Armutlu Tatil Köyü ( Ulaşım / Konaklama / Resimleri / Telefon Numaraları )

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Mali Özdemir

Mali Özdemir

Üye
    Konu Sahibi
Armutlu Tatil Köyü ( Ulaşım / Konaklama / Resimleri / Telefon Numaraları )
Yola İstanbul'dan özel araçla çıkıyorsanız ya Eskihisar'dan Topçulara ya da körfezi dolaşarak Yalova'dan termal yönünde Çınarcık yoluna giriyoruz. Aslına bakarsanız İstanbul Yenikapı'dan direk seferle kısa ve konforlu yolculukla Armutluya ulaşma imkânı da var.Termal yolunda denizi sağımıza alıp ilerliyoruz. İlk karşımıza çıkanlar çiçek seraları, bölgenin mümbit topraklarında yetişen Mayıs ayı ürünü enginar satıcıları oluyor. Bunları saksı ve kesme çiçek satanların albenili tezgâhları takip ediyor. İlk durak Çınarcık Çin Seddi misali oluşmuş yazlıklar denizi karşılarına almış, sırtını ormana vermiş onar katlı apartmanlarla geçiliyor. Nüfus tabelası 9000 yazıyorsa da aldanmayın bir de yazın görün. Bu noktada Armutluya 34 km, Gemlik için 75 km yolunuz kalıyor. Çınarcık ve Teşvikiye bitince evler apartmanlar da bitiyor. Artık yemyeşil bir doğa ile baş başasınız. Hele mevsim baharsa yoğun çiçek ve ot kokusu ciğerlerinize dolmaya başınızı döndürmeye başlıyor. Dahası değişik kuş sesleri içinde kendinizi Afrika'nın tropik ormanlarında sanabiliyorsunuz. Yaşlı çınarlar altında kurulu çay bahçelerinde toprağa basarak oturma imkânı zaman zaman bulunan mekânların bitiminde Şenköy'e geliyor ve ağızları açık bırakacak kadar görkemli bir çınarla karşılaşıyorsunuz. Üzerinde 3000 yaşında yazıyor. Gövde içi 36 metre kare olan alanda lokanta kurulu. Ağaç çevresinde karaağaç, gürgen, ıhlamurlar arasında dağılmış Osmanlıdan kalma mezar taşları, sütun başları görülüyor, yoğun kuş korosu konseri hep duyuluyor. Eski bir Rum Köyü olan Engere denilen tepede Şenköy'ün evliyası Yaren Baba türbesine ziyarete gelenler de oluyor. Engere'nin şirin ve küçük kumsallı plajı eski yerleşim alanı olarak izlerini sürdürürken günümüzde kampçıların gözde mekânı olma özelliğini de sürdürüyor. Yazın çok kalabalık olan plajın 3 km uzağında kimsenin açıkta kalmayacağı pansiyonlar hizmet veriyor.

Bir başka yerleşim olan Esenköy'e gelirken rampa inişinde sahil köyünü bir çırpıda tepeden görüyorsunuz. Sapsarı renkli, kokulu çiçekleriyle Katırtırnakları, satılık villalar, denizin yoğun yosun kokusu aklınızı çeliyor. Bilgede Çamlıbel Tesisleri plaj+kafe, Alabalık Şelale, Bülbül Deresi et+mangal, lokantaları hizmet veriyor. Güzergâh boyunca Karadeniz sahillerine nispet yaparcasına dağdan, taştan yeşil fışkırıyor, denizle kucaklaşıyor. Burun deliklerini yakan doğanın parfüm kokulu yolu, motosiklet sürücüleri için ideal ortamı tatlı meyiller, inişli çıkışlı rampaları ile sürücüsüne keyif vererek sağlıyor. Armutlu girişi öncesi Kaplıcalar mevkiinde, günübirlik aile banyoları, jakuziler, bay, bayan havuzlar, konforlu odalar, sağlık ünitesi, masaj, fizik tedavi ile hizmet veren Armutlu Kaplıcaları yer alıyor.(Tel no: 0(221)531 44 20) Bir başka tesis ise Kartal Resort (Tel no: 0(226) 531 47 77) Armutlu merkezinde yapım tarihi bilinmeyen fakat günümüze dek kullanıma olanak tanıyan antik taş Çarşı Köprüsü görülüyor. Geçmiş yıllarda şarapçılıkla uğraşan Rumların oturduğu bilinen yörede, günümüzde 24 ev koruma altına alınmış ve yenileme sonucu turizm amaçlı kullanımı projelendirilmiş. Armutlunun en uç noktası sayılan Bozburun mevkiinde yer alan bir başka anıt çınar görülesi heybete sahip bulunuyor. Selimiye bölgesi ise sahip olduğu Hıristiyanlık izleri taşıyan iki manastırı ile anılıyor.

Armutluya nasıl gidilir ?
Armutluya direk seferlerle İstanbul Yenikapı ve Bostancıdan 1,5 saate ulaşmak mümkün. Thuya eko-pansiyona gelecek konuklar, telefon ederlerse iskeleden servisle alınarak 7 km lik yolu olan Mecidiye Köyüne getirilip tatil dönüşü önceden bilet alınarak aynı şekilde iskeleye kadar bırakılıyor.Bir başka yol ise Pendik'ten araçlı feribotla Yalova'ya, Yalova'dan Gemlik veya Çınarcık üzerinden Armutluya geliniyor. Turyol Deniz Acentesi yolcu taşımacılığını İstanbul Eminönü ve Kadıköy iskelelerinden Esenköy ve Çınarcık seferleri ile gerçekleştiriyor.

Esenköy Tel no: 0(226) 243 63 93
Çınarcık Tel no: 0(226) 245 10 20
Eminönü İskele Tel no: 0(212) 527 99 52
Armutlu'da ne yenir?
Armutlu Yarımadası ve Gemlik çevresi zeytinleri ve zeytinyağı ile ünlü. Gemlik, Umurbey çevresinde çok sayıda zeytin satışı yapan dükkânlar bulunuyor. Ayrıca Armutluda Mecidiye köyü inişinde, siyah, yeşil, kokteyl zeytin çeşitleri tadarak satın alabileceğiniz zeytincilere rastlanıyor. Ekmek veriyorlar sızma yağa banıp yedikten sonra beğenirseniz alıyorsunuz. Armutlu Çetinkaya Restoranda balık yenebiliyor. Narlı şirin lokanta ve kafeleriyle deniz kenarı mola vermeye uygun yol üzeri alternatifler. Sabah kahvaltısında dalından domates, biber koparma olanağının yanı sıra, yemek için hazırlanan fasulye, patlıcan gibi sebzelerden de elinizle toplayabilirsiniz. Yöreye has ekolojik sızma zeytinyağında pişirilmiş, buğdayla beslenmiş serbest gezinen stressiz tavuk yumurtası ile yapılan sahanda yumurta leziz oluyor. (Darı ve mısırla beslenen tavukların yumurtasında kıvam, renk, lezzet, koku değişimlerine rastlanıyor). Yörenin yüksek kokulu, kurutulmuş kekiklerini, köy ürünlerini satın alabilirsiniz. Köyün karabaş, kestane, ıhlamur balı da alınabilir kalitede.

Armutlu' ve Yalova bölgesinde konaklayabileceğiniz otel, motel, pansiyon ve apartlar;
Baronet Otel ** (0226) 833 70 43
Yalova termal kaplıca tesisleri*** (0226) 675 74 00
Erdilli thermal resort *** (226) 531 41 25
Medusa hotel** (226) 246 00 94
İhlas Armutlu Tatil Köyü
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer KonularÜst Alt