Ayın Yıldızları: Mart/Nisan

 • 24 Mart 2013
 • 689 Okunma
 • 11 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Ekran kartı sıralaması;

  < Resmi açmak için tıklayın >


  -FIFA, PES, Strateji oyunları gibi çok fazla sistem gereksinimi olmayan oyunları 720p
  rahatlıkla çalıştırabilirken güncel ve çok fazla sistem gereksinimi olan oyunlarda
  ayarları kısmak gerekebilir hatta bazı oyunları hiç açamayabilirsiniz.
  (Sınıf 3-5-6 için uygun)

  < Resmi açmak için tıklayın >

  -Bütün oyunları -Bazen ayarları kısmak gerekebilirse de- 720p çalıştırabilir.
  (Sınıf 2-6 için uygun)

  < Resmi açmak için tıklayın >

  -Bütün oyunları 720p çalıştırabilir. Ancak 1080p çalıştırması için bazı oyunlarda
  ayarları kısmak gerekebilir. (Sınıf 2 için uygun)

  < Resmi açmak için tıklayın >

  -Hemen hemen bütün oyunları 1080p ve en yüksek ayarlarda çalıştırabilir. Nadiren bazı
  oyunlarda ayarları düşürmek gerekebilir. (Sınıf 1 için uygun)


  < Resmi açmak için tıklayın >


  Sınıf 2
  Sınıf 2 aslında geniş bir kullanıcı profiline hitap ediyor. Örneğin sadece FIFA oynamak isteyen bir kulanıcı ile FarCry 3 oynamak isteyen kullanıcının gereksinimleri bir değil. Aynı şekilde kimi kullanıcı en son çıkan oyunları en yüksek çözünürlükte en yüksek ayarlarla oynamak isterken kimi kullanıcı aynı oyunları "Oynayayım ama ayarları biraz düşük olsa da olur" diyebiliyor. Bunlara ek olarak kasa ve ekran kalitesi, servis durumu vs. gibi etkenler işin içine girdiğinde karar vermek oldukça zor oluyor.

  Bu sınıfa yönelik ürünler 1200-1600 ve 1900-2600 lira bantlarında yoğunlaşmış durumdalar. Bu yüzden şunu alın, bunu alın, en iyisi bu demek mümkün değil. Bütçeye ve kullanım amacına göre uygun modeller farklılaşıyor.

  Eğer bütçeniz 2000 liralar civarı ise ve bilgisayarı almaktaki temel amacınız oyunları en yüksek performansta oynamak ise şu anda piyasadaki en uygun ürün Lenovo Y500 serisinin çift ekran kartlı (SLI) modeli. Üründe 2 tane 650M mevcut ve 2250-2300 lira aralaığında satın alınabiliyor.

  Yine aynı bütçe seviyesinde oyun oynayayım ama illa en yüksek ayarlar olması şart değil diyenlerdenseniz (Ben de bu sınıftayım) en uygun ürün Asus'un N56VZ ve Samsung'un NP700 serisi. Ürünler piyasada an itibari ile 2350- 2550 lira aralığında bulunabiliyor.

  Bu rakamlar fazla derseniz Lenovo Y500'ün ve Samsung NP550'nin i7 işlemcili, 650M ekran kartlı modelleri 1850-2100 liralar civarında bulunabiliyor.

  Daha uygun maliyetli bileşenlerle oluşturulmuş ürünler ise 1200-1600 lira bandında sıkışmış durumda. Bu sınıfta bence şu anda en iyi seçim Lenovo'nun Z500 modeli. (645M ekran kartlı olan model)

  Daha sonra Samsung, Dell ve Asus'un i5 işlemcili ve 7670M, 8750M, 630M, 635M gibi ekran kartlı modelleri tercih edilebilir. Ancak Asus'un K56 serisi bence bu sınıftaki en şık kasaya ve görünüme sahip. Tercihleriniz arasına almanızı öneriririm.

  Sınıf 3
  Bu sınıf bildiğiniz gibi benim "Güçlü bir bilgisayara ihtiyacı olan ama oyunla arası -pek- olmayanlar" diye tanımladığım bir grup. Bu sınıfa dahil olan kullanıcılar işlem gücüne ihtiyaç duyabilirler ama bunu abartmamak lazım. Bu sınıfa yönelik modeller genelde giriş seviyesi kasaya ve bileşenlere sahip oluyorlar. Bu yüzden ihtiyaç duysanız bile i7 işlemcili olanlarını almayın. Bu ileride -özellikle ısınma anlamında- başınıza problemler açacak yanlış bir seçim olur. İlla i7 işlemciye ihtiyacınız varsa SINIF 2 modellere yönelin. Bu sınıfa ait modellerin fiyatları genelde 1500 Liranın altında oluyor.

  Ekran kartını ise yukarıdaki tabloda sarı ile işaretli kartlardan seçin. hatta hiç harici ekran kartı olmayan sadece HD4000 dahili ekran kartı olan bir model gayet ideal olacaktır. Bunlara örnek olarak Asus'un K, X ve A serileri, Dell'in Insprion ve Vostro modelleri, Leonovo'nun B serisi modelleri ve Samsung'un 3 serisi verilebilir. Bu modellerin fiyatları (Core i5 işlemci için) genelde 1100-1400 TL aralığında oluyorlar

  Sınıf 5
  Bu sınıf bildiğiniz gibi benim "Film seyretmek, internete girmek, ders çalışmak gibi amaçla alan dolayısıyla çok fazla grafik ve işlem gücüne ihtiyaç duymayanlar" diye tanımladığım bir grup. Bu sınıfa dahil olan kullanıcıların çok fazla bütçe ayırmadan ihtiyaçlarına uygun bir model seçmeleri en uygun davranış olacaktır.

  Sınıf 3 için verdiğim tanımlamalar ve modeller genelde bu sınıf içinde geçerli. Sadece Core i5 yerine -maliyeti düşürmek için- Core i3, Intel Celeron B 800 serisi ve Intel Pentium 2020M, B900 ve 900 serisine ait işlemcileri de tercih edebilirsiniz. Bunlar işinizi görecektir. Core i3 serisi işlemcilere sahip modeller 1000-1100 TL arasında bulunabilirken Celeron ya da Pentium işlemcilere sahip modeller 650-900 TL arasında bulunabiliyor.

  Sınıf 6
  Eskiden bu sınıf öksüz bir sınıftı. Doğru dürüst model olmaz, olan modellerde ya performansı yerlerde sürünen ya da fiyatı çok yüksek olan ürünler olurdu.

  Ama artık devir değişti. Intel'in Ultrabook konseptine yaptığı yatırımlar ve gerçekleştirdiği geliştirmelere AMD'de Ultrathin konsepti ile karşılık vermeye çalışıyor. Bu ise fiyatlarda düşüşü ve 1500 liralara bu sınıf bir bilgisayara alabilme şansını kullanıcılara sundu.

  Ayrıca Windows 8 ile beraber gelen Convertible Notebook (Dönüştürülebilir) konsepti ve 10 noktadan dokunmaya duyarlı dokunmatik ekran (Touch) desteği bu sınıfı tam bir cümbüş alanına çevirmiş durumda. Açıkçası burası kendi başına bir sınıf olmaktan çıktı diğer bütün sınıfların bir alt kategorisine dönüştü. Öyle ki artık bu sınıfa ait bir model aynı zamanda Sınıf 1'e uygun bir modelde olabiliyor

  Bu yüzden burada net model önermek mümkün değil. Ancak bu sınıfa ait modeller genelde Ultrabook olarak sınıflanırılıyor. Ultrabook bir Intel markası ve bir modele Ultrabook etiketini yapıştırabilmeniz için üründe düşük voltajlı işlemci (Genelde U son ekine sahiptir ve 17 W güç harcaması olur) ve SSD sürücü olması şart. Ayrıca kalınlığının¹, batarya ömrünün², bağlantı arayüzlerinin³ ve sabit diskinin hızının belli bir sınırlara uyması gerekiyor.


  ¹ 13.3" ve altı boyut için maks. 18 mm, 14.0" ve daha büyük boyuttaki modeller için maks. 21 mm. ve Convertible modeller için maks. 23 mm.
  ² Minimum 5 Saat
  ³ Minimum 80/MB/s
  Minimum 1 adet USB 3.0 portu

  Bu etiketi taşıyan güncel modeller ise; Asus Vivobook S400CA Touch, Asus TAICHI, Zenbook modelleri, Dell XPS 14, Lenovo Thinkpad T430u, Lenovo Thinkpad X1 Carbon, Lenovo IdeaPad Yoga 13, Lenovo IdeaPad U310, Lenovo IdeaPad U410, Samsung 9 serisi 13" ve 15" modelleri.

  Önümüzdeki günlerde ise Ultrabook ailesine Asus'un Zenbook U500(650M ekran kartıyla!) ve Samsung'un 5 Serisi Ultra Touch ve Ultra Convertible modellerinin katılacağını biliyorum. Bu modeller ve diğer firmaların çıkaracağı eşdeğer modellerle birlikte Chief River platformu (Ivy Bridge işlemciler) sona erecek ve yerine yazla beraber Haswell işlemcilerin kullanılacağı Shark Bay platformuna geçilecek.

  Shark Bay platformu ise Ultrabook konseptini yeniden tanımlayacak. Buna göre artık dokunmatik ekranlar ve minimum 9 saat pil ömrü standart olacak. Tabii bu platforma daha vakit var. Muhtemelen CEBIT 2013 sonrasında bu ürünleri satın almaya başlayabileceğiz.

  Ultrabook standartlarına uymayan ama yine de bu sınıfa uygun ürünler de var tabii. Bunlar U serisi işlemciler kullanıyorlar (Güncel olarak Core i5 3317U ve Core i3 3217U) ancak ya boyuttan ya SSD'den ya da pil ömründen dolayı Ultrabook satandartlarının dışında kalıyorlar. Bunların bazılarında güçlü ekran kartları olabiliyor. Bazılarının ise fiyatları çok uygun. Bunlara örnek olarak Asus'un S200 ve S550, Dell'in Insprion 3521, 5423 ve 5521, Lenovo'nun S400 ve U310, Samsung'un NP530U modelleri verilebilir.

  npedi'den alıntıdır.
   


  Yazan: ANIL
 2. Peki monster'dan laptop toplamak ne kadar mantıklı :hmmm
   
 3. aslında oldukça mantıklı ama teslimatı sıkıntı
   
 4. Arkadas 15 gun icinde geliyo demisti
   
 5. 2-3 aylardan bahsedenleri duydum :D tabi yanıltmayayım seni emin değilim ama öyle söylentiler var zaten öyle olmasa sağlam oldukları söyleniyor ve oldukça ucuzda donanımlarına göre herkeste olurdu kullanan var zaten ama eğer teslimat servis sıkıntısı falan olmasa çok daha fazla tutulurdu.
   
 6. Yani ben toplamayı düşünüyorum ünv. Ye giderken :/
   
 7. iyice araştır oyun için alacaksın sanırım 17 inçlik bir tane al eğer okula falan götürüp getirmeyeceksen sürekli ağır oluyor biraz çünkü :)
   
 8. Okula goturmem sanirim :)
   
 9. o zaman 17 al bende yeni aldım oyun makinesi 17 alacaktım ama bilgisayar okuduğum için derslerim hep pc üzerinde okula götürmem gerekiyor 17'likler ağır oluyor haliyle taşınabilirlik açısından 15.6 aldım bir de sık seyahat ettiğim için sıkıntı olur diye :)
   
 10. Yararlı bilgiler. Eline sağlık.:tşk:
   
 11. Oyun için tabiki :eller: Ama okula da götürebilirim duruma göre :)
   
 12. benim gibi hergün götürmeyeceksen sıkıntı yok :)
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
23/02/2019 - 17:55