3 tır altında sahte tanığa ceza

 • 6 Kasım 2010
 • 548 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Emekli Orgeneral Yalman, Ergenekon soruşturmasının 3. iddianamesinde “3 TIR altını Suriye’ye kaçırdıklarını” iddia eden tanık Mehmet Avlar’dan 10 lira tazminat kazandı. Mahkeme Başkanı, gerekçeli kararında, “isteyen her kişinin gereksiz biçimde insanları suçlamasının önüne geçebilmek bakımından davacının tazminat talebinin kabul edildiği”ni belirtti


  Eski Kara Kuvvetler Komutanı emekli Orgeneral Tahir Aytaç Yalman, Ergenekon soruşturmasının üçüncü iddianamesinde kendisi aleyhinde ifade veren tanık Mehmet Avlar’a açtığı manevi tazminat davasını kazandı. Avlar, 10 lira ödemeye mahkûm edilirken, Mahkeme Başkanı Aysel Beşer, gerekçeli kararında, “isteyen her kişinin gereksiz biçimde insanları suçlamasının önüne geçebilmek bakımından davacının tazminat talebinin kabul edildiği”ni belirtti.
  Adana Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne 25 Ocak 2009’da kendi isteği ile giden Mehmet Avlar, Ergenekon soruşturması ile ilgili bilgi vererek gerekirse gizli tanık olabileceğini söyledi. Örgütün kara para trafiğini açıkladığını iddia eden Mehmet Avlar ifadesinde, emekli Orgeneral Tahir Aytaç Yalman ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün, 3 TIR altını Suriye’ye kaçırdıklarını öne sürdü. Mehmet Avlar’ın alınan bu ifadesi Ergenekon soruşturmasının üçüncü iddianamesinde yer aldı, gazetelerde de geniş yer buldu.
  Ancak aradan geçen süreçte soruşturmayı yürüten savcılık Mehmet Avlar’ın iddiaları ile ilgili somut delillere ulaşamadı. Emekli Orgeneral Yalman hakkında, bu konuda herhangi bir dava açılmadı.
  Emekli Orgeneral Yalman’ın avukatı Tarık Kale, 3 Şubat 2010’da Kadıköy 3. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurarak müvekkilinin hakkındaki iddiaların iddianameye eklendiğini, ancak kendisi hakkında dava açılmadığını belirterek, müvekkilinin onurunun kamuoyu önünde ağır bir şekilde zedelendiğini öne sürdü. Kale, sembolik olarak 10 liralık tazminat istedi.

  Sembolik tazminat
  8 aydır devam eden dava 7 Ekim’de sonuçlandı. Kadıköy 3. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Aysel Beşer tarafından verilen kararda Ergenekon tanığı Mehmet Avlar, emekli Orgeneral Yalman’ın kişisel haklarına saldırdığı gerekçesi ile 10 lira manevi tazminat ödemeye mahkûm oldu.
  Hâkim Aysel Beşer, davaya ilişkin gerekçeli kararında, Mehmet Avlar tarafından ortaya atılan iddiaların hiçbir delil ve dayanağının olmadığının, Yalman hakkında da bu iddialarla ilgili olarak herhangi bir dava açılmadığının anlaşıldığını belirterek, şöyle dedi:
  “Davalının somut hiçbir görgü ve bilgiye dayanmayan iddiaları ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nde ordu komutanı olarak görev yapmış bir kişinin isminin Ergenekon isimli soruşturmaya dahil ettirilmeye çalışıldığı, adeta yasadışı işler yapan ve bir araya gelmesi imkânsız olan kişilerle birlikte çalışır konuma düşürüldüğü, böylelikle davacının rencide edilmesine neden olduğu kanaatine varıldığından, isteyen her kişinin gereksiz biçimde insanları suçlamasının önüne geçebilmek bakımından davacının tazminat talebinin kabulüne...”
   


  Yazan: HeiLmasTer®
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
22/01/2019 - 19:25