İndeks Android Rom Nedir | Nasıl Rom Atılır | Android Rom Yükleme

Sponsorlu Bağlantılar

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Android Rom Nedir | Nasıl Rom Atılır | Android Rom Yükleme
Merhaba arkadaşlar bugün sizlere aşağıda yer alan kullanıcılar tarafından en çok merak edilen Android Rom sorularından bazlarını cevaplamaya çalışacağım.


Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız- Android Rom Nedir ?
- Neden Rom Atmalıyız ?
- Android Rom Nasıl Atılır ?
- Stock Rom Nedir ?
- Custom Rom Nedir ?
- Stock Rom ve Custom Rom Karşılaştırması
- Rom Atmanın Faydaları Nelerdir ?
- Rom Atmanın Zararları Nelerdir ?
- Rom Atmak Cihazı Garanti Dışı Bırakır Mı ?


ANDROİD ROM NEDİR ?

Android açık kaynak koduna sahip Google Tarafından geliştirilen ve tamamen ücretsiz olarak sunulan bir mobil işletim sistemidir. Android Rom ise bu kullandığınız temel yazılıma verilen isimdir. Android açık kaynak koduna sahip olduğu için biraz kodlama bilgisi bulunan veya bu tarz işler ile ilgilenen kişiler dilerse android cihazının üzerinde bulunan Rom üzerinde değişiklikler yapabilir veya cihazınıza stock rom haricinde başka bir custom rom yükleyebilir. Basit bir şekilde örnek verecek olursam Android Rom kelimesini bir nevi Windows 7 veya Windows 8 gibi düşünebilirsiniz.

NEDEN ROM ATMALIYIZ ?

Android cihazınızdan eğer sıkıldıysanız ve farklılık arıyorsanız cihazınıza stock rom haricinde daha fazla özelliğe sahip olan ve görselliği daha bol olan farklı custom rom yazılımları deneyebilirsiniz. Rom atmak size daha fazla ek özellik ( pil, performans, tema desteği, değiştirilebilir systemui ) kazandıracaktır. Elbette rom atmanın cihazınıza bir çok olumlu katkısı olsa da bazı olumsuz yanları da olacaktır.

ADROİD ROM NASIL ATILIR ?

Rom atmak sandığınız kadar zor ve sakıncalı bir işlem değildir. Her sıradan kullanıcı forumumuz da yer alan rom atma konularını okuyarak güvenli ve basit bir şekilde android cihazına rom atabilir. Her android cihaz için birbirinden farklı romlar bulunsa da rom atma tarzı genellikle aynıdır. Yinede siz indirdiğiniz romun kaynağında yer alan rom yükleme talimatlarını okuyarak rom yükleyin. Rom atarken öncelikle cihazınızı sıfırlamanız gerekmektedir bunun içinde cihazınızda bulunan clockworkmod veya TWRP recovery menüsünü açarak Wipe kısmından Wipe Data factory yapmanız ve daha sonra İnstall kısmından cihazınıza daha önceden atmış olduğunuz rom dosyasını kurmanız gerekmektedir.

STOCK ROM NEDİR ?

Stock Rom android cihazınız üzerinde bulunan fabrikadan çıktığı gibi hiç el değmemiş hatasız ve en stabil ham yazılım demektir. Yani yeni aldığınız bir android cihaz üzerinde firma tarafından özelleştirilen veya geliştirilen stock rom yazılımı bulunmaktadır. Stock rom üzerinde çeşitli değişiklikler yapmak ( root atmak, sistem dosyalarını silmek vb gibi ) cihazınıza yazılımsal olarak çeşitli hasar verebilir. Size tavsiyem eğer cihazınızı garantiye gönderecekseniz mutlaka stock rom yazılımını yükleyin ve root yetkisi var ise tamamen kaldırın ( Cihazınıza uygun Flashtool uygulaması ile stock rom flaşlaması yaparsanız cihazınız fabrikadan çıktığı ilk gün ki haline döner )

CUSTOM ROM NEDİR ?

Android cihazınızda yer alan stock rom üzerinde çeşitli düzenlemeler yaptığınız zaman veya görsel olarak farklılıklar yaptığınızda bu yazılıma Custom Rom denmektedir. Custom Rom ile eskiyen cihazınıza yeni bir hava katabilir ve sıkılmış olduğunuz cihazınızdan zevk almaya başlayabilirsiniz. Custom Rom ile cihazınıza çeşitli yeni özellikler kazandırabilirsiniz ( Tema desteği, systemui düzenleme, root yetkisi, daha hızlı bir telefon, iyileştirilmiş pil, kamera ve ses performansı gibi ) Cyanogenmod ( Artık tüm sunucuları kapatıldı ve yeni adı Lineage OS oldu ) Pac, Resurrection Remix, Mokee, AOKP, Paranoid vb gibi bir çok farklı custom rom bulunmaktadır.

STOCK ROM VE CUSTOM ROM KARŞILAŞTIRMASI

Eğer android cihazınız eskidiyse veya sürekli aynı arayüzü ve özellikleri kullanmaktan sıkıldıysanız size mutlaka custom rom kurmanızı öneririm. Ama sıradan bir kullanıcı iseniz ve telefonunuz size yeterli geliyorsa custom rom yükleme işine girişmenizi pek tavsiye etmem. Çünkü custom rom yükleme sırasında yapacağınız bazı hatalar cihazınızı Hard Brick ( Tamamen Ölme Durumu ) haline getirebilir. Custom Rom her ne kadar cihazınıza yeni özellikler katsa da çoğu zaman ufak tefek hatalara sahip olabiliyor ve bu durum canınızı sıkabilir. Benim şahsi fikrim Lineage OS, Resurrection Remix gibi kaliteli custom romlar eğer cihazınız için varsa ve çok hatası yoksa stock rom yerine custom rom kullanmayı tercih etmelisiniz.

ROM ATMANIN FAYDALARI NELERDİR ?

Android cihazınıza rom atmanın size bir çok farklı faydası olacaktır. Öncelikle daha farklı bir arayüz ve çok daha fazla özelleştirme imkanına sahip olacaksınız. Daha iyi hız ve pil performansının yanında kamera ve ses konusunda da çeşitli iyileştirmeler olacaktır. Genellikle firmalar tarafından cihazlar üzerinde ön yüklü olarak gelen gereksiz uygulamalar custom romlarda yer almaz bu sayede daha hafif ve daha performanslı bir yazılıma sahip olursunuz.

ROM ATMANIN ZARARLARI NELERDİR ?

Custom rom her ne kadar Stock yazılımdan daha fazla özellik sunsa da daha önce söylediğim gibi stock rom sizin için yapılan en iyi ve en stabil yazılım demektir. Custom romlarda kodlar değiştirildiği için çeşitli ufak tefek hatalar olabiliyor. Bazen cihazınıza rom attığınız zaman rom daha yeni geliştirildiği için hatası çoktur ve cihazınızın ses, kamera vb gibi farklı donanımları çalışmayabilir. Elbette yanlışlıkla cihazınız ile uyumlu olmayan bir romu yüklerseniz o zaman başınız dertte demektir. Çünkü cihaz hard brick olabilir ve tepki vermeyerek bir tuğla haline dönüşebilir. Unutmadan cihazınızı garantiye gönderirken mutlaka stock rom yazılımını yükleyerek gönderin. Aksi halde teknik servisler custom rom yüklü olduğu için size kabarık bir fatura çıkarabilirler.

ROM ATMAK CİHAZI GARANTİ DIŞI BIRAKIR MI ?

Ne yazık ki custom rom atmak bütün teknik servisler tarafından garanti dışı sayılmaktadır. Eğer cihazınıza stock rom haricinde bir custom rom yüklerseniz teknik servis cihazınızı garanti kapsamına almayacak ve sizden yüklü bir miktarda ücret isteyecektir. Siz siz olun mutlaka cihazınızı garanti firmalarına gönderirken stock rom yazılımını yükleyerek gönderin.
 

Ekli dosyalar

  • Beğen
Tepkiler: Mesut Aktaş ve ANIL


Üst Alt