ADSENSE nedir ve ne anlama gelmektedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
ADSENSE nedir ve ne anlama gelmektedir?
ADSENSE kelimesi nedir ve anlamı nedir merak ediliyor. Bizde sizler için derlediğimiz bu makalede Adsense kelimesinin ne olduğunu ve ne anlama geldiğini sizlere sunuyoruz.

Bir çok webmaster veya webmasterlık yolunda ilerleyen bireylerin merak ettiği konulardan birine değinelim. Bu adsense nedir? Adsense direk para kazanmayı mı amaçlar? Adsense nasıl onaylatılır? gibi bir çok soru mevcuttur. Bu soruların hepsine teker teker yanıt vereceğiz. Ama konuya girmeden diyelimki adsense çok rahat be (:

Adsense nedir?
Web Platformundaki site sayısı gün geçtikçe artıyor. Çoğu insan web sitelerini hangi amaçla faaliyete geçirirse geçirsin para kazanma amacıda mutlaka güdüyor. İnternet üzerinden öyle bir yer olmaliki hem reklamverenleri hem de reklam yayıncılarını bir yerde toplasın, aynı zamandada bu platformu dünya'nın bir numaralı web sitesi altında kurulsun, işte bu tanım belkide Adsense'yi anlatmaya yetmiyor bile. Dünya'nın bir numaralı arama motoru Google, İnternet sitelerine reklamverenleri Adwords, reklam yayıncılarınıysa Adsense programı altında toplamıştır. Adsense; Web site sahiplerinin kendi sitelerinde reklamverenlerin reklamlarını yayımlasına olanak veren bunun sonucunda her reklam tıklama başı ödeme yapan, reklam yayıncılarını tek bir çatı altında toplayan google'ın bir servisidir.

Adsense'ye üye olmak ücretli mi?
Hayır, adsense programına üye olmak ücretsizdir.

Adsense'ye nasıl üye olabilirim?

Adsense'ye herkes üye olabilir. Yalnız adsense'ye üyelikte onay şartı vardır. Sadece üyelik başvurusunda bulunursunuz eğer siteniz onaydan geçerse sitenizde reklam yayımlaya başlarsınız. Başvuru için linkini kullanabilirsiniz.

Adsense'ye üye oluyorum fakat başvurum kabul edilmiyor?
Adsense'ye üye olup başvurunuz kabul edilmiyorsa siteniz kalite yönergelerine uygun olmayabilir. Adsense'ye üyelik pek çok şarta bağlı olabilir örneğin; Benzersiz bir script ve tasarım, spam yapılarak düzgün bir şekilde girilmiş title ve description bilgileri, site ile uygun özgün içerikler bulunan bir site programa daha çabuk kabul edilir.

Adsense'ye başvurunun incelenmesi kaç gün sürer?
Min 7, maximum 20 gün sürebilmektedir.

Sitemde nasıl reklam yayımlarım?
Başvurunuz kabul edildikten sonra adresinden mail adresiniz ve şifrenizle giriş yaparsınız. Reklam oluşturma panelinden istediğiniz şekle uygun reklam birimlerini seçersiniz daha sonra oluşturduğunu reklam ile ilgili size bir kod verilir sitenizde nereye reklam yerleştirmek istiyorsanız kodları oraya yerleştirmelisiniz.

Arama için AdSense nedir?
Arama için AdSense, kullanıcılara web araması sunmak amacıyla sitenize Özel Arama Motoru yerleştirmenize olanak sağlayan ücretsiz bir üründür. Bu servis sayesinde gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

Adsense hesabım neden kapatılıyor?
Sitelerinizin özgün olmaması , sitenizin kalite yönergelerine uygun olmaması, sitenizin içeriğinin uygunsuz olması, uygunsuz reklam yerleşimi, kopya içerik, reklamlarınızın saldırı alması gibi nedenlerden hesaplarınız devre dışı bırakılabilir.

Başka siteler hile yapıyor ne yapmalıyım?
Hile yapan, tıklamaya teşvik eden, uygunsuz içeriklerde adsense reklamı yayımlayan siteleri adresinden şikayet edebilirsiniz.

Adsense ürünleri nelerdir?
1- İçerik için AdSense
2- Arama için AdSense
3- Video için AdSense
4- Oyunlar için AdSense
5- Mobil için AdSense
6- özet Akışları için AdSense
7- Alanlar için AdSense

Ödemeler nasıl alınıyor?
Adsensede 100$ ödeme eşiğini geçtiğinizde ödemeniz bulunduğunuz ay değil bir sonraki ay banka hesabınıza yada çek ile adresinize gönderilmektedir.

Ödeme almak için ne yapmalıyım?
Adresinize google tarafından gönderilecek bir pin numarası olacaktır bu pin numarasını hesabınızda istenen yere girmelisiniz. Ödeme almak için adsense sayfanızın ödeme ayarları kısmından banka bilgilerinizi düzgün girmeli, banka hesabınızı onaylamasınız. Onay işlemi sırasında banka hesabınıza 0.24 TL vb. gibi bir rakam gönderilir. Siz bu rakamı doğrulama kısmına girerek banka hesabınızı onaylarsınız. Dilerseniz ödeme bekletme seçeneğini seçerek ödemeleriniz toplu bir şekilde yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Adsense'den ne kadar kazanacağım?
Site içeriğiniz, sitenizdeki reklam yerleşimi, ziyaretçi sayınıza göre kazancınız değişebilmektedir.

Adsense kullanmanın dezavantajları nelerdir?
Adsense reklam yayımcılarına ciddi gelir imkanı sağlamakta fakat bizce programın olumsuz taraflarıda vardır. Her türlü özeni göstermenize rağmen hiçbir şekilde sebepsiz kapatılan hesapların kesin olarak neden kapatıldığına dair herhangi bir bilgi alamamak. Programdan atılan sitelerin kusurları düzeltilerek tekrar programa katılma başvurusunun çok katı bir şekilde ban'ının kaldırılmaması gibi sebepleri söyleyebiliriz. Neyseki Adsense programında son söylediğimiz site banı ile ilgili maddede iyileştirmeye gidildi bu oldukça sevindirici yani artık eskisi gibi programdan atılan siteleriniz öyle kalmıyor sorunları düzelterek durumunuza itiraz ederseni incelemenin ardından siteniz tekrardan programa dahil olabiliyor.
 


Üst Alt