Android One Nedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Android One Nedir ?
Son yıllarda ülkemizde de bir hayli dile gelmeye başlayan Android One nedir ? Sorusunun yanıtını basit bir şekilde sizlere bu yazımda anlatmaya çalışacağım. Öncelikle bilmeyenler için Android işletim sistemi halihazırda arama devi Google tarafından geliştirilen bir mobil işletim sistemi olarak önümüze çıkıyor. Piyasaya çıktığı günden bu yana hızlı bir şekilde büyümesini sürdüren Android işletim sistemi günümüzde bir milyardan fazla cihazda aktif bir şekilde kullanılıyor.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

iOS ve Windows Phone gibi diğer işletim sistemlerine kıyasla açık kaynak kodlu olduğundan dolayı geliştiricilere çok daha fazla imkan sağlayan Android işletim sistemi yüzlerce farklı marka tarafından kullanılıyor. Her yıl duyurulan güncel işletim sistemi sürümleri her ne kadar firmalara bağlı olarak cihazlara dağıtılıyor olsa da bu durum kullanıcıların yanı sıra Google tarafında da can sıkıcı bir hale gelmiş gibi görünüyor.

İlk olarak Android güncellemelerini kendisi dağıtan Google ardından firmalara gönderiyor ve firmaların mevcut cihazlarına en güncel sürümü dağıtmasını istiyor fakat akıllı telefon üreticileri bu konuda çekingen davranarak farklı bahaneler üreterek birçok telefonu için güncel işletim sistemi güncellemesini dağıtmıyor. Bu noktada farklı maliyetler sebebiyle telefon üreticileri eski veya düşük donanıma sahip az satan cihazlarına güncelleme vermek istemiyor.

Android One Nedir ?

Güncelleme konusunda sıkıntı çeken ve şikayetçi olan tüketicileri düşünen Google bu konuda 2014 yılında düzenlediği bir etkinlikte Android One programını duyurdu. İsteyen firmalar ile işbirliği yaparak güncellemelerin Google tarafından sağlandığı ve içerisinde saf Android olarak bilinen arayüz olduğu bir yazılım firmalara sunulacaktı. Bu sayede güncellemeler 18 ay süre boyunca düzenli bir şekilde kullanıcılara ulaştırılacak ve müşteriler uygun fiyata en güncel Android deneyimini yaşayabilecekti.

Ülkemizde General Mobile ile işbirliğine giden Google bu kapsamda birçok farklı cihaza verdiği destek sayesinde Türkiye'deki tüketicilerin General Mobile cihazları üzerinde en güncel Android deneyimini uygun fiyata yaşamasını sağlamıştı. Halihazırda Xiaomi'nin Mi A1, Mi A2 ve Mi A3 modellerinde de Android One kapsamında saf Android yazılımların yer aldığını belirtmemiz gerekiyor.

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: PALA., TheNightMare. ve Mesut Aktaş

belgeadam

belgeadam

Üye
generalmobileın 9prosu sanırı şu an işlemci performansı-fiyat endeksine göre en iyi performanslara sahip telefonların başında geliyo fiyatının bu denli düşük olmasnda yerli olmasının payı büyük

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
generalmobileın 9prosu sanırı şu an işlemci performansı-fiyat endeksine göre en iyi performanslara sahip telefonların başında geliyo fiyatının bu denli düşük olmasnda yerli olmasının payı büyük
Nokia 8 ile kapıştıralım . 2000 lira idi zamanında.

Üst Alt