3D Yazıcı ve Sağlık


ancient30

ancient30

Üye
    Konu Sahibi
3D Yazıcı ve SağlıkArkadaşlar herkese merhaba bugünkü yazım 3D Yazıcı ve Sağlık.3D Printer haberlerine bir yenisini daha ekliyorum.3D Yazıcı teknolojisi o kadar geliştiki artık hayatımızın birçok yerinde yer edinmeye başladı.Bu sektörlerin birtanesi de sağlık sektörü oldu.Acaba 3D Yazıcı teknolojisi sağlık alanında hangi yönden avantajlar sundu.Hep birlikte tek tek bakalım.

3D Yazıcı ile Protez Üretimi

Protezler sağlık bakımından durumu iyi olmayan hastalar için oldukça önemlidir.Ancak bu protezlerin maliyetleri o kadar pahalıdır ki mali bakımından düşük bir yapıya sahip aileler için bu parayı karşılamak mümkün değildir.3D yazıcı teknolojisiyle ise bu maliyetleri azaltmak için biçilmiş bir kaftan gibidir.Protez üretiminde tamamen maliyetleri en aza indirir.Böylece engelli olan birçok hasta bu sayede uygun protezi daha uygun bir maliyetle alabilirler.Sonrasında yapılan bir ameliyat sonucusunda gerekli protez hastaya nakledilir.Sonrasında nakili tamanan kii sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilir.

3D Yazıcı ile Yapılan ve Hayat Kurtaran Yenilikler

-İmplantlar ve Acil Yardım
Bilindiği gibi çoğu acil vakalarda özellikle bel bölgesinde veya beyin mekanizmasında meydana gelen kazalarda acil bir yardıma ihtiyaç vardır.Hastaya hemen müdahale edilmesi gerekiyordur.Ama uygun parçaları bulmak bazen haftaları bazen ise yılları olacaktır.Mesela geçen günlerde Yurt dışında meydana gelen bir beyin kanaması bulunan hastaya 3D Yazıcılardan implant yapılarak sağlıklı bir şekilde hayata dönmüştür.Böbrek nakli bekleyen hastalar içinde uygun böbreği bu yazıcılardan çıkartıp sağlıklı bir yaşama kovuşmasında etkili bir yöntem olmuştur.

3D Yazıcı teknolojisi en baştan beri sağlık sektöründe önemli bir yere gelmiştir.İlk başta prototip amaçlı kullanılmasına rağmen artık birçok organ naklinde de kullanılmaya başlandı.Böylece sağlık bakımından kötü durumda olan insanlar için büyük bir ışık kaynağı olmuştur.Çünkü bu yazıcılar inanılmaz şeylere imza atabiliyorlar.Gerektiği zaman organ yapımında kullanabiliyor.Gerekli olduğu zaman sağlık bakımından artık yaşaması zor olan kişileri tekrar hayata döndürebiliyor.Bunlar mucizevi gibi görünse de gerçektir.İnternette bu konu hakkında detaylı bir araştırma yaparsanız aslında bu anlattıklarımın hakikaten gerçek olduğunu anlayabilirsiniz.
Ayrıca tıp alanında kullanılan medikal araç ve gereçlerde 3D Yazıcı teknolojisi ile üretilebiliyor.Tıp alanında kullanılan medikal araçların üretilmesi oldukça bir uzun zaman alıyor.Çünkü gerekli olan ölçüleri ilk önce bir yere kaydetmek gerekiyor.Daha sonrasında montaj sırasında hangi kalıp kullanılcağına karar veriliyor ve daha sonrasında üretim başlıyor.İşte burda 3D Yazıcı teknolojisi artık geleneksel yöntemleri bir kenara atıyor.Çünkü onun ihtiyacı olan tek şey bir 3 boyutlu modeldir.Tıp alanı için metal bazlı teknoloji kullanılarak bu medikal araçların üretimi minumum seviyeye indirmiş olur.Tek yapmanız gereken 3D Yazıcıya verceğiniz modeli düzgün bir şekilde çizmek.Daha sonrasında 3D Yazıcının bu modeli oluşturmasını beklemek.Zaman bakımından geleneksel yöntemlere oldukça hızlıdır.Yap ve üret mantığına sahiptir.


Teknoloji öyle noktalara geldi ki 3D Yazıcılar Sayesinde artık kalp kapakçıkları ettik birçok organlar bu yazıcılar Sayesinde çıkarılabiliyor.Son zamalarda yaplan araştırmalara göre işitme sorunu çeken hastalar için işitme cihazı üretimi de artık 3D Yazıcıyla yapılmaya başlandı.Bildiğiniz gibi işitme cihazları çok pahalı bir medikal alettir.Ancak 3D Yazıcı teknolojisi maliyetleri düşürerek işitme rahatsızlığı çeken insan sayısını azaltmıştır.Başka bi örnek daha veriyim arkadaşlar.Bir hastanede Bir bebeğin kafatasında çıkan Bir rahatsızlıktan dolayı durumun kritikleşmesi umutların azalmasına neden oldu. .Ancak çocuk hastanede Kullanılan 3D yazıcı teknoloji Sayesinde bebek tekrar yaşama döndü.Hasta bebeğin ilk önce kafatasına bakıldı Bir zedelenme görülünce hemen 3D yazıcılardan uygun kafatası üretilip bebeğe nakledildi.İşte bu 3D Yazıcının faydalarından sadece ve sadece birkaçı daha birçok amaçlada kullanılabiliyor.Sağlık Sektöründe diğer uygulama alanlarına bir sonraki makalelerimde yer vereceğim. 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt