3 ülkede seçim yapıldı.


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
Ermenistan, Sırbistan ve Yunanistan'da yapılan seçimlerde oy verme işlemi sona erdi
06.05.2012 22:30


SARKİSYAN'IN PARTİSİ BİRİNCİErmenistan'da yapılan genel seçimlerin sandık çıkışı sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın lideri olduğu Cumhuriyetçi Parti seçimden birinci çıkacak.
El Cezire'nin haberine göre Cumhuriyetçi Parti oyların yüzde 44,44'ünü alırken, Gagik Tsarukyan'ın lideri olduğu Müreffeh ErmenistanPartisi oyların yüzde 28,81'iyle ikinci parti olacak.
3,3 milyon nüfuslu, yaklaşık 2,5 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkedeki seçimlere 8 parti ve bir siyasi blok katıldı.
Parlamentonun 131 üyesinin belirleneceği seçimlerde 350 Avrupalı, 31 bin yerel gözlemci görev yaptı.
SIRBİSTAN'DA OY VERME İŞLEMİ SONA ERDİSırbistan'da bu sabah başlayan ve 8 bin seçim merkezinde gerçekleştirilen seçimlerde oy verme işlemi sona erdi. Devlet Seçim Komitesi, seçimlere katılım oranının saat 18.00 itibariyle yüzde 48.24 olduğunu bildirdi.
Sırbistan'da halk bugün cumhurbaşkanlığı, parlamento ve yerel yöneticilerin belirleneceği seçimlerde sandık başına gitti. 13 saat süren ve yerel saat ile 20.00'da sona eren seçimlerin resmi olmayan sonuçlarının saat 22.00'da açıklanması bekleniyor.
Sırbistan seçimleri için Kosova'da da 90 seçim merkezinin kuruldu. Yetkililer bu ülkedeki sandıkların Sırbistan'ın Vranje ve Raska şehirlerinde sayılacağını ifade etti.
Cumhurbaşkanlığı, parlamento ve yerel seçimlerin bir arada yapıldığı ülkede seçimler nisan ayında eski Cumhurbaşkanı Boris Tadiç'in görevinden istifa etmesiyle bir yıl erkene alınmıştı.
YUNANİSTAN'DA 7 PARTİ PARLAMENTODAYunanistan'da yapılan erken genel seçimlerde ilk resmi sonuçlara göre, Yeni Demokrasi Partisi (ND) yüzde 21,29 oyla ilk sırada geliyor ve 7 parti parlamentoya girebiliyor.
İçişleri Bakanlığı verilerine göre sandıkların açılan yüzde 13.38'ına göre ND'nin ardından SYRIZA yüzde 14.88, PASOK yüzde 14.86, Bağımsız Yunanlılar yüzde 10.13, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 8.29, Altın Şafak (Hrisi Avgi) yüzde 6.75, Demokratik Sol Parti yüzde 5.88 oy oranlarıyla parlamentoya giriyor.
Ortodoks Halk Partisi'nin (LAOS) yüzde 2.84, Demokratik İttifak'ın 2.76 ve Yeşiller yüzde 2.71 oy aldığı görülürken bu partilerin yüzde 3 barajını aşarak parlamentoya girip giremeyeceklerini nihai sonuçlar ortaya koyacak.
Seçimlere katılım oranının ise yüzde 59.84, beyaz oyların (geçersiz) oranının ise yüzde 2.36 olduğu duyuruldu.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt