Ayak Bakımı| Evde Ayak Bakımı

 • 22 Nisan 2011
 • 889 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. ayak bakımı nasıl olmalıdır, ayak bakımı nasıl yapılır, ayak bakımı ve temizliği, evde ayak bakımı, evde ayak bakımı nasıl yapılır

  Elleriniz kadar ayaklarınızında bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayın. Vücudunuzda asla ihmal edilmemesi gereken bakımlardan biride, ayak bakımıdır. Vücudumuzun en çok yorulan ve en çok zarar gören bölümü olan ayaklar için yapılan bakım sayesinde sağlıklı ve güzel ayaklara sahip olabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında sürekli ön planda olan ayaklarınız için bakımı ihmal etmeyin hanımlar.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Ayak tırnaklarınızı keserken düz kesmeye dikkat edin. Ayağınızdaki etleri kesmek yanlış bir yöntemdir. Ponza taşı ile ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Eğer ayaklarınız ağrıyor ve şişmiş ise ılık bir su hazırlayarak içinde ayaklarınızı dinlendirebilirsiniz. Ayaklardan dizlere doğru yapılan masaj, kan dolaşımını düzene sokacaktır. Ayaklarınızı bir süre sonra sudan çekin ve kurulayın. İsteğe bağlı olarak ojede sürülebilir. Ayaklarınıza bakım kremi sürüp, sprey sıkın.

  Çok fazla yol yürüyor iseniz ayaklarınızı mutlaka dinlendirmelisiniz. Bunun için ise uzmanlar şu yöntemi öneriyor;

  Orta boy bir leğenin içine sıcak su doldurun, içine antiseptik veya deniz tuzu katarak erimesini bekleyin. Ayaklarınızı 15 dakika boyunca bu suyun içinde dinlendirin. Daha sonra ayaklarınızı sudan çıkarın, iyice kurulayın ve yorgunluk alıcı bir jel veya krem ile bir süre masaj yapın.

  Ayak tırnaklarınızı kesme işlemini banyo sonrasında yapınız. Tırnaklar yumuşak iken kesmek en doğrusudur. Ve mümkün oldukça düzenli bir şekilde kesmeye dikkat edin.
  Tırnaklarınızı düz kesin. Tırnak köşelerini derin almayın. Zımparalı bir tırnak törpüsü ile törpüleyin.
  Tırnaklarınızın etrafında kızarıklık, şişlik olup olmadığını kontrol edin.
  Ayağınıza kesici aletlerle müdahalede bulunmayın Örneğin; nasır makası gibi aletler sizin için tehlikeli olabilir.
   


  Yazan: EroL
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
23/01/2019 - 04:21