AİHM'ye başvuru

 • 28 Eylül 2012
 • 355 Okunma
 • 6 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. < Resmi açmak için tıklayın >


  [h=2]Trabzonspor, Fildişi Sahilli oyuncusu Didier Zokora'nın eski Fenerbahçeli Emre Belözoğlu ile arasında geçen tartışmada ırksal ayrımcılığa karşı korunma hakkının ihlal edildiğini iddia ederek Avrupa İnsan hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurulduğunu duyurdu.[/h]
  Kulübün internet sitesinde yapılan açıklamada, Trabzonspor'un hukuki başvurularına ilişkin olarak bazı basın yayın organlarında yorumlar yapıldığı, bu nedenle kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulduğunu belirtildi, şöyle denildi:
  "Kulübümüz adına AİHM'ye yapılan başvurular, esas olarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Kanunu uyarınca, zorunlu ve nihai yargılama mercileri olan Profesyonel Disiplin Kurulu (PFDK) ile Tahkim Kurulu'nun, yaptığımız başvurularda adil yargılanma hakkıyla, kulübümüz sporcusu Didier Deguy Zokora'nın ırksal ayrımcılığa karşı korunma hakkının ihlal edilmesi dolayısıyla yapılmaktadır. Bu başvuruları yapma gereği, TFF hukuk kurullarının, yargılamaların duruşmalı yapılması taleplerimiz de dahil olmak üzere, tüm başvurularımızı tatmin edici gerekçeler göstermeksizin reddetmesi sebebiyle doğmuştur. Önemle vurgulamak isteriz ki; kulübümüzün temel haklarından olan adil yargılanma hakkı, federasyon yönetim kurulu tarafından atanan, görev süresi kendisini atayanların görevleri sona erdiğinde otomatik olarak sona erecek olan ve bu çerçevede adil yargılama yapmaları şekilsel olarak mümkün olmayan 'yargı organları' tarafından ihlal edilmiştir.
  Disiplin Talimatı'nın 'Müsabaka Sonuçlarını Etkileme' ihlaline ilişkin maddesinin değiştirilmemesine ilişkin Genel Kurul kararını hiçe sayarak, bu hükümleri ilk fırsatta değiştiren bir organ tarafından atanan 'yargılama mercileri' tarafından verilen kararlara karşı başvurulabilecek başkaca bir iç hukuk yolu olmadığından, bu kurulların yargılamalarında AİHM Sözleşmesi'nin getirdiği standartların uygulanması gerektiği aşikardır. Bu vesileyle kulübümüzün haklarını her türlü hukuki yola başvurarak savunmaya devam edeceğimizi vurgular ve bu konularda yorumda bulunan herkesi öncelikle gerekli araştırmayı yapmaya davet ederiz."
  Ne olmuştu?
  Zokora, 15 Nisan 2012'de Fenerbahçe ile Trabzonspor arasında İstanbul'da yapılan karşılaşmada tartıştığı milli futbolcu Emre Belözoğlu'ndan kendisine söylediği ırkçı sözler nedeniyle şikayetçi olmuş, Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı Belözoğlu hakkında "hakaret" suçundan açılan soruşturmada, "takipsizlik kararı" vermişti. Zokora, savcılığın bu kararına itiraz etmesi üzerine 19 Eylül 2012'de Trabzon Adliyesi'ne ifade vermişti.
   


  Yazan: Kingmortall
 2. Halen böyle şeylerle mi uğraşıyor bunlar . :D
   
 3. Harbiden sıktı adam özür diledi hata dedi başka ülkeye gitti ayıp ya trabzon kendini düşürüyor böyle yaparak
   
  Kingmortall bunu beğendi.
 4. şimdide ırkçılığı mı savunmaya başladınız
   
 5. :D o zaman zokorada şikayet edilsin aihm ye kasten adam yaralamak suçundan

  Emreyi sevmem ama saha içinde yasandi özür diledi hata dedi ceza aldı daha ne olsun kimse ırkçılığı savunmuyor ama bu çaba çok boş gereksiz
   
 6. suaraez ırkçılıktan kaç maç ceza aldı haberin var mı?
  Sonrada birbirlerinin elinide sıktılar.
  Ama emre ırkçılıktan ceza almadı. Hakaretten aldı. Yapılan itirazlar kabul görmeyince dava üst mercilere taşınıyor şimdi
   
 7. Ingilterede çok sık yaşanıyor çünkü caydırıcı olması için cezalar öyle büyüdü bizim ülkemizde öyle bir risk yok kimse ırkçı değil zaten en çok zenciler seviliyor örnek engin baytar en büyük cezalardan birini aldı bizim sorunumuz onlar:)
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
17/02/2019 - 16:33