3. köprü inşaatına KDV muafiyeti

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
3. köprü inşaatına KDV muafiyeti


İçinde İstanbul Boğazı'na Yap İşlet Devret modeli ile inşa edilecek 3'ncü köprünün de yer aldığı Kuzey Marmara Otoyol Projesi inşaatının KDV'den muaf olduğu öğrenildi.
İçinde İstanbul Boğazı'na yapılacak 3'ncü köprünün de yer aldığı Kuzey Marmara Otoyol Projesi inşaatının KDV'den muaf olduğu öğrenildi.

Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile inşa edilecek büyük ölçekli altyapı projelerine KDV muafiyeti getiren yasa geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak yürürlüğe girmişti.

Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından, KDV muafiyetinden yararlanacak olan Kuzey Marmara Otoyol Projesi'nin 3. köprü ve bağlantı yollarının ihalesine 13 gün kala Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü, ihale şartnamesinde değişiklik yaptı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan duyuruda, ''28 Ocak 2012 tarihinde ilan edilerek Yap-İşlet-Devret Modeli ile ihalesine çıkılan 'Kuzey Marmara (3. Boğaz Köprüsü Dahil) Otoyolu Projesi Odayeri-Paşaköy (3. Boğaz Köprüsü Dahil) Kesimi' işine ait ihale dokümanlarında yapılan değişikliklere ait Zeyilname-2 Karayolları Genel Müdürlüğü İşletmeler Dairesi Başkanlığı'nda görülebileceği'' ifade edildi.

-KDV muafiyeti maliyeti düşürecek-

AA muhabirinin, Bakanlık yetkililerinden aldığı bilgiye göre ihale dokümanlarındaki değişiklik, projeye KDV muafiyeti getiren yasal düzenlemeyi kapsıyor.

Yetkililer, yapılan yasal düzenleme ile YİD modeli ile inşa edilecek büyük ölçekli altyapı yatırımlarının KDV'den muaf tutulduğunu belirterek, ''Yasal düzenlemeye bağlı olarak, ihale kapsamında yapılacak inşaatın KDV'den muaf olduğu hükmü şartnameye kondu. İhaleye girecekler KDV muafiyetini de dikkate alarak bir teklif sunacaklar. KDV muafiyetinin getirilmesiyle projenin maliyeti düşüyor, buna bağlı olarak sunulacak tekliflerde işletme süresinin de düşmesini bekliyoruz. Maliyetin düşmesiyle projeye finansman bulmak daha kolay olacak'' dedi.

-İhale 20 Nisan'da-

İstanbul Boğazı'na yapılacak 3'ncü köprünün de içinde yer aldığı Kuzey Marmara Otoyol Projesi, YİD modeli ile ihale edilmiş, 10 Ocak'ta yapılan ilk ihaleye teklif gelmemişti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı projeyi ikiye bölerek 3'ncü köprü ve bağlantı yollarından oluşan bölümü YİD modeli ile tekrar ihaleye çıkmıştı. 6 Nisan'da yapılacağı duyurulan ihale, 20 Nisan tarihine ertelenmişti.

AA
 
papakudioflu

papakudioflu

Admin
la yapın şu köprüyüde kurtulalım ya canımdan bezdim şu istanbul trafiginde. Arkadas hanımı havaalanında trabzon uçagına bırakıyorum ben eve dönene kadar hanım trabzonda evde oluyor
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

hikmet366
Cevap
2
Görüntüleme
310
mcnpl4
doctorrr
Cevap
0
Görüntüleme
329
doctorrr
komando04
Cevap
0
Görüntüleme
305
komando04
spy ghost
Cevap
2
Görüntüleme
323
spy ghost
bydexer
Cevap
0
Görüntüleme
245
bydexer


Üst Alt