Apple TV ve Google TV, WebTV Savaşlarını Başlatıyor

 • 22 Ekim 2010
 • 531 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. < Resmi açmak için tıklayın >
  Web üzerinden TV dünyasının kapılarını açan Google ve Apple&#8217;ın ürünleri sonunda sahneye çıktı


  Haber, Web üzerinden TV dünyasının kapılarını açan Google ve Apple&#8217;ın ürünleri sonunda sahneye çıktı. Google TV&#8216;nin duyurusu Google Blog&#8216;da paylaşılırken, Apple da haftasonu gönderdiği bülten ile web TV dünyasının kapılarını açtı.
  Google TV
  TV blogunu yayına alan ve Google.com/Tv adresini güncelleyen Google, web tv anlamında çok ciddi bir duruş sergiliyor. Geliştiriciler ve reklamverenler için de oldukça önem arzeden Google TV, Chrome destekli yapısı ile internette gezinmeyi, video izlemeyi , Flash oyunlar oynamayı, arkadaşlarla sohbet etmeyi ve görüntülü konuşma yapmayı mümkün kılıyor.
  Reuters&#8216;ın verdiği bilgiye göre Google, medya ve internet şirketleri ile güçlü bir platform oluşturuyor. CNBC, HBO ve Amazon gibi güçlü işbirliklerine imza atan Google; The New York Times, USA Today, VEVO, Pandora, blip.tv ve Napster ile de görüşmelerini sürdürüyor. Anlaşma yapılan servisler arasında dikkat çeken Twitter ile nelerin yapılacağı ise yavaş yavaş ortaya çıkıyor.
  Google&#8217;ın sahip olduğu bütünleşik altyapılar düşünüldüğünde e-ticaretten, konum tabanlı servislere, online video dünyasından sinema sektörüne, oyunlardan sosyal ağlara kadar oldukça büyük bir dünyanın Google TV&#8217;de buluşacağını düşünebiliriz.
  Apple TVSteve Jobs&#8217;un bir hobi projesi olarak gördüğü Apple TV ise şimdilik iTunes, Netflix ve Youtube bağlantılarıyla dikkat çekiyor. Apple&#8217;ın Google TV&#8217;ye göre daha uygun fiyatla sunulan uydu alıcısı da tasarım açısından Apple felsefesini yansıtıyor. Jobs&#8217;un Pixar kariyeri ve Apple.com/Tv görüldüğü kadarıyla sinema dünyasına odaklanacak gibi görünüyor.
  Apple&#8217;ın iOS uygulamalarıyla renklenecek olan Apple TV&#8217;si, bu yönüyle yazılım korsanlarının da ilgisini çekiyor. Çeşitli şekillerde ihlal edilen iOS&#8217;un TV tarafında nasıl etkileneceği konusunda şimdiden haberler geliyor.
  Apple Tv diğer rakiplerle karşılaştırıldığında da (aşağıdaki tabloda da görebileceğiniz gibi) daha az bir servis desteğine sahip olduğu görülüyor ama Steve Jobs&#8217;un bu savaşta neler yapacağını zamanla göreceğiz..
   


  Yazan: Necmati
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
22/01/2019 - 05:02