Anne Sütünün Yararları

Sponsorlu Bağlantılar

 • 17 Nisan 2010
 • 444 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. 17 Nisan 2010 #1
  Sponsorlu Bağlantılar

  LEXINGTON- ABD'de yapılan bir araştırmada, anne sütü içen bebeklerin zeka gelişiminin içmeyenlere göre daha fazla olduğu saptandı. Kentucky Üniversitesi uzmanlarından Jame Anderson, anne sütüyle beslenen bebekler ile biberonla beslenenler arasında karşılaştırmayı içeren bir araştırma yaptı.

  Anderson, araştırması sonucunda, "anne sütüyle beslenen bebeklerin IQ'larının, biberonla beslenen bebeklere oranla 5 puan daha fazla olduğunu saptadığını" söyledi. Jame Anderson, bebeğin zekasının anne sütüyle gelişiminin 6 aya kadar olabileceğini, 8 haftadan az anne sütü emen bebeklerde ise anne sütünün zeka üzerinde yarar sağlamasının söz konusu olmadığını belirtti.

  Araştırması American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan Anderson, bu 5 puanlık artışın yüzde 40'ının anne-bebek arasındaki yakınlaşmadan doğduğunu, yüzde 60'ının ise tek başına anne sütünün besleyici değerinden kaynaklandığını belirtti.
  Çocuğa annelik geni babadan geçiyor Bilim adamları kadınların ��iyi ya da kötü anne olma�� özelliğinin annelerinden değil, genetik olarak babalarından geldiğini kanıtladılar.
  Fareler üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucu tek olan ��annelik geni��ni bulan bilim adamları, aynı genin insanda da bulunduğunu tespit ettiler. Cambridge'deki Welcome Enstitüsü ve Tokyo'daki Teknoloji Enstitüsü bilim adamlarının ortaklaşa yürüttükleri araştırmaya göre, genlerdeki mutasyon sırasında annelik davranışlarını etkileyen genetik yapı ortaya çıkıyor.
  Bilim adamları insanın dişisinde ��doğum sonrası bunalımı�� diye adlandırılan ve annenin çocuğunu bütünüyle reddetmesi ve onun bakımından kaçınması gibi davranışlara neden olan bunalımın da mutasyona uğramış ve yapısı bozulmuş bu genden kaynaklandığını belirtiyorlar. Bilim adamlarına göre kadın, bu dönemi sosyal ilişkileri sayesinde aşabiliyor. Ancak aynı mutasyona uğramış gene sahip olan farelerde ��sosyallik��le gelen tedavi olmadığı için, yavrularına sonuna dek uzak duruyorlar.
   


  Yazan: Doğuş Pertez

  Sponsorlu Bağlantılar
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
21/07/2019 - 03:40