3 Soruya Tek Cevap.

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
    Konu Sahibi
3 Soruya Tek Cevap.
Mevlana Celaleddin Rumi Hazretleri’ne bir grup inançsız insan gelip soru sormak ister. O da onları, Şems-i Tebrizî Hazretleri’ne gönderir. Şems-i Tebrizî o sırada talebelerine kerpiç ile nasıl teyemmüm yapılacağını gösteriyordur. Adamlardan biri şu üç soruyu sormak istediklerini belirtir:

1. Allah var dersiniz ama görünmez, göster de görelim.

2. Şeytanın ateşten yaratıldığını söyler, sonra da cehennemde ateşle azap edilecek dersiniz. Hiç ateş, ateşe zarar verir mi?

3. Ahirette herkes hakkını alacak, yaptıklarının cezasını çekecek diyorsunuz. Bırakın insanları canları ne isterse yapsın, karışmayın.

Bunun üzerine Şems-i Tebrizî elindeki kerpiçten bir parçayı adamın kafasına vurur. Adam, “Ben soru sordum o bana kerpiçle vurdu” diye kadıya giderek şikâyette bulunur. Kadı, Şems-i Tebrizî’yi mahkemeye celp ederek müştekiye (şikâyet eden adam) niçin vurduğunu sorar. Şems-i Tebrizî de, “Bana soru sordu. Ben de bu şekilde sorusuna cevap verdim” der.

Hâkim bu işin açıklamasını Şems-i Tebrizî’den istediğinde Şems şöyle açıklamaya başlar:

-Efendim der, Bu adam, bana Allah’ı göster dedi. Şimdi bu şahıs bana başının ağrısını göstersin. Bunun üzerine adam,Başım ağrıyor ama gösteremem der.

-Şeytana nasıl azap edileceğini sordu. Ona toprakla vurdum. Başını acıttı. Hâlbuki kendisi de topraktan yaratıldı. Normalinde kendisine toprağın zarar vermemesi lazımdı.

-Üçüncü sorusu ise, Bırakın da isteyen istediğini yapsın dedi. Benim canım da onun başına vurmak istedi ve vurdum diye cevap verir.

Alıntıdır.

• Beğen
Tepkiler: FatoŞ

Emrgncy

Emrgncy

Üye
Eline sağlık Üstad'ım

• Beğen
Tepkiler: ' KalendeR ' ve OttomaN TigeR
FatoŞ

FatoŞ

Üye
Çok Hoş Üstad SaĞolasın Paylaşım için ..

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR
[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
al işte sana cevap

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR
OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
    Konu Sahibi
[ENGİN];4697724' Alıntı:
al işte sana cevap
Verilebilecek en güzel cevabı vermiş... (Allah rahmet eylesin)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt