2012 Teknolojisi!

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
SHS

SHS

Üye
    Konu Sahibi
2012 Teknolojisi!


LCD GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ: Genelde şıklığı için aksesuar olarak kullanılan güneş gözlüklerini baş ağrısı yaptığı için kullanamayan çok sayıda insan var.
Üstelik camlarını koyu renk seçerseniz güneşin az olduğu havalarda etrafı karanlık gibi, açık renk seçerseniz parlak güneşlerde hiç gözlük takmamış gibi hissedeceksinizdir.

Oysa Chris Mullin tarafından yeni keşfedilen LCD gözlükler, sıvı kristalden yapılmış. Hem çok şık hem de bütün bu şikâyetlerin hepsini elimine eden özelliklere sahip.
TÜNEL OTOBÜSLER: Özellikle büyük şehirlerde toplu taşımacılık her açıdan şart. Otobüs ve dolmuşlarda gördüğümüz ani durmalar, duraklardan sinyalsiz trafiğin aktığı şeride geçmeler kaç sürücünün yüreğini ağzına getirmemiştir ki.

Tünel otobüs olarak adlandırılan yeni dizaynla toplu taşıma araçları asfalta gömülü raylardan gidecek. Yüksek ve geniş oldukları için altlarından arabalar geçebilecek.1200 yolcu taşıyabilen, tavanındaki güneş panellerinden dolayı güneşli havalarda güneş enerjisiyle çalışabilen, caddeleri kazarak, doğayı öldürerek yapılan metro tünellerinin inşaatından çok daha ucuza mal olan, trafiği engellemeyecek bu araçların üretimine başlanmış bile.
FORMALDEHİT ÖLÇEN ALET: 2009 yılında Dünya Sağlık Örgütü, kumaşlarda formaldehit kullanımının zararlarıyla ilgili bir genelge yayımladığında "Formaldehitin kumaşta ne işi var" diye çok şaşırmıştık.Çünkü formaldehit, insan sağlığı ve ekosistem için çok zararlı olan renksiz, keskin ve kötü kokulu bir kimyasal. Gerçi çok düşük miktarlarda hem havada hem de vücudumuzda bulunmakta ama bu konsantrasyon arttığı anda alerjiden kansere kadar her türlü sağlık sorunlarına sebep olabiliyor.Kumaşlarda su geçirmezlik, kırışmazlık, rengin uzun süre solmaması, antibakteriyel olması gibi bizi cezbeden özellikler bu "zehir" sayesinde oluşturulabiliyor. Formaldehit tabii sadece giysilerde değil yapı malzemelerinde ve ev eşyalarında, hatta duvar kâğıtlarında ve bebek oyuncaklarında bile bulunuyor.

Bu yüzden bilim insanları, cep telefonu kadar küçük ve herkes tarafından alınabilecek bir fiyatta formaldehit-metre geliştirmişler. Aleti alacağınız giyim veya ev eşyalarının üzerine tuttuğunuzda olması gerekenden fazla, yani kanser yapacak dozda formaldehit içeriyorsa "alma" sinyali duyuyorsunuz.
UÇAN ARABA: Amerika´da öğrenciler tarafından dizayn edilen ve ilk kez Terrafugia firması tarafından üretimine başlanan bu arabaların katlanıp kapanan kanatları var. Hem araba hem uçak olarak kullanılabiliyor.Kullanacak kişiye yaklaşık 20 saatlik bir kullanım eğitimi veriliyor. Fiyatı 194 bin dolar. Diğer araba firmaları ise patent haklarını konuşuyorlar.
SANAL TERAPİ: "Artık insanlar bilgisayar aracılığıyla evde çalışabiliyor, evde üniversiteden mezun olabiliyor, neden evde tedavi olmasın?" sorusundan yola çıkan bilim insanları yeni bir teknoloji geliştirdiler.Özellikle anksiyete, fobiler, travma sonrası stresler, kötü alışkanlıklar, depresyon ve panik atak gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde genelde uzmanlarla karşılıklı sohbetler, soru cevap ilişkisi söz konusudur.Bunu bilgisayarda özel hazırlanan bir programla hastalarında deneyen psikologlar çok başarılı sonuçlar almışlar.

Bu başarılı sonuçlardan sonra Amerikan ordusu, özellikle zorlu askeri görevlerde bulunan kişiler üzerinde sanal tedaviyi uygulamaya başlamışlar. En çok başarı sağlanan diğer bir grup ise kanser hastaları ve hasta sahipleri.
SENTETİK HÜCRE: California´da J.Craig Venter Enstitüsü bilim insanları, tamamen sentetik DNA´dan bir bakteri hücresi oluşturdular.Exon Mobil bu buluş için şimdiden 600 milyon dolar ödedi. Amaç bu teknolojiyi kullanarak, doğayı temizleyen, petrol üreten, antibiyotik salgılayan hücreler dizayn edebilmek.


Alıntıdır.
 
  • Beğen
Tepkiler: KARİZMATİX


KARİZMATİX

KARİZMATİX

Üye
Teknoloji dur durak bilmiyor. 10 yıl sonrasını bile hayal etmek mümkün değil, kimbilir neler çıkacak.
 
  • Beğen
Tepkiler: SHS
Karanlık97

Karanlık97

Üye
"- SerkeŞ - " bana şunu bulabilirsen sevinirim, siyah-beyaz gösteren ilaç yada gözlük var mı? Nette araştırmadan buraya konu kalabalığı etmem ama bu seferki de yok nette.Ters gösteren gösteren gözlükler var ama yarım kilo ağırlığında makine şeklinde (en son 2006'da belgeselde seyretmiştim)...O dediğim ilaç şeklindeki olanlar ALLAH muhafaza bir sinir sistemi göz damarını tamamen uyuşturursa (neyse daha fazla söylemeye gerek yok :D).Birde bilirsin ki sadece Tenis Topu'nu renkli gösteren diğer cisim ve canlıları siyah beyaz gösteren gözlükler var, yarım kilo ağırlığında ve makine şeklinde değil tabi normal güneş gözlüğü şeklinde olduğu için iyi kamufle bir gözlük.Bazı ışınları (kırmızı, sarı, mavi ) doğal yöntemle çalışan bir gözlük, hiçbir enerji gerektirmez.Dediğim gözlükten bulursan bana özel mesajla yollaya bilir misin?
 
  • Beğen
Tepkiler: SHS
y n s c n

y n s c n

Üye
Bence en faydalasını eğer olursa SENTETİK HÜCRE'dır.
 
  • Beğen
Tepkiler: SHS
SHS

SHS

Üye
    Konu Sahibi
Teknoloji dur durak bilmiyor. 10 yıl sonrasını bile hayal etmek mümkün değil, kimbilir neler çıkacak.
aynen neler neler çıkıyor :D


----------Eklendi @ 12:02:29 ---------- Yazıldı @ 12:01:09 ----------

"- SerkeŞ -" bana şunu bulabilirsen sevinirim, siyah-beyaz gösteren yada gözlük var mı? Nette araştırmadan buraya konu kalabalığı etmem ama bu seferki de yok nette.Ters gösteren gösteren gözlükler var ama yarım kilo ağırlığında makine şeklinde (en son 2006'da belgeselde seyretmiştim)...O dediğim şeklindeki olanlar ALLAH muhafaza bir sinir sistemi göz damarını tamamen uyuşturursa (neyse daha fazla söylemeye gerek yok :D).Birde bilirsin ki sadece Tenis Topu'nu renkli gösteren diğer cisim ve canlıları siyah beyaz gösteren gözlükler var, yarım kilo ağırlığında ve makine şeklinde değil tabi normal güneş gözlüğü şeklinde olduğu için iyi kamufle bir gözlük.Bazı ışınları (kırmızı, sarı, mavi ) doğal yöntemle çalışan bir gözlük, hiçbir enerji gerektirmez.Dediğim gözlükten bulursan bana özel mesajla yollaya bilir misin?

anlamadım siyah-beyaz gösteren gözlük mü bulmamı istiyorsun? tamam bulursam pm atarım :D


----------Eklendi @ 12:03:32 ---------- Yazıldı @ 12:02:29 ----------

Bence en faydalasını eğer olursa SENTETİK HÜCRE'dır.
evet çevreci bi buluş, inşallah amaçlarına ulaşırlar.
 
fullwar

fullwar

Üye
Güzel konu. Bunuda konuya ekleyebilirsin.

 
  • Beğen
Tepkiler: SHS
Astrosman

Astrosman

Üye
Adamlar yapıyo abi ya....
 
  • Beğen
Tepkiler: SHS
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...


Üst Alt