Android İşletim Sistemli Telefonlardan Bluetooth'la Diğer Telefonlardan İnternete Bağlanmak

Sponsorlu Bağlantılar

Cadillac34

Üye
    Konu Sahibi
Android İşletim Sistemli Telefonlardan Bluetooth'la Diğer Telefonlardan İnternete Bağlanmak
Arkadaşlar, sizlere Android işletim sistemli telefonlardan Bluetooth'la bir başka telefonlardan internete girmeyi anlatacağım.

Teknoloji geliştikçe telefonlar da gelişiyor ve değişiyor. Bir çoğumuz farklı farklı telefonlar kullandık. 90'lı yılların sonlarına doğru telefondan WAP ile internete erişim sağlandı. Ama WAP bağlantısı hayli sorunluydu tabii. Çünkü, WAP ile erişim faturalı hatlarda faturaların biraz yüklü halde gelmesine ve faturasız hatlarda kontörleri çok harcamasına sebep oluyordu. Hal böyle olunca telefon üreticileri GPRS adında veri iletimi sağlayan bir teknoloji geliştirdi. Az da olsa tasarruf sağlanmış oldu.

GPRS teknolojisinden sonra EDGE adında hızlı internet teknolojisi geliştirildi. Sonra yerini 3. nesil anlamını taşıyan 3G teknolojisine bıraktı.. 3G aynı zamanda görüntülü konuşma şebekesidir. Ardından 4. nesil teknoloji 4.5G geliştirildi. Ama 4.5G ile WAP arasında hiç bir fark yok. 3G teknolojisinden daha hızlı olduğu düşünüldü ama o da kota düşmanı olduğu bilinen bir gerçektir. Sonra WİFİ teknolojisi de telefonlarda yerini almış oldu.

WİFİ teknolojisi ile evden, iş yerinden, okuldan, toplu taşıma araçlarından, komşularımızda bulunan modemlerinden WİFİ ile internete bağlanabiliyoruz. WİFİ bağlantısı bulunmayan mekanlarda Mobiil Veri ile internete bağlanabiliyoruz. O da paketle beraber GSM bayilerinden satın alınabiliyor.

Asıl konumuza gelecek olursak;

Elimizde Android işletim sistemine sahip bir telefon olduğunu varsayalım. Mesela; Samsung Galaxy modelleri. Mobil veri paketimiz bitti ve internete bağlanmamız gerekecek. İnternetinden yararlanabilieceğimiz bir diğer telefon ise (ister anne, baba, kardeş, eş, akrabamızın telefonu olsun ister arkadaşımızın ister komşumuzun telefonu isterse kendimizin 2. telefonu olsun) Android, İOS, Nokia S40, Symbian S60-S80-S^3, BlackBerry OS, Maemo, Sailfish, Meego, KaiOS, BadaOS işletim sistemine sahip telefon olsun. O da Nokia N73 olsun.

Öncelikle, Nokia N73 telefonumuzdan;

Menü >> Araçlar >> Ayarlar >> Şebeke >> Şebeke modu: Çift mod şıkkını seçelim. Eğer, bu şıkkı seçmezsek internetten tam verim alamayız.

Samsung Galaxy model telefonumuzdan;

Menü >> Ayarlar >> Kablosuz bağlantı ayarları ya da Bluetooth ayarları: Bağlantıyı aktif hale getirelim. Sol Seçenek tuşuna tıklayarak;

Görünürlük zaman aşımı: Asla zaman aşımı yok şıkkını seçelim. Aktif olan Bluetooth bağlantımızın sağındaki kutucuğu işaretleyerek Bluetooth bağlantımızın tüm telefonlarda görülmesini sağlayalım.

Nokia N73 telefonumuzdan;

Menü >> Araçlar >> Bluetooth: Açık şıkkını seçerek bağlantıyı aktif edelim.

Telefon görünürlüğü: Herkese görünür şıkkını seçerek Bluetooth bağlantımızın tüm telefonlarda görünmesini sağlayalım.

Sonra Samsung Galaxy model telefonumuz ile Nokia N73 telefonumuzun Bluetooth bağlantısı için tarama yapalım.

Samsung Galaxy model telefonumuz için;

Menü >> Ayarlar >> Kablosuz bağlantılar >> Bluetooth >> En altta bulunan Tara butonuna tıklayıp Bluetooth'lu cihaz araması yapalım.

Nokia N73 telefonumuz için;

Menü >> Araçlar >> Bluetooth >> Joystick tuşunu sağa kaydır >> Eşleşmiş cihazlar sekmesinde sol seçenek tuşuna bas >> Yeni eşleşmiş cihaz >> Sol seçenek tuşundan Seç diyerek Bluetooth'lu cihaz araması yapalım. Bulunan cihaza tıklayarak bağlanalım. Bağlanması için onaylama şifresi isteyebilir. Evet diyerek diğer Samsung Galaxy model telefonumuza onaylama şifresi gönderip Kabul et diyerek eşleştirelim ve bağlanalım.

Nokia N73 telefonumuzda bulunan Bluetooth'lu cihazı sol seçenek tuşundan Yetkili olarak ata diyerek Samsung Galaxy model telefonumuzun Bluetooth bağlantısını yetkilendirelim.

Samsung Galaxy model telefonumuzdan;

Menü >> Ayarlar >> Kablosuz bağlantı ayarları >> Bluetooth ayarları >> Eşleşen cihazlar >> Eşleşen Nokia N73 telefonumuzun Bluetooth bağlantısının sağ çarklı ayarına tıkla >> Profiller kategorisinden İnternet erişimine tıkla ve bağlan. Samsung Galaxy model telefonumuzdan internete rahatlıkla girebilirsiniz.

Hepsi bu kadar. :bigstar:
 
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: bveo1990, Mesut Aktaş, MAERKEK ve 1 kişi daha


MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Eline sağlık .
 
  • Beğen
Tepkiler: Cadillac34
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
 
  • Beğen
Tepkiler: Cadillac34
bveo1990

bveo1990

Üye
Teşekkür
 
  • Beğen
Tepkiler: Cadillac34


Üst Alt