İpucu Android Telefonlar için Hafıza Sorunu

Sponsorlu Bağlantılar

alperen417

Üye
    Konu Sahibi
Android Telefonlar için Hafıza Sorunu
Iyi gunler arkadaşlar. Yaklaşık 1 yıl önce yeni bir telefon aldım. 8 GB hafızası vardı. 5 Gb tı sistem uygulamaları doldurmuştu ve telefonu açıp güncellemeleri yapıp 2-3 Uygulama ( Whatsapp-Facebook vs ) kurduktan sonra başka bir uygulama indirmeye çalıştım ve Yetersiz Depolama uyarısı ile karşılaştım. Bu gerçekten çok sinir bozucu bir durum. Bu telefon benim ihtiyacım olan uygulamaları kuramayacaksa niye bin lira verdim diye düşündüm. Garantisi bitsin root atar hafıza sorununu hallederim dedim ama sadece 3 gün dayanabildim ve root'u attım. Gereksiz google uygulamalarını silince 1 Gb boş alan açıldı ama uygulamaları bir türlü hafıza kartına taşıyamadım. İnternetten 'Uygulamaları hafıza kartına taşıma, Hafıza kartını telefon hafızası yapma' gibi bir çok şey arattım ve hiçbir konu bana yardımcı olmadı. Öğrenebildiğim tek şey hafıza kartını bölümlere ayırıp istediğim kadarını ext4 türüne çevirmem gerekiyormuş. Ama bunun için 'bilgisayara linux kurman lazım ve kart okuyucu alman lazım' dediler. Elimizdeki cihazda da bir işletim sistemi yüklü ve artık bilgisayardan ayrı çalışabilmesi gerekiyor gerçekten. Elimizdeki cihazında linux olduğunu söylememe rağmen bilgisayarsız yapamazsın dediler. İnternetten 2-3 video izledim ve beynim yandı. Bu kadar zor olmaması lazımdı. 1 Hafta boyunca her türlü uygulamayı denedim ve sonuca ulaşabildim. Video'ya çektim isteyenler için aşağıya link bırakıyorum. Videonun yanı sıra yazıyla da anlatacağım
Video:
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Anlatıma başlıyorum arkadaşlar. Öncelikle root ve yüksek hızlı bir hafıza kartı gerekli. Bende 50mb/s hızında 16 GB hafıza kartı var. Hızı düşük olursa kasmalar yaşarsınız. Google Play'den Aparted ( ) isimli uygulamayı indirelim. Ardından programı açalım birkaç şey kuracaktır. Program arayüzü gelince depolama ayarlarına girelim ve 'Sd Kartı Çıkart' yazısına tıklayalım. Ardından programa girelim. Üstteki sekmelerden Tools yazana girelim. Part 1'in yanındaki kutucuğa tik atalım ve aşağıdaki seçeneklerden 'Delete' olanı seçip 'Apply' butonuna tıklayalım. Şuan 16 GB boş bir depolama var. Bunun istediğimiz kadarını Telefon Hafızası, istediğimiz kadarını Hafıza kartı ve hatta istediğimiz kadarını Ram(Swap) yapabiliriz. Swap önermem çünkü gerçek ram çok yüksek hızlıdır. Bu işinize yaramaz. Şimdi Part 1'e tik atalım tekrardan ve Create seçeneğini seçip Apply butonuna tıklayalım ve burdan Fat32'yi seçip kaç gb'tı hafıza kartı olarak kullanmak istiyorsak onu belirleyelim. Mesela benim hafıza kartım 16 Gb ama 14 gb olarak görünüyo. Ben 5 Gb tı hafiza kartı 9 gb ti telefon hafızası yapacağız. O yüzden 5000 MB seçip ' Tamam ' diyorum. Ardından Part 2 yi işaretleyelim ve Create yazısına tıklayalım. Ext4'ü işaretleyelim. Normalde boş kalan bütün alanı ext4 yapacaktır ama swap alan isterseniz biraz boş yer bırakabilirsiniz. Ben hepsini ext4 yapıyorum. Tamama tıklayalım ve işlemin bitmesini bekleyelim. Islem bitince depolama ayarlarına girip Sd Karta bakarsak 5 Gb olduğunu görürüz. Şimdi Play Store'dan Link2SD ve Link2SD Plus'ı indireceğiz. Plus sürümü satın alın. İnternetten APK indirmeyin. Sürekli kullanacağımız bir program ve apk olarak indirdikten bir süre sonra lisans hatası verecektir ve sizin Android Sisteminiz çökecektir. Hiç ugraşmaya değmez. Hem Türk geliştiriciyede destek olmuş olursunuz. Çok pahalı değil 3 lira falan. Link2SD ( ) programını indirelim. Ardından Link2SD Plus ( ) programını indirelim. Link2SD'yi açalım. Root izni verelim ve ekrana bir uyarı gelecek. Burdan ext4'ü seçelim ve Cihazı Yeniden Başlat yazısına tıklayalım. Telefon yeniden başlayınca Link2SD'yi açalım. Tek tek taşıma yapabilirsiniz veya köşeden 3 noktaya basıp Çoklu Seçime tıklayıp taşımak istediğiniz uygulamaları seçip SD Karta Linkle butonuna tıklayabilirsiniz. Konu bu kadardı. Biraz uzun tuttum ama yapımı çok basit. Anlamayanlar bana Facebook'tan(fb.com/eahrm) ulaşabilir.

Son düzenleme:

man20

man20

Üye
Emeğine sağlık canım :oke:

alperen417

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkür ederim ^_^

LG-D693TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4MaGuS

4MaGuS

Üye
andoridten pek anladığım yok root denilen şey telefonu kırmak oluyor değilmi bu işlemi telefonu kırarak hafıza kartını sistem deposu olarak gösteriyoruz

alperen417

Üye
    Konu Sahibi
Root'u benzeterek acıklayayım. Rootsuz telefon işçi gibi. Patronun izin verdiklerini yapabilirsin onun dışına çıkamazsın. Root ise patron gibi. Tüm yetkileri eline alıyorsun. Firmalar telefonları çıkarınca bazı şeylere izin vermiyorlar. Bu izinleri kırmak için root atmak gerekiyor :)

furyzer0

furyzer0

Üye
Root'u benzeterek acıklayayım. Rootsuz telefon işçi gibi. Patronun izin verdiklerini yapabilirsin onun dışına çıkamazsın. Root ise patron gibi. Tüm yetkileri eline alıyorsun. Firmalar telefonları çıkarınca bazı şeylere izin vermiyorlar. Bu izinleri kırmak için root atmak gerekiyor :)

Hep güzel yanlarını anlatıyorsunuz. Root yapınca her uygulama sınırsız yetkiye sahip olur. Bu da virüs gibi malwareların girişini çok kolaylaştırır çünkü siz elinizle ona engel olan şeyleri kaldırdınız:). Mobil ödeme gibi şeyler yaygınlaştıkça bunun acısını çok çekeceğiz gibi geliyor bana. Kısacası root çok riskli bir işlem.

Sent from Mtalk using Lumia950[emoji769]

alperen417

Üye
    Konu Sahibi
Hep güzel yanlarını anlatıyorsunuz. Root yapınca her uygulama sınırsız yetkiye sahip olur. Bu da virüs gibi malwareların girişini çok kolaylaştırır çünkü siz elinizle ona engel olan şeyleri kaldırdınız:). Mobil ödeme gibi şeyler yaygınlaştıkça bunun acısını çok çekeceğiz gibi geliyor bana. Kısacası root çok riskli bir işlem.

Yanılıyorsun. Bir uygulama root erişimi istediğince bunu sana bildiriyor. Sen bilmediğin bir uygulamaya neden root izni veresin ki ?

furyzer0

furyzer0

Üye
Yanılıyorsun. Bir uygulama root erişimi istediğince bunu sana bildiriyor. Sen bilmediğin bir uygulamaya neden root izni veresin ki ?

Normalde bile ruhun duymadan bulaşan virüsler varken sana bu erişime kavuşmak için soru soracağını mı düşünüyorsun? Basit olanlar için korunursun belki ama sonuçta bunun bir risk olduğu gerçek. Jailbreak yazılımlarının bitcoin virüsü içerdiği ortaya çıkmıştı önceki senelerde. O zaman neden donanım üretici root yapmayı zorlaştırıyorlar ki?

alperen417

Üye
    Konu Sahibi
Normalde bile ruhun duymadan bulaşan virüsler varken sana bu erişime kavuşmak için soru soracağını mı düşünüyorsun? Basit olanlar için korunursun belki ama sonuçta bunun bir risk olduğu gerçek. Jailbreak yazılımlarının bitcoin virüsü içerdiği ortaya çıkmıştı önceki senelerde. O zaman neden donanım üretici root yapmayı zorlaştırıyorlar ki?

Ben 3 Yıldır root kullanıyorum ve 3 yıldır başıma hack olayı gelmedi geleni duymadim ve de görmedim. Androide virüs bulaştırmak sanıldığı gibi kolay değildir.

furyzer0

furyzer0

Üye
Ben 3 Yıldır root kullanıyorum ve 3 yıldır başıma hack olayı gelmedi geleni duymadim ve de görmedim. Androide virüs bulaştırmak sanıldığı gibi kolay değildir.

Bu "ben kemer takmıyorum hiç kaza yapmadım" lafı ile aynı kapıya çıkıyor. Ben bunun bir risk olduğunu söyledim başına gelmesi kesin değil tabi ki. Benim burada anlatmak istediğim root ile çok güzel şeyler yapılabiliyor ve engelleri kaldırmak güzel bir duygu. Ancak bunun risklerini de insanlara söylemelisiniz siz belki dikkatli kullanır virus yüklemezsiniz. Ama teşvik ettiğiniz kişi bu işlerden anlamıyor olabilir. İleride cihazını kredi kartı bilgilerini ya da önemli bir hesabına ait verileri girmek için kullanabilir. Ayrıca virus bulaşıp bulaşmadığını da kesin olarak bilemezsin her virus cihazını yavaşlatacak diye bir şey yok veri hırsızlığı yapmış olabilir.

Üst Alt