4 Milyon Kişide Tuvalet Fobisi Çıktı

 • 6 Ekim 2013
 • 395 Okunma
 • 0 Cevap

 1. İngiltere'de 4 milyondan fazla kişinin mustarip olduğu “tuvalet fobisi” ile mücadele kampanyası başlatıldı. İnsanların evlerinin dışındaki tuvaletleri kullanma korkusunu “anksiyete” durumu olarak nitelendiren Milli Fobi Derneği halkı kitaplar ve DVD'lerle sağlık sorunlarına yol açabilecek bu korkuyla mücadele etmeye çağırıyor.

  Birçok kişinin tuvalete gidip geldikleri belli olacak diye tuvaleti bina dışında olan bir işe girmediği; bir kısım insanın “sıhhi endişelerle” dışarıdaki tuvaletleri kullanmazken bazılarının kapalı kalma korkusundan bu tuvaletleri kullanamadığı belirtildi.

  Bu gibi endişelerle tuvalet fobisi olanların “dışarıda ihtiyaçlarının gelmemesi” için su içmemelerinin böbrek rahatsızlıklarına yol açabileceği hatırlatıldı. Bazılarında bu fobinin hastalandıklarında idrar örneği bile veremeyecek kadar ileri gittiği belirtildi. Uzmanlar esas sorunun insanların bu fobinin bir rahatsızlık olduğunu kabul etmemeleri olduğunu söylediler.

  Uzmanlar toplumlarda tuvaletle ilgili bir tabu olduğu için insanların ”makyaj yapmaya gidiyorum” “lavaboya gidiyorum” gibi gerekçelerle tuvalete gittiklerini sakladıklarını hatırlattılar. Tuvalet fobisinin gerisinde olduğu düşünülen sağlık sorunları şöyle sıralanıyor: Hastalık kapma korkusuyla bağlantılı “Obsesive Kompulsif Bozukluk”; bir yerde kapalı kalma ve kaçma hissi şeklinde kendini ortaya koyan “Agorafobi” rahatsızlığı; kapı kapalı bile olsa etrafta başkaları varken tuvalete gidememe durumu olan “Paruresis”.
   


  Yazan: eZeL634

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
18/02/2019 - 05:47