araçlar saniyede kaç metre yol alır (emniyet tedbirlerini ona göre alın)

Sponsorlu Bağlantılar

kol@j

kol@j

Üye
    Konu Sahibi
araçlar saniyede kaç metre yol alır (emniyet tedbirlerini ona göre alın)
nasıl hesaplandığı konusunda bilgilenmek istiyorsanız
http://www.maxicep.com/konu-disi/goz-karari-arac-hizi-nasil-hesaplanir-412550.html
aynı zamanda ne işe yarayacağı hakkında bir örnek de var.

10 km / saat : 2,7 m / saniye
20 km / saat : 5,5 m / saniye
30 km / saat : 8,3 m / saniye
40 km / saat : 11,1 m / saniye
50 km / saat : 13,8 m / saniye
60 km / saat : 16,6 m / saniye
70 km / saat : 19,4 m / saniye
80 km / saat : 22,2 m / saniye
90 km / saat : 25 m / saniye
100 km / saat : 27,7 m / saniye
110 km / saat : 30,5 m / saniye
120 km / saat : 33,3 m / saniye
130 km / saat : 36,1 m / saniye
140 km / saat : 38,8 m / saniye
150 km / saat : 41,6 m / saniye
160 km / saat : 44,4 m / saniye
170 km / saat : 47,2 m / saniye
180 km / saat : 50 m / saniye

• Beğen
Tepkiler: Revengeful

DSJSPextes

DSJSPextes

Üye
heyyttt beee bnde saatte 407 basıyorum bugatti veyron var altımda :ehe

kol@j

kol@j

Üye
    Konu Sahibi
sanal gazlama

gaffarson

gaffarson

Üye
Madem ki konu trafik ve sürüş mesafesi ile bağlantılı ben de ek bir bilgi vermek isterim.

Aslında çok basit ve uygulaması da pratik bir bilgidir. Güvenli takip mesafesi o anki hızımızın yarısının metre cinsinden olan ölçüdür. Yani o an için örnek olarak 90 km/sa hızla ilerliyorsak önümüzdeki bize en yakın olan araç ile mesafemiz en az 45 metre olmalıdır ki ani fren yapmak gerekebilecek bir durumda önümüzdeki araca çarpmadan güvenle durabilelim.

Her ne kadar bu oran ve mesafe belirleme biraz değişken olsa da (aracın fren durumunun kalitesinden lastiklerin yıpranma payına kadar iş değişir) ortalama olarak mesafe budur yani yaptığınız hızın yarısı. Bunu yol kenarında bulunan ve hepsi birebir olamasa da 50 metre mesafe ile ard arada sıralanmış olan reflektörlerden hesaplayıp aşağı yukarı güvenli takip mesafenizi ayarlayabilirsiniz.

Bu bilgiyi vermek istedim çünkü hem gayet uygulaması kolay bir şey (belki de zaten biliniyordur ama bilmeyenler için) hem de malesef ülkemizde araçla hangi hızda olursak olalım şehirler arası yollarda bile nedense hep önümüzdeki aracı tam dibinden takip etmek hoşumuza gidiyor ve böyle yanlış bir huyumuz var. Herkes sadece bu basit bilgiyi uygulasa inanın trafik kazaları en az % 20 daha da azalır.

Herkese kazasız belasız yolculuklar diliyor ve kendinizi düşündüğünüzden fazlasını karşı taraf ve yakınları için düşünüp tüm kurallara dikkat etmenizi istiyor ve son olarak da hızlı gitmenin marifet değil tamamen düşüncesizlik olduğunu vurguluyorum. :evet:

kol@j

kol@j

Üye
    Konu Sahibi
teşekkürler kardeş...

ayrı bir konu olarak belirsen... daha faydalı olur diye düşünüyorum...

ayrıca bu mesafe 88-89 yöntemiyle de belirlenir...

yani... öndeki araç bir noktadn geçince "88-89" diye sayılır 89 sayısının bitiminde

aynı noktanın gerisinde olmamız gerekir.. o zaman takip mesafesi ayarlanmış olur...

gaffarson

gaffarson

Üye
Rica ederim. Konu sürüş ve mesafe olduğundan başka konu açmaya gerek olduğunu sanmıyorum ama açmak isteyn olursa da yazdığım bilgileri kullanabilirler sakıncası yok tabi ki.

88-89 sayma işlemi de evet 2. bir yöntem ancak ben onu daha az sağlıklı buluyorum çünkü her ne kadar 88-89 diye sayımı ne çok hızlı ne çok yavaş yapmamız gerekse de herkeste sayım farklı sürede olacağından bana diğer yöntem sanki daha doğru gibi geliyor.

Ancak tabi ki alternatif olarak o da bir çözüm yoludur yani önümüzdeki bir aracın geçmiş olduğu her hangi bir noktayı belirleyip (reklam tabelası, her hangi bir tali yol girişi vb) önümüzdeki araç o noktadan geçtiği anda "88...89" diye yavaşça sayıp aynı noktaya bizim varmış olmamız gerekir. Eğer daha erken vardıysak hızımızı azaltmalıyız çünkü gereğinden daha yakınız önümüzdeki araca demektir

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
Gene başladın uzun yazmaya Gencer abi :D

Yasminozz

Yasminozz

Üye
:hmmm

Anıl Umut

Emekli Yönetici
Sanamı soracak kim ne zaman yazacak diye!
Birdenbire hiddetlenecek,tersleyecek bir durum yok ortada.
Üyemiz benim de fazlasıyla dikkatimi çeken ve bir durumu dile getirmiştir.
Bu son zamanlarda eskimiş konulara biraz fazla yüklenip biraz fazla mesaj atmanızdan bahsediliyor.
Sizin sinirlenip ünlem işareti kullanıp ortamı sert bir havaya sokmanızın lüzümu yok:oke:
Hepimiz kelimelerimize dikkat etmeliyiz,seçerek kullanmalıyız.
iyi Forumlar

Üst Alt