Aykut Kocaman :“Fenerbahçelilere armağan olsun”

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
DiaBLoS

DiaBLoS

Moderator
    Konu Sahibi
Aykut Kocaman :“Fenerbahçelilere armağan olsun”Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, Galatasaray karşısında büyük mücadele verdiklerini belirterek, "Oyun kalitesi anlamında iyi olduğumuzu söyleyemeyiz ama yüksek kalitede mücadele verdik. Galibiyet Fenerbahçeliler’e armağan olsun" dedi.

Maçın ardından yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulunan Aykut Kocaman, "İki takım açısından bakıldığında; Galatasaray tarafından final maçıydı, bizim açımızdan da kazanırsak içerideki Galatasaray maçı bizim için final olacaktı. Kadıköy’de final için kazanmamız önemliydi, tabii rakiplerimiz Beşiktaş ve Trabzonspor’u da kayıpsız geçmemiz lazımdı. Ama ilk etap burasıydı. Hesaplarımız galibiyet üzerineydi ve öle de oldu" şeklinde konuştu.

Maçı değerlendiren Kocaman, "İlk yarıda ilk yarım saat, maç öncesinde düşüncelerimiz ve uygulamak istediklerimize yakın geçti. Öne geçmeyi başardık. Doğru şekilde maçı götürmeye çalıştık. Son 10-15 dakika ise Galatasaray oyunu sertleştirdi. Bunu vurma-kırma anlamında değil baskı anlamında söylüyorum. Büyük boşluklar verdiler ama bu baskıya karşılık veremedik. İlk yarıda son 10-15 dakika problemli geçti nispeten. İkinci yarıyı görünce bunun problem olmadığını gördük. İkinci yarıda da baskının 15 dakika süreceğini tahmin ettik. Ama 25-30 dakika ciddi baskı yarattı Galatasaray takımı. Ana faktörler oyunumuzdan vazgeçerken Alex’in sakatlanması ve oyundan düşmesi, Topuz’un aynı şekilde.. Caner’in Fırat Aydınus klasiği haline gelen ilk pozisyonda sarı kartı ile geriye düşmesi top taşıyan oyuncuları geriye çekti. Fırat Aydınus’un bu maçı ve ilk Galatasaray maçını bir kere daha seyretmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu da üstümüzdeki baskıyı artırdı. İkinci yarının son 15 dakikasında futbol şansı yanımızda oldu. Son bölümde baskıdan sonra rakipte yorgunluk başladı, geniş boşluklar verdiler bunlardan ilkini değerlendirdik. Bu da sevindirici ve şanstı. Esas itibariyle bazılarını yapıp bazılarını yapamadığımız bir maçtı. Büyük mücadele verdik, oyun kalitesi anlamında iyi olduğumuzu söyleyemeyiz ama yüksek kalitede mücadele verdik. Son dakikaları 9 kişilik takımla bitirmek zorunda kaldık, ama buradan 2-1’le dönmek son maça taşımak adına çok önemliydi. Fenerbahçeliler’e armağan olsun" diye konuştu.

Baskı ortamı içinse Aykut Kocaman, "Biz Fenerbahçeyiz. Bu tip baskılar, baskılı ortam, rakibin gücü, hatalar tabii olacaktır. Ama Fenerbahçe’nin, sadece Arena’da değil, dünyanın her takımına karşı antrenörü de, taraftarı da, oyuncusu da gol atacağını düşünür. Baskının beni de sıkıntıya soktuğunu söylemekte sıkıntı yok, doğrusu bu. Ama öbür yandan, son 15 dakikalık periyotta baskının azaldığı anlarda geniş boşluklar bulduk. İlki gol oldu ama pozisyonlar da bulduk. Ama yüksek kazanma arzusu, pozisyonu bir an önce bitirip geriye nasıl dönerim düşüncesindeydi. Maçın hakkı olmamasına rağmen bu anlarda farkı da yaratacak pozisyonlarımız vardı. Sonuçta Fenerbahçe teknik direktörünün gol atamama düşünesi olamaz" şeklinde konuştu.

Basın toplantısı
Aykut Kocaman, basın toplantısında ise ortaya konulan futbol olarak Galatasaray’ın kendilerinden daha üstün olduğunu belirterek, "Futbolun adaleti olsa, iyi futbola puan verilse tabii Galatasaray’ın 3 puan daha hakkıydı, bunu da belirtmek gerekiyor" dedi.

Ana düşüncelerinin hangi şartlarda olursa olsun galibiyeti çıkarmak olduğunu kaydeden Kocaman, "Büyük bir mücadele örneği veren ve maçı birkaç oyuncusuyla sakat tamamlamak zorunda kalan futbolcu arkadaşlarımı yürekten kutlamak istiyorum. Böyle bir galibiyete böyle bir ortamda ihtiyacımız vardı, Fenerbahçelilere armağan olsun’’ diye konuştu.

Galatasaray karşısında kazanıp, grupta kalan maçları da alarak, şampiyonluk şansını ezeli rakipleri ile yapacakları son maça taşımak amacıyla mücadeleye çıktıklarını belirten Kocaman, "Galatasaray bu maçı kazanırsa büyük ölçüde üst taraf şekillenmiş olacaktı. Bizim açımızdan tam tersi bir durum vardı. Galatasaray için final, Fenerbahçe için sanki yarı final gibi görünen bir maçtı"şeklinde konuştu.

Aykut Kocaman 90 dakikayı ise özetle şöyle yorumladı:
"Genel olarak düşüncelerimize uygun hareket ettik. Özellikle ilk yarım saat, ısrarla kendi oyun düşüncemizi rakibe kabul ettirebilmek yönünde geçti. İlk yarıda son 10-15 dakikada Galatasaray’ın oyun sertliği biraz daha artmaya başladı, kalemize fazla gelmeye başladılar. Açıklar vermeye başladık. İkinci yarıya başlarken rakibimizin özellikle ilk yarının sonlarında yaratacağı baskının artacağını tahmin ediyorduk, çıkış yollarımız belliydi ancak sıkıntılar yaşadık. Kendi planımıza sadık kalamadık. Bunu etkileyen en önemli faktör Alex ve Mehmet Topuz’un yaşadığı sakatlıklar ve oyunun yavaş yavaş dışına taşmaları oldu. Sanki bir Fırat Aydınus klasiği haline gelen Caner’e mutlaka ve mutlaka sarı kart gösterme hali, Caner’i de oyundan düşürdü. Top taşıyıcılarımız oyundan düşmeye başladı. Galatasaray takımı vites büyülttü. Seyircisinin de takımı itmesiyle üzerimizde baskı kurdu. Maçın eşitlik haline gelmemesi tamamen bizim adımıza futbol şansıydı. Bu anlarda gol yemememiz maça tutunmamızı sağladı.

Takımın iki yarıda ortaya koyduğu performansla ilgili soru üzerine Kocaman, "Birbirine yakın takımlarda böyledir. Alex’in sakatlanması, Mehmet Topuz’un ağrılarla devam etmek zorunda kalması, aynı zamanda Caner’in durumu, top taşıyıcılarımızın oyundan düşmesiydi. Hayret edilmesine hayret ediyorum. Biz nasıl oyuna hükmettiysek belli dönemde aynı şey Galatasaray için geçerlidir. Oyunda iki yüzlülük başka bir şey, iki yüzlülüğü ben sezon içinde çeşitli maçlarda tarif ettim. Böyle bir maç için bunu söylemek biraz insafsızlık olur"ifadelerini kullandı.

Kocaman, yaşadığı gerginlik ve maçın 4. hakemiyle yaşadığı tartışmalarla ilgili soru üzerine, "Maçın psikolojisi tabi. Bizim için var olma maçıydı. Bu etkilemiş olabilir. Fırat Aydınus bu ülkenin önemli hakemlerinden bir tanesi. Ama iki maç oynadık burada. Bunları tekrar tekrar seyretmesi belki bundan sonraki maçlar için bizi sakinleştirecek ortamı sağlayabilir" diye konuştu.

Kocaman, futbolcuların maç sonunda saha ortasında sevinmesiyle ilgili soruya verdiği yanıtta, "Pitbull taklidi yapanlar oldu mu görmedim. Oyuncuların zıpladıklarını, eğlenmeye çalıştıklarını gördüm. Benim genel düşüncem sevincin içeride yaşanması makbul olandır. Çünkü Fenerbahçe Stadı’nda Galatasaraylılar’ın, Galatasaray’ın stadında Fenerbahçeliler’in kazandıktan sonra eğlenmesi aslında bize yapısal olarak ters gelen bir şey. Bu mantık burada da geçerli bizim sahamızda da geçerli. Benim için esas olan, çok değerli bir rakibi, çok güçlü bir rakibi yenmeyi başardık. Sevincimizi soyunma odasında paylaşmak daha doğrusuydu" dedi.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...


Üst Alt