Duyuruyu Kapat

Alkollüyken Adam Ezene Ağır Ceza

 • 8 Aralık 2005
 • 4622 Okunma
 • 9 Cevap

0/5, 0 Oy
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Yargıtay, arabayla çarptığı kişinin ölümüne yol açan alkollü sürücünün bilinçli taksir hükmü uyarınca ‘ağır ceza’ alması gerektiğine karar verdi.

  Yargıtay, arabayla çarptığı kişinin ölümüne yol açan alkollü sürücünün bilinçli taksir hükmü uyarınca (bilerek adam öldürme) ‘ağır ceza’ alması gerektiğine karar verdi.
  <div align="center">< Resmi açmak için tıklayın >
  </div>
  Hem eski hem de yeni TCK&#8217;da düzenlenen bilinçli taksir hükmüne göre, bir kişi kaza gibi olaylarda insanların ölmesini veya yaralanmasını istemese bile bu tür sonuçların meydana gelebileceğini öngörerek hareket etmeli. Aksi durumda verilecek ceza üçte birden yarıya kadar artabiliyor. Yargıtay kararında, alkollü olarak araç kullananların kaza yapma ihtimalleri yüksek olduğuna dikkat çekilerek, bilinçli olarak kusurlu davrandıkları gerekçesiyle yasaya göre ceza artırılması gerektiği vurgulanıyor.

  Ehliyeti bulunmayan ve 300 promil alkollü olan bir sürücü meskun mahalde aşırı hızlı araç kullanırken yol kenarında motosikletiyle giden bir kişiye çarptı. Motosikletli şahsın ölmesi nedeniyle açılan ceza davasında yerel mahkeme tedbirsizlik ve dikkatsizlik nedeniyle kaza soncu ölüme sebep olmaktan mahkumiyet kararı verdi. Temyiz başvurusu üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, eski TCK&#8217;nın 45&#8217;inci maddesinin son fıkrasına göre bilinçli taksirden daha ağır ceza uygulanması gerektiğine hükmetti. Daire, bozma kararının gerekçesinde şu açıklamaya yer verdi: &#8220;Sanığın ehliyetsiz ve 300 promil alkollü olarak geceleyin meskun mahalde aşırı hızlı araç kullanarak, yol kenarında motosikletli bir kişiye çarparak ölmesine sebep olmak şeklinde gerçekleşen olayda TCK&#8217;nın 45/son maddesinde yer alan bilinçli taksirin unsurlarının oluştuğunun gözetilmemesi kanuna aykırıdır.&#8221; Kararda ayrıca, sanığın hukuki durumunun yeni TCK&#8217;ya göre yeniden değerlendirilmesinde zorunluluk bulunduğu belirtildi.

  Taksirli suça 2 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası

  &#8216;Bilinçli taksir&#8217;e ilişkin olarak eski TCK&#8217;nın 45&#8217;inci maddesinin son fıkrasında şu düzenleme yer alıyordu: &#8220;Failin öngördüğü neticeyi istememesine rağmen neticenin meydana gelmesi halinde bilinçli taksir vardır; bu halde ceza üçte bir oranında artırılır.&#8221; Yeni TCK&#8217;da bu ceza yeterli bulunmayarak yarısına kadar artırılması yönünde değişiklik yapıldı. Madde gerekçesinde de iş kazaları ve trafikte meydana gelen taksirli suçları önlemekte caydırıcı etki yapacağı vurgulandı. TCK&#8217;da bir insanın tedbirsizlik sonucu ölümüne neden olmanın cezası 2 yıldan 6 yıla kadar hapis. Ancak ölümün bilinçli taksir sonucu meydana gelmesi halinde ceza 9 yıla çıkabiliyor.

  A.A.
   


  Yazan: Haberci
 2. bencede yerinde bir karar en azından caydırıcı olacağına eminim zaten kazaların büyük bir çoğunluğu da alkollü araç kullanmaktan kaynaklanıyor.
   
 3. kasten adam oldürme...
   
 4. sonucta alkollu
   
 5. Haketmiş..
   
 6. doğru bi karar
   
 7. yani alköllü araç kullanmak ve birinin hayatını kaybetmesine sebep vermek kasten adam öldürmektir bi bakima,dogru karar
   
 8. Bu verilen cezalar az bile..
  -Alkollüyken araç kullanmak zaten adam öldürmeye teşebbüstür..
   
 9. İnşallah yeni TCK ve CMK yı hakim ve savcı arkadaşlar bu şekilde uygulamaya devam ederler
   
 10. bende normalde böle düşünüodum. ama sewgilimin başına geldikten sora en azndan biraz daha az olması gerektiğini düşünüyorum.6 yıl çok uzun.:ağlarım:
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
21/10/2017 - 00:31