Baharın Alerjiye Olumsuz Etkisi

 • 17 Nisan 2010
 • 319 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Acıbadem Carousel Hastanesi, Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Leyla Çelikkol, ağaçların genellikle ilkbahar başlangıcında, çayırların ilkbahar ve yaz başlangıcında, otların ise yaz sonbaharda polenlerini atmosferde yaydığını belirterek, "Hastaların çoğunda belirtiler 1 metreküp havada polen sayışı 25-50'ye ulaşınca görülmeye başlıyor. Alerjenler vücuda solunum yoluyla, mide - barsak sistemiyle veya deri teması ile girebiliyor. Bu aşırı duyarlılığın asıl nedeni çevrede alerjen maddelerin bulunuşu değil kişinin alerjik bünyeli oluşudur" diyor. Op. Dr. Leyla Çelikkol,, polenler gibi mantar sporlarının ve ev tozlarının da atmosferde bulunup alerjik reaksiyonlara yol açtığım belirterek şunları söyledi: "Ilık ve nemli iklim, mantarların lehinedir. Kesin mevsimsel ayırım göstermese de havada ilk görülmeleri ilkbaharın ilk günlerinde başlar ve ilk don olayı ile son bulur. Kapalı mekanlarda ise yıl boyunca mevcutlular. Clodosporium, Alter-naria, Aspergillus, Pemcilim ve Mucor gibi mantarlar mantar alerjisinin en önemli nedenleridir. Yıl boyu süren alerjik rahatsızlıkların en önemli nedeni ev tozu akarlarıdır. Ev tozu akarları evlerde yatak, döşeme ve halılarda bulunan ve gözle görülmeyecek kadar küçük, haşereye benzeyen yaratıklardır. Bu yaratıkların dışkılarının içinde uçuştuğu odanın havasım soluyan kişinin solunum yollarına ulaşabilir ve kişi alerjik bünyeliyse alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
  Bahar mevsiminde göz polikliniklerine başvuran hastaların önemli bir kısmının alerji problemi olanlar oluşturuyor. Gözün alerejik hastalıklarının başlıca üç ana grupta toplandığını belirten Op. Dr. Leyla Çelikkol, �Bunlar alerjik konjuktivitler, vernal konjuktivitler ve atopik konjuktivitlerdir.
  Konjunktivita, gözün konjunktiva adı verilen zarının iltihaplanmasıdır. Konjunktiva ise göz kapağının içini ve göz küresinin ön yüzünün beyaz görünen kısmınmı kaplayan koruyucu bir tabakadır. Burun iç yüzeyini ve solunum yolunu örten zar gibi konjuktiva alerjenlerden etkilenebilir. Dışa'rar gelen alerjenler göz kapağının içinde bulunan mast hücrelerini uyararak alerjik res^' siyona sebep olurlar" diye konuştu.
  Hastaların mümkün olduğunca kendilerine rahatsızlık veren alerjenlerden uzak durmaları gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Leyla Çelikkol, şunları kaydetti: "Ağır vernal konjuktivitlilerin soğuk iklimlere taşınmaları tavsiye edilir. Güneş gözlüğü, hatta kenarları da kapalı gözlükler kullanılmalıdır. İlaç tedavisinde kısa süreli kortizonlu damlalar ve alerjiye karşı çeşitli damlalar kullanılır. Ağır durumlarda sistemik etkili ilaçlar ağızdan veya damar yolundan verilir. Atopik konjuktivitte soğuk pansuman faydalıdır. Uzun süreli alerji tedavisi görenler ilaçların yan etkileri yönünden devamlı doktor kontrolünde olmalıdır.
   


  Yazan: Doğuş Pertez
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
17/12/2018 - 05:18