Akıllı Telefonlar | Seçmek & Almak | Donanım İnceleme | Mobil İşletim Sistemleri

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Superfan

Superfan

Üye
    Konu Sahibi
Akıllı Telefonlar | Seçmek & Almak | Donanım İnceleme | Mobil İşletim Sistemleri
İçerik
1-) Bütçeyi ve kullanım alanlarını belirlemek.
2-) İhtiyaçlarımızı karşılayacak işletim sistemini seçmek.
3-) İşletim sistemi seçmeye ek olarak var olan işletim sistemlerini incelemek.
4-) Bir akıllı telefonun donanımı.
5-) 5 Telefonun Fiyat / Performans incelemesi.
6-) İki telefon nasıl karşılaştırılır?
7-) Yurt dışından ve ya yurt içinden telefon almak.

1-) Bütçe ve Kullanım alanları
Bir akıllı telefon, kendi sahip olduğu işlemci ve grafik birimiyle bilgisayarların verdiği performansı verebilen telefondur.Şu an çoğu firma akıllı telefon üretmekte olup bu telefonların çoğu birbirinden farklıdır.Farklı donanımlara ve ya farklı şekillere sahip telefonlar vardır.Kullanım alanı ne kadar ağırsa telefonun donanımının da o seviyeye ulaşacak kadar iyi olması gerekir.

Bu yüzden bir telefon almadan önce oturun ve düşünün."Ben bu telefon ile ne yapacağım?" sorusunu kendinize sorun.Bir telefonun arama özelliği dışından bana neler sunabileceğini düşünün.Oyun, iş, eğitim, sağlık, genel eğlence gibi hangi alanlarda kullanmayı düşünüyorsanız o telefonun donanımının da iyi olmasını sağlamalısınız.Sağlayamazsanız o telefonu almanızın bir anlamı kalmaz.Çünkü bu bir akıllı telefon.Bir telefondan fazlasını verir.

Örneğin oyun için alacaksanız.Biliyorsunuz ki konsol kalitesinde oyunlar telefonlarda oynanabiliyor.Tabi telefon, o oyunu açabilmek ve rahat, akıcı bir şekilde çalıştırabilmek için güçlü bir donanıma sahip olmalıdır.Güçlü bir işlemci, hızlı bir grafik birimi, yeterli miktarda bellek ve kaliteli bir ekran.

Şu an Galaxy SIII, HTC One X, iPhone 4S gibi telefonlar çok popüler.Genel olarak güçlü donanıma sahip olan bu telefonlar her türlü ihtiyacınızı karşılayabilmek için geliştirilmiş.Fakat "Parayı veren düdüğü çalar." diye bir söz var.Herkesin maddi durumu iyi olmayabilir.Bunun için firmalar akıllı telefonları farklı segmentlerde geliştiriyor.

• [*=left]Üst Seviye telefonlar ( 1251 - ∞ )
    [*=left]Orta Seviye telefonlar ( 750 - 1250 TL )
    [*=left]Giriş Seviyesi telefonlar ( 350 - 749 TL )

Genel olarak fiyat kademesini de ayarladım.Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre uygun seviye bir telefon seçmelisiniz.Tabi donanım ne olursa olsun o telefonun arayüzünü de incelemek gerekir.İşletim sisteminin avantajlarını ve dezavantajlarını öğrenmek şarttır.O yüzden 2.maddeye geçelim.

2-) İşletim Sistemini seçmek
Bir akıllı telefon, aynen bir bilgisayar gibi bir sistem üzerinde çalışmaktadır.Bu sistemin gelişmişliğine göre telefonun özelliklerini kullanırız.Şu an birbirinden farklı mobil işletim sistemleri mevcuttur.Her ne kadar donanım iyi olsa da o işletim sistemi bize telefonda özgürlük ve ya ihtiyaçlarımızı karşılamada destek vermezse o donanım çöpe gider.Bunun için seçtiğiniz telefonun işletim sistemini bilmeniz ve bu işletim sisteminin avantajlarını ve dezavantajlarını öğrenmeniz gerekir.Bu yüzden çok popüler olan bazı mobil işletim sistemlerinin avantajlarını ve dezavantajlarını 3.adımda işleyelim.

3-) Mobil İşletim sistemleri | Avantajları & Dezavantajları
Bu bölümde var olan mobil işletim sistemlerinden bazılarını inceleyeceğiz.

İOS : Açılımı iPhone Operating System olan bir mobil işletim sistemidir.Apple firması tarafından geliştirilmiştir.Şu an en son olan İOS 6 sürümü üzerinde çalışılmaktadır.iPad, iPhone & iPod Touch İOS işletim sistemi üzerinde çalışmaktadırlar.Gelişmiş bir işletim sistemidir.Fakat güvenlik açısından bir sürü sınırlandırma vardır.Ki bu sınırlandırmalar bizim için dezavantajdır.

• [*=left]Doğrudan bilgisayar ve telefon arasında veri aktarımı yapılamamaktadır.iTunes programı veri aktarımı için şarttır.

[*=left]Bluetooth sadece diğer iPhonelar ile veri aktarımında işe yarıyor.
    [*=left]Android, symbian gibi işletim sistemlerinde olduğu gibi rahat kullanım yoktur.Ücretli uygulamaları erişmenin tek yolu Jailbreakdir.Buda androiddeki gibi root işlemine benzemektedir.Basit de olsa sıkıntı çıkarabilir.Cihaza zarar gelebilmektedir.
    [*=left]Appstore adı verilen uygulama dükkanına sahiptir.En büyük avantajı budur.Play Storedan daha fazla uygulamaya sahip olan bu marketteki uygulamalar çoğu iPhone ile uyumludur.Ve kasma, donma gibi problemler yaşanmamaktadır.
    [*=left]Genel olarak oyunlar ve uygulamalar ilk appstore 'da çıkar.Bunun sebebini bilmiyorum ama bu gerçektir.
    [*=left]Geliştirici tarafından geliştirilmeye açık değildir.

Android : Dünya üzerinde en çok kullanılan mobil işletim sistemidir.Tablet PC 'lerde ve telefonlarda kullanılmaktadır.Hatta PC 'lere bile kurulabiliyor.Serbest bir işletim sistemidir.

• [*=left]Play Store adı verilen bir markete sahiptir.Burada bir dezavantaj var.Android işletim sistemine sahip bir sürü cihaz var.Ve bu cihazların donanımları da birbirinden farklıdır.Bu da bazı telefonlarda uyumsuzluk, kasma ve donma gibi sorunlara yol açabilir.
    [*=left]Önü açık bir sistemdir.Geliştirilmeye müsaittir ki birbirinden farklı bir sürü rom vardır.Çok hızlı gelişmektedir.
    [*=left]Tek bir USB kablosu ile kolayca, programsız veri aktarımı sağlanabilmektedir.
    [*=left]Ücretli, uyumsuz oyunları kolayca internetten indirip kurabiliriz.
    [*=left]Sınırlandırmaları çok kolay bir şekilde kaldırabiliriz.
    [*=left]Ram kullanımı değişebilir.
    [*=left]Telefonun sınırlarını zorlayabilir ve performansı arttırabiliriz.
    [*=left]Multi-tasking adı verilen çoklu görev sistemi çok iyidir.

Symbian : Dünya üzerinde en çok kullanılan 2.mobil işletim sistemidir.Yılların devi Nokia tarafından geliştirilmiştir ve de geliştirilmeye devam edilmektedir.İOS kadar sınırlandırma yoktur ama android kadar da özgür bir işletim sistemi değildir.Çok gelişmiş bir sistem değildir.Ücretli uygulamalar kolayca yüklenip kaldırılabilmektedir.

• [*=left]Uygulama sayısı azdır.
    [*=left]Güvenlik çok yüksektir.Root gibi kısıtlandırmaları kaldırmak imkansızdır.
    [*=left]Sarj süreleri uzundur.Symbian çok az enerji harcar.
    [*=left]Ayrıca Symbian çok az ram harcar.Telefonu çok yormaz.Telefonun çok ısınmasını engeller.

Windows Phone : HTC, Samsung ve nokia gibi firmaların şu aralar ilgilendiği bir mobil işletim sistemidir.İnanılmaz derecede hızlı bir şekilde gelişmektedir.Symbian'a benzer.Ama Symbian dan daha iyidir.Gelişmişliği fazladır.Androiddeki gibi kolayca ücretli uygulama yüklenip kaldırabilmektedir.

• [*=left]Hızlı gelişiyor.Önü açık bir sistem.Gelişmiş bir sistem.
    [*=left]Teknoloji Devi Microsoft tarafından geliştirilmesi de ayrı bir güzellik.
    [*=left]Sarj süresi symbian kadar olmasa da androidden fazladır.
    [*=left]Ram kullanımı androiddeki kadar fazla değildir.

4-) Bir akıllı telefonun donanımı & parçaları
Bu bölümde bir akıllı telefonun CPU - GPU - Bellek - Ekran - Dahili Hafıza ve özellikleri - Bağlantı özellikleri - Batarya - Kamera - HDMI/USB gibi donanım özelliklerini inceleyeceğiz.

CPU : Açılımı "Central Processing Unit" dir.Türkçesi "Merkezi işlem birimi" dir.Bir bilgisayarın ve bir telefonun en önemli parçasıdır.Telefonda gerçekleşen işlemleri yönetir.Tabiki PC deki ve telefondaki işlemciler benzer olsa da bir sürü farklılıklar vardır.Telefonumuzdaki işlemci video HD izlememizi, oyunları oynamamızı, işletim sisteminin belirlenmesini ve telefondaki akıcılığı sağlamaktadır.Şu an piyasada farklı farklı işlemciler var.Snapdragon, Cortex derken güçlü işlemciler piyasaya oturuyor.Tabi bilgisayardaki gibi çift çekirdekli işlemci de vardır.Genelde çift çekirdekli işlemciler daha kullanışlıdır.İmkanınız varsa telefon alırken telefonun CPU'sunun çift çekirdekli olmasına dikkat etmelisiniz.Bu iki çekirdek bir işlemi birlikte gerçekleştirerek performans artışı sağlarlar.Örneği Cortex A9 işlemcisi güçlü bir işlemcidir.Rahatça 1.5 GHz hıza ulaşabilmektedir.Oyunlardaki performansı çok iyidir.Kullanıldığı telefonlarda gerçekten büyük bir avantaj sağlar.Tabi burada işlemci frekansından da bahsetmem gerekir.İşlemci frekansıda çok önemlidir.Fakat burada telefonların CPU'larını kıyaslarken sadece frekansa bakmak yanlış olur.Çünkü iki telefondada aynı işlemci kullanılabilir fakat frekans değerleri farklı verilebilir.Özellikle Cortex işlemcilerde frekans değeri duruma göre değişebilmektedir.Bir bakarsınız 800 MHz bir daha bakmışssınız 1.5GHz.Ayrıca o işlemci Overclock edilmiş de olabilir.Yani iki telefonun CPU'sunu karşılaştırıyorken sadece frekansına bakmamalısınız.Bu iki CPU'nun modellerini öğrenmeli ve öylece araştırma yapmalısınız.

GPU : Açılımı "Graphics Processing Unit" dir.Türkçesi "Grafik İşlemci Ünitesi" dir.Bir telefondaki en önemli donanımlardan biridir.CPU'da olduğu gibi piyasada farklı özelliklerde GPU'lar vardır.PowerVr, Tegra, Mali ve Adreno var.Tabi bunların farklı özelliklerdeki farklı sürümleri var.Örneğin benim telefonum Xperia Neo ' da Adreno 205 GPU'su var.Adreno 220 GPU'su benim telefonumun GPU'sundan daha iyi.Adreno 320 GPU'su ise bunlardan çok daha güçlüdür.Tegra 2 ve Tegra 3 GPU'ları var.Tegra da üst seviye GPU'dur.Mali - 400 var.Çoğu tablette ve Samsung Galaxy telefonlarda kullanılıyor.Güçlü bir GPU'dur.PowerVR de Samsung telefonlarda kullanılıyor.İyi ve düzgün çalışan, performans verebilen bir GPU'dur.Bir telefon alırken o telefonun GPU'sunu incelemek gerekir.3D - HD oyun ve uygulamalarda GPU çok önemlidir.

Bellek : Bellek de bir telefonun önemli parçalarındandır.Açtığımız oyunlar, uygulamalar, işletim sistemi ve arkaplanda çalışan araçlar bellek harcar.Eğer bir uygulama için bellek yetmezse o uygulama açılmaz ve ya kendiliğinden kapanır.Bu yüzden bir telefonda bellek önemlidir.Telefon alırken telefonun sahip olduğu bellek açıkca belirtilir.Bu arada belleği dahili hafıza ile karıştırmayın.Bazı sitelerde karıştırıyor ve insanların aklı karışıyor.Özellikle düşündüğünüz telefonun belleğini öğrenmeden önce telefonun işletim sistemini öğrenirseniz bellek miktarı daha iyi ve ya daha kötü görünebilir.Örneğin bir android cihaz için 512MB yeterli değildir.Yani yeter ama ICS gibi daha gelişmiş sürümlerde 512MB bellek yetersizdir.Telefonda donmalar ve kasılmalar, oyunlarda ve uygulamalarda farklı sorunlar ortaya çıkabilir.Android ICS işletim sistemine sahip bir cihazda en az 768MB bellek olmasını öneririm.Tabi 1024MB bellek daha da iyidir.Fakat Symbian gibi androidden daha az bellek harcayan işletim sistemlerine sahip telefonlarda 512MB bellek de yeterli gelebilir.

Ekran : Genellikle akıllı telefonlar dokunmatik olur.Çünkü sahip oldukları işletim sistemleri daha iyi performans verebilmek ve var olan diğer özellikleri kullanabilmek için dokunmatik ekran kullanılır.Tuş takımına sahip bir cihaz ile android telefonun verimli bir şekilde kullanılabilmesi imkansızdan farksızdır.Alacağımız telefonun bu özelliği dışında ekran tipi ve ekran çözünürlüğü de çok önemlidir.Ekranlar farklı tabakalardan oluşur.Genel olarak ekran tipi dokunmatik telefonlarda üçe ayrılır.

• [*=left]Rezistif Ekran : Eski teknolojiye ait ekranlardır.Rezistif ekranlar birbirine dokunmaması için küçük bir aralık bırakılmış iki iletken yüzeyin üst üste konmasıyla elde ediliyor. Bu iki yüzey arasında da ayraç katmanı adı verilen bir tabaka var.
    Ekrana dokunulduğunda bu iletken katmanlar birbirine değiyor ve ayraç katmanın yardımıyla nereye dokunulduğu tespit ediliyor.
    Cep telefonuna yüklü yazılım yardımıyla temasın olduğu yerdeki görev yerine getiriliyor.Rezistif ekranlar kapasitiflere göre daha dayanıklı. Ayrıca dokunulan yeri tespit etmede de kapasitiflere oranla daha yüksek başarıya sahip. Ancak hız konusunda geride kalan rezistif ekranlar çok parmaklı kullanım için de uygun değiller.Kullanılmadığı durumlarda enerji sarfiyatı çok düşük olan bu ekranlar, cep telefonunda uzun pil ömrüne ihtiyaç duyan kullanıcılar için oldukça uygun.
    [*=left]Kapasitif Ekran : Kapasitif ekranın özelliği vücudumuzun iletken olmasını kullanarak hata oranı sıfıra yakın bir kullanım sağlaması.Bu telefonlarda ekranın dört köşesinden gerilim uygulanıyor ve ekranın üzerinde elektrostatik bir alan oluşması sağlanıyor.Ekrana dokunduğunuzda bu alanı değiştiriyorsunuz. Sinyal üreticiler tarafından bu değişiklik cep telefonunda yüklü yazılıma gönderiliyor ve parmak ucunuzun değdiği yerdeki ikona bağlı görev yerine getiriliyor.
    Kapasitif ekranın resistif ekrana göre başlıca avantajı çok parmakla kullanıma imkan vermesi.Böylece sıklıkla kullanılan ekran büyütme ve küçültme, resim çevirme gibi özellikleri parmaklarınızda gerçekleştirebiliyorsunuz.Buna karşılık elektrostatik ortam yalnızca parmaklarınızdaki gerilim ile değiştiğinden, örneğin kalem yardımıyla kullanmanız mümkün olmuyor.Bir diğer sıkıntı da pil ömründe. Çünkü ekranda sürekli gerilim yaratması gerektiğinden pile binen yük oldukça fazla ve kapasitif ekrana sahip cep telefonlarında ciddi bekleme ve konuşma süresi sorunları bulunuyor.
    [*=left]Kızılötesi ( Infrared ) Ekran : Darbe ve çizilme gibi dış etkenlere en dayanıklı dokunmatik ekran tipi kızılötesidir. Ayrıca bahsettiklerimiz arasında en pahalısı da bu tip dokunmatik ekrandır. Fiziksel güç gerektirmez, nazik bir dokunuş yeterlidir.Bunlar iki çeşittir.İnternetten araştırabilirsiniz.

Bunlar dokunmatik ekran tipleriydi.Şimdi de genel olarak ekran teknolojileri var.

• TFT - LCD : Cep telefonlarında en sık kullanılan ekran, açık arayla TFT - LCD ekranlardır.TFT-LCD ekranlar, HTC Wildfire gibi uygun fiyatlı ceplerden iPhone 4 gibi uç nokta ceplere kadar kullanım alanı bulmaktadır.LCD ekran üretiminde birçok farklı yol bulunduğundan, bir ekranın LCD olduğunu bilmek onun kalitesihakkında bir şey söylemez.Ucuz telefonların ekranları, genelliklesoluk reklere ve dar bir bakış açısına sahiptir.Yani telefona tam karşıdan bakmadığızda ekranda ne olduğunu görmekte zorlanabilirsiniz.Yüksek kalitedeki LCD ekranlar ise parlak, doğru renklere sahiptir ve ekran hemen hemen tüm açılardan görünebilir.Tüm LCD ekranları, pikselleri görünür yapan ve arka taraflarında bulunan bir ışığa ihtiyaç duyar. Bu nedenle LCD'ler, AMOLED kadar ince olmayabilirler.TFT - LCD ekran kendi içinde ayrılır.Düşük kaliteli bir TN LCD ekranı 250 bin renk verebilirken IPS LCD ekranlar en az 16 milyon renk verebilmektedir. PVA LCD ekranlar ise orta kalite ekranlardır.Bunların içlerinde en yüksek kalitede sizinde anlayacağınız gibi IPS LCD'dir ve kalite bazında sırasıyla PVA LCD ve TN LCD ekran takip eder.Bu gün yeni çıkan LCD ekrana sahip akıllı telefonlarda IPS LCD teknolojisi kullanılmaktadır.
  • Amoled : Bu ekran teknolojisi organik bileşenlere dayanıyor ve çok düşük bir güç tüketiminin yanında yüksek resim kalitesi sunuyor.LCD ekranlarının tersine Amoled ekranlar aydınlatılmak için bir ışık merkezine ihtiyaç duymuyor, ışıklarını kendileri üretiyor.Bu da Amoled ekranlı telefonların daha ince olmasına izin veriyor.Amoled ekran ayrıca daha gerçekçi renkler sunuyor.Ekran siyah olduğunda daha az enerji tüketiyor.Amoled ekranların üretimi oldukça maliyetli ve LCD ekranlar kadar çok sayıda üretilmesi zor.Bu yüzden bir kaç marka Amoled ekrandan Super LCD ekrana geçiş yapmak zorunda kalmıştı.Amoled Ekran nedir? adlı maxicep.com konusunda Amoled ekrandan iyice bahsedilmiştir.
  • Nova Ekran : Bu ekran türü LG tarafından en yeni çıkartılan ekran teknolojilerinden birisidir.Düşük güç tüketimine nazaran diğer ekran tiplerinden ortalama 300 NIT kadar daha parlak olabilme özelliğine sahiptir.Temelinde LCD ekran teknolojisi yatar.Şu anda Dünyanın en parlak ekranına sahip telefonu olarak 700 NIT IPS NOVA LCD ekrana sahip LG Optimus Black gösterilmektedir.Bunu sırasıyla 550 NIT parlaklığında IPS Retina LCD ekran ile iPhone 4 ve ardından 500 NIT parlaklığında AMOLED ekrana sahip Samsung Galaxy SII takip etmektedir.

Yukarıda ekran teknolojilerinden bahsettik.Şimdi de ekran çözünürlüklerinden bahsedelim.

• Beğen
Tepkiler: MasteLaa

cyber

cyber

Üye
oo baya uğraşılmış ellerine sağlık

SilentOne

SilentOne

Üye
hakkaten baya uğramışşın aga

tempestshine

tempestshine

Üye
İos'un bluetooth'u sadece İphonelarda çalışıyormuş :kıskıs:

Superfan

Superfan

Üye
    Konu Sahibi
Aslında bluetooth değişik bir sorun.Yani diğer cihazlarla ve bilgisayarla veri alışverişi yapamıyorsunuz.Ama kablosuz kulaklık gibi aksesuarları kullanırken işe yarıyor.Aslında diğer iPhone ile veri alışverişi yapamıyor ama yazılımla halledilebiliyor.Çok büyük bir sorun değil ama riskli olabilir.

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
Teşekkürler, telefon almak isteyenler için müthiş kaynak.

enes-1907

enes-1907

Üye
arkadaşım ellerine sağlık çok güzel olmuş..ekran çeşitlerine sony bravia engine de koysaydın iyi olurmuş çünkü testlerde amoledden sonra o geliyor.

Superfan

Superfan

Üye
    Konu Sahibi
Onlardan bahsedeceğim ama o bir nevi farklı teknoloji.Normalde Xperia'da IPS LCD kullanılıyor.

Amaru Shady

Amaru Shady

Üye
büyük emek :smartass:

cardanadam

cardanadam

Üye
güzel ve tarafsız bir anlatım olmuş :tşk: birde 603,700 ve 701 parlak ekranlı olarak çıkmıştı anlatımında onları göremedim :)

MasteLaa

MasteLaa

Üye
Ellerine sağlık kardeşim bence üst konu olmalı :)

SeniGördüm

SeniGördüm

Üye
aynen tebrik ederim

kaygisiz43

kaygisiz43

Üye
Ellerine sağlık güzel konu olmuş teşekkürler fakat anlamadıgım noktalar hala var.Senden ricam olsa mesela işletim sistemlerini işte bu söylediklerini telefonlarla kıyaslasan işte örnek diyerek her markadan 1 tanesini filan çünkü böyle okuyunca hala insanın aklında hmmm acaba hangisi daha iyi gpu filan nerden öğrenebiliriz gibisinden sorular geliyor

Superfan

Superfan

Üye
    Konu Sahibi
Ayarlıyacam.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt