedelleri baz alınarak bunları hesaplamak lazım. Biz TT Arena'da önümüzdeki yıl Avrupa Kupaları'nda oynamak için bu yatırımları yaptık. Devre arasında bonservislere harcadığımız toplam paralar 11 milyon dolar civarındadır."

"Rijkaard son derece beyefendi, futbolu iyi bilen bir kişi ancak Türkiye şartlarına uyum sağlayamadı. Hagi ise futbolcuları çok fazla yıprattı. Rijkaard ne kadar sakin ve beyefendiyse Hagi bir o kadar agresifti."

"BANA DARBE YAPILDI"

"Terim Türkiye'de çalışmayı prensip olarak ailece doğru bulmuyorlarmış. Terim gelseydi Florya'yı da ona emanet edecektik. O gelseydi Florya dahil şu anda yaşanan olaylar yaşanır mıydı bilemiyorum tabi."

"Ben Divan Kurulu'nda bana yapılan bir darbe olarak nitelendiriyorum. Bunu yapan da bir kişi değil, birkaç kişi. Kim olduklarını da sorarsanız TV'lerde çıkıp konuşanlardır."

"Biz, yeni gelecek arkadaşlar göreve başlayana kadar ekibime, son dakikaya kadar kulübün başında olduğumuzu söyledim."

"Koltuğa yapışan adam' olarak beni nitelendirdiler. Ben hem seçim kararını alarak hem de bir yandan da nasıl koltuğa yapışabilirim?"

"4 isimle birebir görüşmelerimiz oldu. Ciddi başarılı ve kariyerli isimler. Ayın 15'inden sonra da bunlara imzaları attıracaktık. Ön sözleşmeleri bile yapıldı. İsimlerini söyleyemem tabii ki ancak yeni yönetime bu konuları ileteceğiz."

"Arda'ya teklif geldi. Şu ortamda Arda'yı vermek doğru olmaz. Yeni yönetimin elinden kararın alınması, etik olarak doğru değil. İkincisi ise Arda'nın Galatasaray'da büyük başarılar kazanmadan ayrılmasını istemiyorum açıkçası. Arda kaptanlığa geldiğinden beri yerden yere vuruluyor. Kaptanlığa getirdiğim için de gayet memnunum, 'iyi ki bu kararı vermişim' diyorum."

ARDA KONUSU

Arda'ya izin günleri çerçevesinde en normal şekilde gezmesini öğütledim. Yıpranmaması için... Bunu da o kadar güzel şekilde uygulamasına rağmen bir türlü Türk basını tarafından rahat bırakılmadı. İçki veya sigara kullanırken kendisini göremezsiniz, kendisi örnek bir genç sporcudur ancak her nedense onu sürekli yıpratmak istiyorlar."

"Başkanlık seçimlerine katılmayacağım. Sadece kongre başkanını seçilmesi için benim kesin gitmem gerekiyor. Bana yapılanları tasvip etmiyorum, bu yüzden seçimlere gitmeyeceğim."

"Arena'da maçları izlemeye geleceğim. Kim ne yaparsa yapsın benim içimdeki Galatasaraylılığımı elimden alamaz. Ancak bundan sonra yönetici veya bu tip bir görevde yer almayacağım."

"Başkanlık yarışını bir kişinin kazanmasını istemem. Kimi söylediğimi anlayan anlar. İsim açıklamayı doğru bulmuyorum."

Bu arada Başkan Adnan Polat, yönetici Mustafa Yalçındağ'ın canlı yayına girerek kaptan Arda Turan ın yazdığı bir mektubun okunmasını istedi. Bu isteğin Arda'nın kendisinden geldiğini söyleyen Yalçındağ ardından mektubun okunması için programın koordinatörüne teslim etti.

Mektubun okunmasının ardından Polat gözleri dolarak basın mensuplarının sorularını yanıtlamaya devam etti.


"ZAPATA KOLAY ÇÖZÜLÜR"

"Kongreye 3000 civarı katılım olacak diye düşünüyorum. Oy vermeye çok yüksek sayıda katılımın olacağını zannetmiyorum. Üyelerin tamamı kulübe kırgın. Mali Genel Kurul'dan önce eğer seçimlere gitme kararı verseydim kazanacağıma inanıyorum."

"Futbol takımında gönderilmesi gereken çok futbolcu var. İki hafta sonra da bunlar netleşecek. Futbolcular da kendi bunu biliyordur zaten. Takımın yarısından fazlasının yenilenmesi şart. Milli takımlarından olan yerli futbolcuların dışında yabancıların da bir kısmı kalmalı. Şu anda takımda Stancu'nun, Culio'nun sözleşmeleri devam ediyor. Zapata'nın sözleşmesi de bitmiyor ancak onun durumu kolay çözülecek bir durum. Gönderilmek istendiği zaman sorun çıkmayacaktır."

"Federasyon ve MHK başkanlarına hiç güvenmiyorum. Onların da önümzüdeki dönemde seçimleri olacak. Yolları açık olsun..."

"BOŞ GEZENİN BOŞ KALFASI DEĞİLİM"

"Fenerbahçe'nin 10 yıldır bize üstünlüğü çok fazla. Mantığı yok. Bu kadar kötü bir sezon olmasına rağmen son maçı gayet iyi oynadık.

Tüm adaylara aynı mesafede durduğumu söyledim. İnsanlar bana seçimlere katılmayacağını söylüyor. İnsanların kendi iradeleriyle oy atacaklarını düşünüyorum.

27 Mart'ın diğer kulüplerin başkanları da beni arayarak üzüntülerini söyledi. Kendileri açısından da bu tip durumların endişesini taşıdıklarını söyledi.

Başkanlığı bıraktıktan sonra kendime biraz daha fazla zaman ayırmayı planlıyorum. Ancak ben yolda boş gezenin boş kalfası değilim. Sonuçta şirketlerim var ve time çalışmamı sürdüreceğim. Zaten bünye olarak çok fazla tatil seven bir kimse değilim."

"ARTIK TARAFTARIN YANINDA G.SARAY'I İZLEYECEĞİM"

"Kültürümüzü değiştirmeden değişim geçirmek zorundayız. Ayak uyduramazsanız geride kalırsınız.

Eğer sporda başarı yüksek ve sürekli başarı istiyorsanızç. Ekonomik olarak güçlü olup bağımsız oluyorsunuz. Tesislerin başlangıcı burası (TT Arena).

"Ruhum asla affetmeyecek" sözünü beni manipüle etmek isteyen insanlar için söyledim. Murat Yalçındağ benim her konudaki yardımcımdır. Çok da iyi bir Galatasaraylıdır. Benim için özel bir yeri olan ve abi kardeş ilişkileri içerisinde olduğum bir arkadaşımdır.

Beni destekleyen destekleyemen herkese teşekkür ediyorum. Artık bende bugünden sonra taraftarın yanında Galatasaray'ı izleyeceğim"
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...


Üst Alt