4 bin lira maaşla çoban bulamadılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
greenmile

greenmile

Üye
    Konu Sahibi
4 bin lira maaşla çoban bulamadılar


İşsizlik en önemli sorun olmasına karşın onlar çalışacak kimseyi bulamıyor..

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serap Göncü Karakök yetiştiricilerin aylık 4 bin TL ücretle bile çoban bulamadığını bu nedenle diplomalı işsizler yetiştirmek yerine üniversitelerin bünyesinde çoban yetiştiren yüksek okullar açılması gerektiğini bildirdi.

Karakök AA muhabirine yaptığı açıklamada çeşitli kuruluşlarca yapılan araştırmalara göre Türkiye'nin nüfusu son 20 yılda yaklaşık yüzde 7 artmasına rağmen hayvan varlığının yaklaşık yüzde 34 azaldığını bunun hayvancılık sektöründe faaliyet gösterenlerin para kazanamamalarından kaynaklandığını söyledi.

Besiciliğin maliyetli bir iş kolu olduğuna dikkati çeken Karakök maliyetleri düşürmek için mera varlığı ile bu meralarda hayvanları otlatacak çobana ihtiyaç duyulduğunu belirterek ''ancak buna rağmen gerek mera varlığımız gerekse çoban sayısında yetersiz durumdayız'' dedi.

Son yıllarda ön plana çıkan en önemli konuların başında gelen çoban sıkıntısının büyük boyutlara ulaştığını besicilerin hayvanlarını ahırlara hapsedip yemle beslemek zorunda kaldığını anlatan Karakök ''yetiştiriciler aylık 4 bin TL ücretle bile çoban bulamamaktan yakınıyor'' dedi.

Karakök her sektörde olduğu gibi hayvancılık sektöründe de kalifiye elemana ihtiyaç duyulduğunu bunun başında da çobanların geldiğini ifade ederek şunları söyledi:

''Aslında çoban deyip geçmemek lazım. İyi bir çoban hayvan hastalıkları özellikle de bu hastalıkların belirtileri konusunda bilgi sahibi olur. Hayvanların gebelik dönemini iyi takip eder. Beslendikleri gıdanın özelliklerinin ne olması gerektiği konusunda da bilgi sahibidir. Hayvandaki en küçük hastalık belirtisini fark eder. Yani çoban sadece hayvanları gezdirip başlarında öylece duran kişiler olarak algılanmamalı. Bu ülkenin mühendis ve mimarın yanı sıra çobanlara da ihtiyacı var. Bu nedenle diplomalı işsizler yetiştirmek yerine üniversiteler bünyesinde çoban yetiştiren yüksek okullar açılması gerekir.''

Karakök sürekli kaba yemle beslenen hayvanların et kalitesinin de düşük olacağını oysa meraya çıkarılan dağda otlatılan hayvanların etlerinin daha lezzetli olduğunu bu nedenle çoban sorununun çözümünün kaliteli et tüketimi için de önem taşıdığını anlattı.

Türkiye'de unutulmaya yüz tutan ancak geçmişin en gözde meslekleri arasında yer alan nalbantların artık okullu olduğunu ancak çobanlık konusunda bugüne kadar herhangi bir girişimde bulunulmadığını ifade eden Karakök yüksek okullar aracılığıyla eğitimli çobanların olmasının Türk hayvancılığına büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.
 
kacaksevgilim

kacaksevgilim

Üye
Beni alsınlar ben olurum zaten myo çukurovaya bağlı ve zirratın bir kolu
 
Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
Neredeymiş hemen gideyim. :)
 
Lord_oF_Dark

Lord_oF_Dark

Üye
bende geliyorum :)kaçmaz bu fırsat
 
Esendağlı

Esendağlı

Üye
Bende geliyorum:)
 
TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
Iş yok değil var ama iş beğenmeme var bizim toplumda ...
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt