Arjantindeki beyaz devden parça koptu


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
dreamnoble

dreamnoble

Üye
    Konu Sahibi
Arjantin’deki ünlü “perito moreno” buzulundan yeni parçalar koptu. Her dört yılda bir yaz aylarında gerçekleşen bu olayın güney kutbunda kış mevsiminin yaşandığı tarihte olması küresel ısınma tartışmalarını yeniden gündeme taşıdı.
Arjantin’de, bugünlerde, “beyaz dev” perito moreno buzulu bugünlerde parçalanmaya devam ediyor. Patagonya bölgesinde 200’den fazla buzulun bulunduğu milli park içinde yer alan “beyaz dev”de kopmaların yaşanması ortaya görsel bir şölen çıkardı ama küresel ısınma tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Genelde yaz aylarında görülen en son 2006 yılında gerçekleşen bu doğa olayının, bu kez kış mevsimine denk gelmesi bilimadamlarını ikiye böldü.

Bir grup bilim adamı olayı küresel ısınmaya bağlarken diğer bir grup, 1917 ve 1951 yıllarında da buzulun kış mevsiminde de çözüldüğünü öne sürerek bunun doğal olduğunu vurguluyor.
Arjantin gölünde bulunan ve 3 kilometre genişliğinde olan, adını da bir bilimadamından alan beyaz dev perito moreno, bölgedeki Arjan en büyük buzul olarak biliniyor. 

omayra

Üye
Ürkütücü:(
 
qurbuz

qurbuz

Üye
:agla
 
@slantürk

@slantürk

Üye
offfff böyle giderse bunların önüne geçilmez
 

none_specified

Üye
:(küresel ısınma
 
CEREN

CEREN

Üye
dünyanın ve insanlığın sonunu gösterıyor bu tür doğa olayları
gercekten çok üzücü
ben en çokta çocuklarımız için üzülüyorum:(
 
Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
Marsta KeşifLere Hız VeriLse İyi oLur AsLında.. ;)

Şaka Bir Yana Bunu Yapan İnsanoğLu Sonuçta.. AsLında Hiç Birşey İçin Geç DeğiL.. Ama Kimimiz KüreseL Isınma İçin BirşeyLer Yapmaya ÇaLışırken (Ağaç Dikmek, Elektrikte Tasarrufa Gitmek, Ozona Zarar Verecek GazLar KuLLanmamak vs..) Kimimiz de DikkatsizLiğimiz Yüzünden HektarLarca Ormanı Yokediyoruz.. Önce TopLumu BiLinçLendirmeLi.. ÜzüLmekLe eLe Bişey Geçmez..
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

Haydar
Cevap
0
Görüntüleme
409
Haydar
Doğuş Pertez
Cevap
2
Görüntüleme
715
lolaman
Doğuş Pertez
Cevap
0
Görüntüleme
828
Doğuş Pertez


MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt