"Adam Ol; Baban Gibi Eşek Olma Sözü" Nereden Gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Odysseus

Odysseus

Üye
    Konu Sahibi
"Adam Ol; Baban Gibi Eşek Olma Sözü" Nereden Gelir
Bir dönem Maarif Nazırlığı (Milli Eğitim Bakanlığı) da yapmış olan tarihçi Abdurrahman Şeref Efendi (m.1853-1926), Galatasaray Sultanisi'nin müdürlüğünü yaparken bir gün talebelerinden bir paşanın oğluna kızdı ve bütün talebelerinin içinde çocuğa: "Adam ol baban gibi eşek olma" dedi.

Çocuk Abdurrahman Şeref Efendi'nin bu sözünü akşam hemen babasına anlattı. Babası: "Vay ! Ne demek ben bugüne bugün, bir paşa olayım da okul müdürü bana eşek desin! Yarın gidip bunun hesabını sorarım!

Ertesi sabah ilk iş olarak mektebe gidip makamında oturan Abdurrahman Şeref Efendi'ye hiddetle: "Beyefendi sizin bana eşek demeye hakkınız var mı? Ben saye-i şâhânede (padişah himayesinde) paşayım." deyince Abdurrahman Şeref Efendi: "Ne münasebet ben sizi tanımıyorum. Ne zaman eşek dedim ?" diye sordu. Paşa: "Geçen gün mektepte oğluma "Adam ol, baban gibi eşek olma" demişsiniz, cevabını vermesi üzerine müdür: "Doğru" dedi. "Çocuğunuzu payladım çünkü hiç çalışmıyordu. Sizi ona örnek göstererek: "Adam ol baban gibi !... eşek olma !... dedim."

Bu söz üzerine hiddeti yatışan paşa söyleyecek birşey bulamadı ve teşekkür ederek ayrıldı...

Adem Birand Yorumluyor !

İşte bu söz buradan gelmektedir. Bize de iyi veya kötü adam olmak babamız gibi !... eşek olmamak düşüyor.

turkordu

turkordu

Üye
Çok manidar bir söz..

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
Öss'de anlatım bozukluğu sorusu gibi.
Virgülü nereye koyuyoruz?
Adam ol, baban gibi eşek olma.
Adam ol baban gibi, eşek olma.
İkisi bambaşka manalara geliyor.

Ama bu, yazıda böyle. Konuşurken vurguya göre belirlenir. Eğer siz adam ol dedikten sonra durmuş ve cümleye devam etmişseniz, babaya eşek demişsinizdir.

Sonuç: Şahane Padişahın şeysinde bilmem ne nazırı paşayı karşısında görünce okul müdürü,
sağlam kıvırmış :ehe

Oooh yandan yandan... :ehe

turkordu

turkordu

Üye

Ama bu, yazıda böyle. Konuşurken vurguya göre belirlenir. Eğer siz adam ol dedikten sonra durmuş ve cümleye devam etmişseniz, babaya eşek demişsinizdir.

Sonuç: Şahane Padişahın şeysinde bilmem ne nazırı paşayı karşısında görünce okul müdürü,

:ehe

Odysseus

Odysseus

Üye
    Konu Sahibi
:kop: Yandan yandan

Marchegiani

Marchegiani

Üye
Yahu bana da diyorlar bu sözü, sinir oluyorum yahu.

yasin44

yasin44

Üye
teşekkür ederim kullandığım sözün nerden geldiğini bilmiyordum.vesilenle öğrenmiş oldum emeğine sağlık dostum

kacaksevgilim

kacaksevgilim

Üye
demek bu sözün kaynagı burasıymış :D

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Güzel yorumların için teşekkürler.:)

-YARINIYOK-

-YARINIYOK-

Üye
:):)

anl_tr

anl_tr

Emekli Yönetici

:kop2::kop2::kop2::kop::kop::kop:

Odysseus

Odysseus

Üye
    Konu Sahibi
Up up up :ehe

Odysseus

Odysseus

Üye
    Konu Sahibi