Karşılaştırma Asus Zenfone 4 vs Windows Phone

Sponsorlu Bağlantılar

Haytham

Haytham

Üye
    Konu Sahibi
Asus Zenfone 4 vs Windows Phone
Arkadaşlar merhaba.

Telefon işlerinden oldum olası anlamadım. Yani iyice cahili değilim de, öyle ilgimi çeken bir konu olmadı. Telefon benim için iletişim demek, daha fazlasına pek gerek duymam.

Elimde emektar bir iPhone 3GS vardı ama artık değiştirmek zorundayım. Hem stabilliği tükendi, sürekli takılıyor vs baya sorunu var.

Şimdi ben piyasayı araştırırken, kendime koyduğum limit 500 liranın üstü olmamasıydı. Bahsettiğim gibi, benim amacım iletişim, çok da fazlası değil. Fakat iPhone 3GS'yi kullanırken de en büyük sıkıntım, uygulama desteğinin Apple tarafından hunharca fişinin çekilmesi oldu. Haliyle çok uzun süredir hiçbir güncel uygulama kuramıyorum. Hele ki Whatsapp, Facebook, Twitter gibi yazılımlar benim için hayal oldu.

Android telefonum olmadı, aynı şekilde Windows Phone işletim sistemli de. Asus Zenfone 4 ilgimi çekti, fiyatı da 440-460 arası bir seyirde devam ediyor. Onun öncesinde HTC ve Lumia'nın telefonlarına da baktım, hoş tasarımları vardı ama tasarım çok da cezbeden bir unsur değil benim için. Samsung hariç tabii, nedense hiç sevemedim o telefonu. Neyse.

Birkaç kişiye sordum ne yapayım edeyim diye. Biri Android'i yerin dibine soktu, bir başkası Windows Phone'u yerin dibine soktu. Her kafadan ayrı ses çıkıyordu ama fark ettiğim izlenimler şunlar oldu.

Windows Phone tabanlılar için genel kanı;
-Üretilen telefonlar şık tasarımlı.
-Stabil ve asla takılmaz.
-Uygulama desteği az da olsa sürekli artıyor (Bu bana pek inandırıcı gelmedi, az çok gördüm çünkü ne durumda olduklarını).
-Genel olarak üretilen telefonlarda kameraları iyi oluyor.
-Nokia olanından bahsedersek zaten kasası gene sağlam olsa gerek.

Android tabanlılar için genel kanı;
-Uygulama çeşitliliği çok fazla.
-Windows Phone'a kıyasla daha fazla özelleştirilebiliyor
-Eğer verim almak istiyorsan, elinde çok iyi bir telefon olacak veya çok iyiye yakın. Yoksa hiçbir anlamı kalmaz.

Şimdi bunlar benim gözüme çarpanlar. Doğrusu yanlışını bilemiyorum pek, o yüzden kafam da bir hayli karışık.

Benim için bir kere oyun ihtiyacı yok gibi bir şey, yani telefonda oyun oynamak bana keyif vermiyor. Tabii bunlar gene de bir telefonun gücünü sınamak için önemli test araçları olabilir, o kısmı es geçiyorum. Whatsapp, Facebook, Twitter, varsa eğer Thunderbird, Gmail vs gibi uygulamalara rahatlıkla erişebileceğim, bana sıkıntı yaratmayacak bir telefondur benim istediğim.

Şimdi ben ne yapmalıyım, ne tavsiye ediyorsunuz? Koyduğum limit 500 lira altı ve ilk önceliğim Zenfone 4. Bu Zenfone 4'ü ne şekilde bir Windows tabanlı telefon egale edebilir veya artıları eksileri nelerdir?

Roman gibi yazmışım yeni fark ettim kusura bakmayın, sıktıysam affola :)

Fenomenon

Fenomenon

Üye
Ben zenfon 4'ü hiç elime almadım ama ekranı tft ve biraz kötü olduğu söyleniyor. Kendin gözünle görüp alsan senin için daha iyi olur.
Ayrıca GM discovery 2 mini de düşünebilirsin. 500 liraya bulunuyor.
Eğer wp alacaksan lumia al ve 1gb rami olsun. Lumia 525 bi ara baya ucuzdu ama şuan fiyatı ne kadar bilmiyorum.

spacekiller

spacekiller

Üye
Öncelikle forumdakilere yardım etmek beni sıkmaz. Benim tavsiyem 500tl altı için mutlaka WP çünkü WP düşük donanım ile kasma donma yapmaz ayrıca Lumia 525 1gb ram ve 8.1 aldı. Android'e gelirsek dusuk donanımda çok iyi işler başaramıyor 500tl altı için Android önermem

Furkan Emekli

Furkan Emekli

Üye
Zenfone 4'ten iyisi yine bir Zenfone'dur...

Nasıl slogan ama :ehe Abi Asus'un bana para vermesi lazım.

Esendağlı

Esendağlı

Üye
Bahsettiğin fiyatlarda seni en memnun edecek telefon bence WP li bir lumia olacaktır,mağaza sanırım 500 bini aştı cihazımda(L920) yaklaşık olarak 80-90 adet uygulama yüklü arayıpta bulamadığım uygulama sanırım yok,olmayan uygulamalar vardır mutlaka ama.benimde tavsiyem 1gb ram olan bir lumia almandır,gerek sağlamlığı ve stabilitesi ve gerekse kamera ve navigasyon mükemmelliği seni memnun edecektir.

Emre

Üye
Nokia Lumia 525 Al Derim Windows 10 Alacak...

Silinen Üye 737108

Silinen Üye 737108

Kapalı Hesap
Nasılsa kullanımın iletişim, whatsapp facebook gibi şeyler olcakmş. O halde piyasada herhangi bir akıllı telefon işini görür yani kısacası tasarımı en çok hoşuna giden en çok içine sinen markayı alabilirsin. İki telefon arasından ben olsam Asus Zenfone 4 alırdım tasarımı bence iyi ve işlevsellik çok fazla WP'a göre. Ben WP'u zaten sevmem ama basit sade bi arayüz istiyosan haliyle daha rahat bir işletim sistemi olan dolayısıyla kasma riski minimum olan WP almalısın eğer bu sistemi seviyorsan Lumia 525 alman senin için iyi olur çünkü WP10 da alacağı resmi olarak doğrulandı ancak Asus için herhangi bir resmi güncelleme duyurusu yok şuanda 4.4.2 sürümünde.

0MG90

0MG90

Üye
Zenfone 4 kesinlikle. Android 5.0 güncellemesini alacak telefon.

Furkan Emekli

Furkan Emekli

Üye
Windows 10 ile Windows Phone ismi kalkıyor. Artık "Windows 10 for Phones" oluyor yanı kısaca Windows 10 denebilir.
"Telefon için Windows 10" yazıyor orda. Telefon ibaresi olduğu sürece phone olarak geçecektir.

Haytham

Haytham

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar cevaplar için çok teşekkürler.

Peki Windows Phone tavsiye eden arkadaşlar; 512mb bir Windows Phone ile 1gb Zenfone 4 arasında yine Windows Phone mu tercih etmemi tavsiye ediyorsunuz?

Windows işletim sistemini seviyorum fakat fanatiği değilim. Ama Android'in esnekliği ve 1gb olması hala Zenfone'da gidip gelmeme neden oluyor.

WP'nin Facebook, Twitter, Whatsapp gibi sosyal medya uygulamaları konusunda Android'ten hiçbir farkı yok mu? Aynı şekilde WP'de Steam'in uygulamasını özellikle merak ediyorum, o benim için çok önemli. Kullanan arkadaşlar bilgilendirebilirse çok iyi olur.

Bir de, sadece tek tarayıcı mı var WP'de? Başka tarayıcı kurulamıyor mu?

lazye

lazye

Üye
Arkadaşlar cevaplar için çok teşekkürler.

Peki Windows Phone tavsiye eden arkadaşlar; 512mb bir Windows Phone ile 1gb Zenfone 4 arasında yine Windows Phone mu tercih etmemi tavsiye ediyorsunuz?

Windows işletim sistemini seviyorum fakat fanatiği değilim. Ama Android'in esnekliği ve 1gb olması hala Zenfone'da gidip gelmeme neden oluyor.

WP'nin Facebook, Twitter, Whatsapp gibi sosyal medya uygulamaları konusunda Android'ten hiçbir farkı yok mu? Aynı şekilde WP'de Steam'in uygulamasını özellikle merak ediyorum, o benim için çok önemli. Kullanan arkadaşlar bilgilendirebilirse çok iyi olur.

Bir de, sadece tek tarayıcı mı var WP'de? Başka tarayıcı kurulamıyor mu?
Android alirsan rahat edersin tercih meselesi ama kesinlikle zenfone 4 öneririm

OttomanEmpire06

OttomanEmpire06

Üye
zenfone 4 tabiki :D

Üst Alt