Tavsiye Asus X550JK-XO012D Notebook

Sponsorlu Bağlantılar

messevim

messevim

Üye
Asus N serisi üst seviye kasadır hocam,ben Asus ile Monster markasını kesinlikle aynı kefeye koymam çevremde çeşitli sıkıntılar yaşayan arkadaşlarım mevcut,işlemcinin i7 olması,1080p ekran ve GTX860M olması dışında ben bir üstünlük göremedim ki 1080p oyunlarda dezavantaj oluşturacaktır kaldı ki Maxwell mimarili 850M bir önceki nesil GTX860M ile hemen hemen aynı güçte bir GPU (bu monster'da hangi mimari var bilmiyorum).Kuponlarla vs. herkes uğraşamaz şahsen ben uğraşmam en uygun kim veriyorsa ondan alırım kupon demek n11'e bağımlı kalmak anlamına gelmektedir ben mesela bundan önceki bilgisayarımı pcdepo.com'dan almışken daha ucuza veriyor diye bu sefer teknolojikapinda.com'u tercih ettim yani kabaca o makinenin fiyatı 2800TL diyebiliriz ben ise aynı performansı 1.000 TL daha ucuza Asus markası ile yakalıyorum neresi mantıklı şimdi bunun ? işlemci diyeceksin tamam kabul ediyorum i7 işlemci daha iyi bir işlemcidir fakat oyunlarda önemli olan işlemci değil GPU'dur yani ben i3 işlemcinin bile sınırda dahi olsa yeteceğini düşünen bir insanım,tabi yetme-yetmeme arası bir noktada.1080p ekrana diyecek lafım yok tabi ki bende 1080p ekran isterdim fakat 1.000 TL'de ekrana veremem ki yazık günah.işin aslı maddi durumu yetersiz sıradan bir öğrenciyim bana o 1.000 TL fark çok dokunacaktır ki ben bu bilgisayarı 1675 TL'ye aldım aslında fark 1.000 TL'den de fazla fakat bu fiyatlar sürekli dalgalandığı için kesin bir fark söyleyemiyorum 1.450 TL lere x550jk alanlar bile var ilk çıktığı zaman alan bir başka bir forumdan arkadaşım mevcut :)

Sadece i7 değil, i7 nin MQ serisi. Bu çok önemli. Ben Eski Asus bilgisayarım da Harddiski takıyordum bilgisayara, bir yandan disk ten pc ye oyun kopyalarken diğer yanda da euro similatör 2 oyununu oynuyordum. ve oyun oynanmayacak derecede kasıyordu. Bunun tek sebebi işlemcisi. gpu, ekran kartıyla alakası yok. Ben iki-üç işlemi aynı anda yapamayacaksam ne anladım 1500 liralık pc den. Bir diğer konu benim için ekranın kalitesi çok önemlidir. Eğer sen ekrana baktığın da ekranın pixellerini görmekten sıkılmıyorsan orasını bilemem , ;) ha doğrudur dezavantaj olacaktır. Belkide aldığım bilgisayar hd olsaydı oyunlarda %20 lik bir performans artışı olabilirdi lakin ben full hd olmasını tercih ederim. oyunu 40 fps yerine 30 fps de oynayayım ama oynadığım oyundan zevk alayım, bu arada gtx860m ddrm5 sürümü mevcut. 850m ile kıyaslanamaz bile.. 850m için de sanırım sürücü desteği bu sene bitecek. gtx serisi ise gelecek vadetmekte, ve her güncelleme ile oyun performansı artmakta(kullanıcılar bunu belirtmiş). hem bilgisayar i7 hem full hd hem ekran kartı gtx860m hem 16 gb ram hem 1tb disk alanı 7200rpm mevcut. Ayrıyeten parmak izi okuycusu olması ve ekranın aydınlatmalı olması da ayrı bir zevk unsuru. sen konuda ki mevcut bilgisayarın 16 gb lik olanını almaya kalkışsan zaten 2 bin lira tutar. belki aşar da .. yani diyeceğim o ki, bu kadar üstünlük için 800 lira çok değil. ve tekrardan diyorum benim bilgisayarın aynı özelliklerin de bir asus almaya kalkışsam 3500 den aşağı alamam.

son olarak monster konularına baktım eğer 100 kişi monsteri tavsiye ediyorsa 1 kişi de tavsiye etmiyordur. oda teknoloji kurbanı olmuştur. malum teknoloji şans işidir. ben 2800 liraya aldığım özellikli bilgisayarı sadece markası asus diye üzerine 1000 lira daha ekleyip almam. ha bu arada n11 e bağımlı kalmayı nereden çıkardın yav ;) şansıma bir baktım 3000 liraya 333 lira indirim + 111 lira bonus kampanypası var.. bu fırsat kaçmaz dedim ,, ;)

ByKatre

ByKatre

Üye
    Konu Sahibi
Hocam bir yerde yanlışınız var o dosya atarken oyun oynayamama sebebi kesinlikle işlemci değil. Harddisk. Siz dosya atarken tam performans onu atmaya çalışıyor. Oyun dosyalarında gecikme oluyor. Selamlar...
Bu arada sürücü desteği kesilme diye bir şey de anlamsız hocam hala 4 senelik 330m gibi kartlara güncelleme geliyor. :kıskıs:
Ama ekranın full hd olması gerçekten hoş
ama asusun n serisi ile şu an monsterin kasa vs kalitesi bir değil. Asusun n serisi biraz ELIT kullanımlar için. Monster oyun :)

• Beğen
Tepkiler: avcitalip
messevim

messevim

Üye
Hocam bir yerde yanlışınız var o dosya atarken oyun oynayamama sebebi kesinlikle işlemci değil. Harddisk. Siz dosya atarken tam performans onu atmaya çalışıyor. Oyun dosyalarında gecikme oluyor. Selamlar...
Bu arada sürücü desteği kesilme diye bir şey de anlamsız hocam hala 4 senelik 330m gibi kartlara güncelleme geliyor. :kıskıs:
Ama ekranın fu ll hd olması gerçekten hoş
ama asusun n serisi ile şu an monsterin kasa vs kalitesi bir değil. Asusun n serisi biraz ELIT kullanımlar için. Monster oyun :)
330m e gelen güncelleme ekran kartını hayatta tutabilme güncellemresi, 850m vs gelen güncellemeler ise performans arttırma güncellemeleridir. :)

ayrıca harddisk konusunda dediğin mantıklı lakin kardeşim de i7 nin yine mq serisi ve 1 tb lık disk var. aynı sorun onda yok. rpmleri de aynı . bence işlemcinin u olması etkiliyor.

ByKatre

ByKatre

Üye
    Konu Sahibi
Şöyle söyleyeyim siz dosya atarken işlemciye bakın görev yöneticisinden %1 bile görebilirsiniz. Ama hard disk %100dür. Sizin şu anki PC 7200RPM değil mi? Asus da 5400 :)
ama 850 de gtx serisinden ki nvidia yeni çıkan 840 gibi kartlara da destek kesmez :)

• Beğen
avcitalip

avcitalip

Üye
Sadece i7 değil, i7 nin MQ serisi. Bu çok önemli. Ben Eski Asus bilgisayarım da Harddiski takıyordum bilgisayara, bir yandan disk ten pc ye oyun kopyalarken diğer yanda da euro similatör 2 oyununu oynuyordum. ve oyun oynanmayacak derecede kasıyordu. Bunun tek sebebi işlemcisi. gpu, ekran kartıyla alakası yok. Ben iki-üç işlemi aynı anda yapamayacaksam ne anladım 1500 liralık pc den. Bir diğer konu benim için ekranın kalitesi çok önemlidir. Eğer sen ekrana baktığın da ekranın pixellerini görmekten sıkılmıyorsan orasını bilemem , ;) ha doğrudur dezavantaj olacaktır. Belkide aldığım bilgisayar hd olsaydı oyunlarda %20 lik bir performans artışı olabilirdi lakin ben fu ll hd olmasını tercih ederim. oyunu 40 fps yerine 30 fps de oynayayım ama oynadığım oyundan zevk alayım, bu arada gtx860m ddrm5 sürümü mevcut. 850m ile kıyaslanamaz bile.. 850m için de sanırım sürücü desteği bu sene bitecek. gtx serisi ise gelecek vadetmekte, ve her güncelleme ile oyun performansı artmakta(kullanıcılar bunu belirtmiş). hem bilgisayar i7 hem fu ll hd hem ekran kartı gtx860m hem 16 gb ram hem 1tb disk alanı 7200rpm mevcut. Ayrıyeten parmak izi okuycusu olması ve ekranın aydınlatmalı olması da ayrı bir zevk unsuru. sen konuda ki mevcut bilgisayarın 16 gb lik olanını almaya kalkışsan zaten 2 bin lira tutar. belki aşar da .. yani diyeceğim o ki, bu kadar üstünlük için 800 lira çok değil. ve tekrardan diyorum benim bilgisayarın aynı özelliklerin de bir asus almaya kalkışsam 3500 den aşağı alamam.

son olarak monster konularına baktım eğer 100 kişi monsteri tavsiye ediyorsa 1 kişi de tavsiye etmiyordur. oda teknoloji kurbanı olmuştur. malum teknoloji şans işidir. ben 2800 liraya aldığım özellikli bilgisayarı sadece markası asus diye üzerine 1000 lira daha ekleyip almam. ha bu arada n11 e bağımlı kalmayı nereden çıkardın yav ;) şansıma bir baktım 3000 liraya 333 lira indirim + 111 lira bonus kampanypası var.. bu fırsat kaçmaz dedim ,, ;)

Bizdeki de sadece i5 değil i5'in H(Hyper) serisi :naughty:4210U'lu Dell 7537'de kullandım U serisi olduğu halde yine tatminkar bir işlemciydi :) Diskten PC'ye oyun kopyalıyordum derken kurulum olarak yapıyorsanız doğrudur o anda bilgisayarda bırakın oyun oynamayı internete bile zor giriliyor :) R.G.'nin oyunlarını kurarken özellikle :eheBizim Asus'ların HDD'i de bana göre yetersiz ama idare ediyoruz işte,ileride kendisini caddy ye çevirip 60GB falan SSD takmayı düşünüyorum bilgisayara ve kasmanın kopyalama kaynaklı olduğunu da pek sanmıyorum açıkçası tabi ki kopyalama işlemci kullanıyor fakat kastıracak kadar değil gerçi bahsettiğin makine baya eskiymiş :ahi5-4200H benim için gayet yeterli bir CPU açıkçası.Dediğim gibi bende FHD olsun isterdim ama maddiyat ta önemli bir husus tabi ki,pixeller yakından bakılmadığı sürece pek sıkıntı olmuyor ama yine de bir FHD değil tabi ki,FHD ile HD arasındaki performans farkı bende 20%'den daha fazladır,Ultra Grafiklerde ben pixel yoğunluğundan başka fark göremiyorum gayet te zevk alıyorum bir süre sonra oyunun içine girince donanımı vs. unutuyorsun zaten :).DDR3-5 olayına pek takılma o işler eskisi gibi değil ben artık direkt benchmarklara bakıyorum tabi ki DDR 5 daha performanslıdır ama ne kadar daha performanslı buna da bakmak gerekiyor açıkçası :) 850M'e destek niye bitsin ki ? zaten bizde GTX850M var ama :)
Dediğin farklar tabi ki güzel şeyler fakat açıkçası 800 TL vermeye de değer değil bence,tabi bu kişiden kişiye değişen unsur sanırım :) Ben senin yerinde olsam Lenovo Y510P SLI alırdım JBL Hoparlörden tut Dolbyv4'e kadar her şey var kasası şık vs. ama almışsın hayırlı olsun demek gerekir :) Dediğin gibi markası asus diye 1000 TL verilmez ama ben bundan sonra mümkünse asustan başka marka kullanmayı düşünmüyorum gerçekten çok güzel soğutması var halan daha hayranım ilk günkü gibi ısıyı kullanıcı fan hariç hissetmiyor geri kalan bölgeler oda sıcaklığında,Dell 7537 mesela dehşet ısınırdı el yakacak seviyede :) n11'e bağımlı kalma olayından kastım kuponu n11 harici bir yerde kullanamayacağını düşünmemdi ki kredi kartına yansıyormuş bundan da ben bir şey anlamam açıkçası,internet alışverişlerim dışında kredi kartımı gerekmedikçe kullanmıyorum internetten aldığım şeyler de zaten çok fazla değildir malum para olmayınca:ehe şu bilgisayara şimdi ben 8GB modül alacağım bana 1675+235 de 1910TL ye gelecek birde SSD taksam 2.100 TL'ye falan mal olacak ses kalitesi yine idare eder seviyede ve dikkatimi çekti yöresel müziklerde çok güzel oluyor :) ekran da işimizi görüyor bu donanımda beni bu haliyle 3-4 yıl daha rahat götürür sonraki yıllarda da belki götürür :)

• Beğen
Tepkiler: mehsevim ve ByKatre
ByKatre

ByKatre

Üye
    Konu Sahibi
Bence o 800TL ye değer ama bütçe önemli herkesin ayırabileceği bir miktar var sonuçta ama I5 4200H öyle az buz bi işlemci değil rahat I7 4500U yu geçiyor zaten. MQ nun biraz gerisinde kalır. GTX850M ile GTX860M arasında o kadar fark olmaz. Ki destekleri de hemen hemen aynı zamanda kesilir. Üstün özellikleri FULL HD olması. RAMin 16 olması. :)
Karşılaştırmaya baktım. Yaklaşık %10luk bir fark var GPU lar arasında. :)

• Beğen
Tepkiler: avcitalip ve mehsevim
messevim

messevim

Üye
Valla eğer memnunsanız birşey diyemem artık ne diyeyim ;) dediğin lenova ya baktım ürün güzel gözüktü gözüme. çift ekran teknolojisini anlamadım lakin gt 750m ile gtx 860 m arasında %10 luk bir performans düşüğü var. 750m daha düşük. gerçi geçenlerde kampanya vardı lenova alana 300 liralık tablet hediye diye ama sağlık olsun. Ben monsterden de memnunum. istediğin kadar parça sök tak garanti dışı kalmıyor, teknik servisi inanılmaz ilgili.. sanırım 15 gün ölü pixel garantisi vs var.. bilmiyorum bana iyi geldi. doğrusu monster markasını öğrenelide 15 gün oluyor ;) araştırdım incelemeliri, kullanıcı yorumlarını okudum herkes memnun... Asusun şöyle bir avantajı var, ikinci eli daha hızlı satılır.. çevremde ki hiç kimse monster markasını bilmiyor ama asusu 7 yaşında ki çocuk dahi biliyor.. :)

• Beğen
Tepkiler: ByKatre ve avcitalip
avcitalip

avcitalip

Üye
Valla eğer memnunsanız birşey diyemem artık ne diyeyim ;) dediğin lenova ya baktım ürün güzel gözüktü gözüme. çift ekran teknolojisini anlamadım lakin gt 750m ile gtx 860 m arasında %10 luk bir performans düşüğü var. 750m daha düşük. gerçi geçenlerde kampanya vardı lenova alana 300 liralık tablet hediye diye ama sağlık olsun. Ben monsterden de memnunum. istediğin kadar parça sök tak garanti dışı kalmıyor, teknik servisi inanılmaz ilgili.. sanırım 15 gün ölü pixel garantisi vs var.. bilmiyorum bana iyi geldi. doğrusu monster markasını öğrenelide 15 gün oluyor ;) araştırdım incelemeliri, kullanıcı yorumlarını okudum herkes memnun... Asusun şöyle bir avantajı var, ikinci eli daha hızlı satılır.. çevremde ki hiç kimse monster markasını bilmiyor ama asusu 7 yaşında ki çocuk dahi biliyor.. :)

Monster bilinmez mi ya :ehe GT750M ile GTX850M arasında bile dehşet bir performans farkı var hocam GTX860M ile çok daha fazladır 10% olur mu hiç :)

messevim

messevim

Üye
ayrıca biraz bahsettiğin lenovaya baktımda baya sorunluymuş, ısınma sorunu driver sorunu vshttp://forum.donanimhaber.com/m_86993483/tm.htm
Monster bilinmez mi ya :ehe GT750M ile GTX850M arasında bile dehşet bir performans farkı var hocam GTX860M ile çok daha fazladır 10% olur mu hiç :)
e dehşet fark varsa neden bana onu alırdım diyorsun ;) valla bilmiyordum monsteri. monster ile victoru dediğim gibi iki hafta önce öğrendim

avcitalip

avcitalip

Üye
ayrıca biraz bahsettiğin lenovaya baktımda baya sorunluymuş, ısınma sorunu driver sorunu vshttp://forum.donanimhaber.com/m_86993483/tm.htm

e dehşet fark varsa neden bana onu alırdım diyorsun ;) valla bilmiyordum monsteri. monster ile victoru dediğim gibi iki hafta önce öğrendim

SLI'dan dolayı intel graphics kapatılıyor bundan dolayı sanırım çakışmalar mevcut ve 2.gpu çok ısınıyor bunları biliyorum ve bataryası çok ufak ama 2.gpu'nun fanı biraz ufak ve öncelik 2.gpu da biostan önceliği 1.gpuya verince sorun çözülüyormuş diye duydum :) Y510p'nin tasaımı çok güzel ekranı güzel dolby v4 var jbl var SSHD var daha ne olsun ki bakıldığında :)
dehşet fark var derken 750M ile demek istedim,Y510p'de 755M SLI var(SLI olmayanlar da var tabi)
755MSLI hemen hemen bir 860M yapıyor zaten

messevim

messevim

Üye
SLI'dan dolayı intel graphics kapatılıyor bundan dolayı sanırım çakışmalar mevcut ve 2.gpu çok ısınıyor bunları biliyorum ve bataryası çok ufak ama 2.gpu'nun fanı biraz ufak ve öncelik 2.gpu da biostan önceliği 1.gpuya verince sorun çözülüyormuş diye duydum :) Y510p'nin tasaımı çok güzel ekranı güzel dolby v4 var jbl var SSHD var daha ne olsun ki bakıldığında :)
dehşet fark var derken 750M ile demek istedim,Y510p'de 755M SLI var(SLI olmayanlar da var tabi)
biraz konuya baktım ama kullanıcılar almayın diyor. ısınma sorununu ne yapsan değişmiyor tasarım ile ilgiliymiş. fanların yeri kullanılan malzemeler vs güzelim ürünü öldürmüş.. oyun bilgisayarı deyince valla aklıma msi geliyor en başta..

• Beğen
durrsun

durrsun

Üye
S.A. Pil süresi 4.cell pil var. ortalam ne kadar deneyen varsa yazar mı*...

avcitalip

avcitalip

Üye
biraz konuya baktım ama kullanıcılar almayın diyor. ısınma sorununu ne yapsan değişmiyor tasarım ile ilgiliymiş. fanların yeri kullanılan malzemeler vs güzelim ürünü öldürmüş.. oyun bilgisayarı deyince valla aklıma msi geliyor en başta..

MSI'ın da Oyun Bilgisayarları var tabi ki,Aynı şekilde Asus'un da G serisi var :) bu ikisi en iyi firmalar.Y510p'yi o açıdan pek bilemiyorum ama bence kullanıcıya kalan kısmı çok güzel :)
S.A. Pil süresi 4.cell pil var. ortalam ne kadar deneyen varsa yazar mı*...

A.S. 4.cell derken ne demek istediğini anlayamadım,ortalama 2-3 bilemedim 4 saat pil bekleme süresi var kullansan 2,5 saati geçemezsin :( bu açıdan biraz kötü bir cihaz X550JK ama pil çok önemli ise Dell 7537 bakabilirsin 13 saat bekleme süresi aldım hemde torrent indirerek :)

Darqos

Darqos

Üye
Beyler bu pc nasıl

ByKatre

ByKatre

Üye
    Konu Sahibi
ben 4 saati görüyorum zorlasam :cool @avcitalip u işlemci faydaları :)

• Beğen
messevim

messevim

Üye
ben 4 saati görüyorum zorlasam :cool @avcitalip u işlemci faydaları :)
evde ki i7mq işlemci ile de ben 4 saat gördüm. eğer MQ da bu kadar görüyorsan U da 8 saat görmek gerekiyordu..
İlla Dell olsun diyorsan Dell 7537 daha iyi ama X550JK bu 2 makineden de çok daha iyi ve güçlü

4210U ile 13 saat sadece torrent indirerek bekleme süresi almış adamım ona göre:cool:op:
Ben bir defa gece yatarken torrentten dosyayı indire tıkladım. Ekran ışığını tamamen kapattım sabah uyandığım da torrent yarıda kesilmiş ve laptobun pili bitmişti. 6 saat bile dayanamadı. Eski asus bilgisayarım da .Artık sorun benim pc de mi yoksa aynı serinin tüm laptopları öylemiydi bilmiyorum. 13 saat harika bir süre..

• Beğen
Tepkiler: avcitalip ve ByKatre
ByKatre

ByKatre

Üye
    Konu Sahibi
o kadar uzun gidiyor mu yaw :)

avcitalip

avcitalip

Üye
evde ki i7mq işlemci ile de ben 4 saat gördüm. eğer MQ da bu kadar görüyorsan U da 8 saat görmek gerekiyordu..

Ben bir defa gece yatarken torrentten dosyayı indire tıkladım. Ekran ışığını tamamen kapattım sabah uyandığım da torrent yarıda kesilmiş ve laptobun pili bitmişti. 6 saat bile dayanamadı. Eski asus bilgisayarım da .Artık sorun benim pc de mi yoksa aynı serinin tüm laptopları öylemiydi bilmiyorum. 13 saat harika bir süre..
işte benimkisi de 3-4 saati geçmez kapatır kendini 4200H işlemciye göre batarya sanırım biraz ufak kalıyor :) Oyun notebook'larının en büyük problemi

ByKatre

ByKatre

Üye
    Konu Sahibi
benim sorunum laptop tam performans çalışıyormuş yaw :)

Üst Alt