App Store Artık Uygulamaların Eski Versiyonlarını Indirtiyor

Sponsorlu Bağlantılar

 • 19 Eylül 2013
 • 588 Okunma
 • 0 Cevap

 1. 19 Eylül 2013 #1
  Sponsorlu Bağlantılar

  Eski cihaz sahiplerinin, daha doğrusu cihazında eski sürümler yüklü iPhone ve iPad sahiplerinin bir şikayeti de, bazı uygulamaların eski sürümleri desteklememesiydi. Uygulama geliştiriciler zaman güncel sürümlerle gelen özelliklerden yararlanabilmek için uygulamalarının indirilebilmesi için gerekli minumum sürüm ihtiyacını yukarı çekince, eski sürüm sahipleri bu uygulamaları indiremiyordu.

  Örneğin cihazında iOS 5.1 yüklü bir iPhone sahibi, minumum iOS 6.1 isteyen bir uygulamayı indiremiyordu. Halbuki eskiden bu uygulama iOS 5.0 ve üstünü destekliyor fakat sonraki güncellemelerinde minumum versiyon ihtiyacını iOS 6.1′a çektiği için eski sürümdeki cihaz sahipleri uygulamayı hiç indiremiyorlardı.

  İşte Apple eski sürümde kalmış cihaz sahiplerini düşünerekten artık eğer cihazın sürümü eski ise ve de uygulamanın bu eski sürümü destekleyen bir versiyonu varsa onu indirtme imkanı sunuyor. Örneğin iOS 6.0.2′de kalmış bir iOS cihazı (iPhone, iPad veya iPod Touch) sahibi, minumum iOS 6.1 versiyonu isteyen Weatherbug uygulamasını indirmeye çalıştığında artık karşısına aşağıdaki gibi bir seçenek çıkıyor. (Bu uygulamanın daha eski bir sürümü indirilsin mi?)  Bu sayede eski sürüm yüklü cihaz sahibi uygulamanın App Store’daki en güncel sürümünü değil, cihazına uygulamanın App Store’daki en uygun güncel eski sürümünü indirebiliyor.

  Tabii bu durumda önemli bazı istisnalar olabileceğini de vurgulamak istiyorum:

  Uygulama yeni ise yani App Store’a direkt iOS 6.1 gibi güncel bir versiyon ile ilk defa çıkmış ise iOS 6.1 öncesi cihaz sahipleri cihazlarına uygun bir versiyon bulamayacaklardır.
  Eğer uygulama sahibi, sunucu tarafında kontrol yaparak eski cihazların veya sürümlerin uygulamasını kullanmasına izin vermiyorsa, eski sürüm indirilse dahi uygulama düzgün çalışmayabilir. Örneğin cihazlarında iOS 4.3 yüklü cihaz sahipleri Whatsapp’ı bu şekilde indirseler bile kullanamayabilirler. Çünkü sunucu bağlantısı olan uygulamalarda insiyatif yine uygulama sahibinde.
  Ayrıca cihazı güncel olan kullanıcılar istese de eski sürümleri yükleyemiyor. Yani tercihe bağlı değil. Her şey otomatik oluyor.
  Önemli bir gelişme olduğu için paylaşayım istedim. Elimin altında hali hazırda sadece iOS 6.0.2′de kalmış bir iPad mini olduğu için çok fazla deneme yapamadım. Cihazlarında eski versiyon yüklü takipçilerimiz de yazıya yorum girerek tecrübelerini paylaşabilirlerse sevinirim.
   


  Yazan: phasan

  Sponsorlu Bağlantılar

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
23/07/2019 - 05:37