200-300 TL'lik en iyi tablet hangisi ?

Sponsorlu Bağlantılar

avcitalip

avcitalip

Üye
    Konu Sahibi
200-300 TL'lik en iyi tablet hangisi ?
aklımda Dark Evo C8040 ve Artes D708 var aslında Dark'ı almayı düşünüyorum ama GPU'su biraz bilinmedik gpu olduğundan korkutuyor :evet:

Dark Evo C8040 Oyun Performansı(bulabildiğim tek video)

[video=youtube;HFRQlMPAgR8]http://www.youtube.com/watch?v=HFRQlMPAgR8[/video]

Artes D708 :

Quadrant Benchmark

[video=youtube;rlINReeZeTo]http://www.youtube.com/watch?v=rlINReeZeTo[/video]

AnTuTu Benchmark

[video=youtube;eMImBgHC8Jg]http://www.youtube.com/watch?v=eMImBgHC8Jg[/video]

Arayüz

[video=youtube;PDvBZ9EX-6A]http://www.youtube.com/watch?v=PDvBZ9EX-6A[/video]

Most Wanted Gameplay(sensörleri kapatmış videonun altına yazmış)

[video=youtube;UZ3GUcfStn4]http://www.youtube.com/watch?v=UZ3GUcfStn4[/video]

DH-Forum'daki bir konunun orijinal alıntısı :

Herkese merhabalar,

Arkadaşlar daha önce tablete hiç ihtiyaç duymadığım için deneme şansım mamıştı ama bugün itibari ile artes D708 modeli ile tablet dünyasına girmiş bulunmaktayım. Karar verme aşamasında yardımlarından dolayı "Artesteknik" isimli firma yetkilisi arkadaşımıza da teşekkür ediyorum.

Araştırdığım kadarı ile bu model hakkında detaylı bir konuya/kaynağa rastlayamadım... Bu nedenle siz değerli forumdaşlarımıza yardımcı olmak için bir inceleme konusu hazırlamayı uygun gördüm.

Tablet alanında henüz yeni olduğum için atladığım yerler olabilir ancak bu modeli alıp da inceleme yapmak isteyen arkadaşlarımız olursa, onların incelemelerini de kendi isimleri ile birlikte ilk mesaja dahil edeceğim. Bu şekilde zamanla doyurucu bir ilk mesaj olur diye umuyorum.

Öncelikle cihazımızın teknik özellikleri başlayalım:

İşlemci Amlogic 8726-MX
İşlemci Tab Arm Cortex A9
İşlemci Tipi Dual Core
İşlemci Hızı 1.5 Ghz
Ram 1 Gb DDR3
Depolama (Rom) 8 Gb Nand Flash
Grafik İşlemci Dual Mali 400
Ekran Boyutu 7"
Görüntü Oranı 16:9
Çözünürlük 1024x600
Ekran Teknolojisi 5 Nokta Çoklu Dokunmatik Lcd
Ekran Türü Kapasitif Lcd
İşletim Sistemi 4.0 (Ice Cream Sandwich)
Kablosuz Ağ
Dahili 3G Yok
Yok
Usb 3G Desteği Var
Bluetooth Yok
Sd Kart Desteği Maks.32 Gb
Sensörler Hız Sensörü, GYRO Sensör
Titreşim Yok
Ön Kamera 0.3 Megapiksel
Arka Kamera Yok
Hoparlör Var
Mikrofon Var
3000 mAH Lion Plimer
Kulaklık Girişi 3.5 mm Std. Kulaklık Çıkışı
Usb 1x Mini Usb 2.0
MI 1x Mini HDMI
Düğmeler Menü Butonu, Ses Butonu, Geri Butonu, Home Butonu, Güç Butonu
Ağırlık 333 Gram
Boyutlar 186x120x11 mm

Desteklenen Video Türü Avi Rm Rmvb Mp4 Mkv Wmv Vob Pmp Mpeg Mpg Flv 3gp
Desteklenen Ses Türü Mp3 Wma Mp2 Ogg Aac M4a Flac Ape Wav
Desteklenen Fotoğraf Türü Jpg Bmp Png Gif vb.. Çevirme, Otomatik oynatma
E-Kitap Desteği Txt Lrc Pdf vb…
3D Oyun Desteği Var

Sizlerin de gördüğünüz üzere cihazın gayet güçlü bir donanımı mevcut. Tabletin menü geçişleri ve dokunmatik hassasiyeti gayet . Tepkime hızı yüksek. İşletim sistemi olarak bildiğiniz üzere android tabanlı bir tablet ve androidin ayrıntılarını anlatmama gerek yok sanırım.

Tablet alacak arkadaşlarımızın en çok kararsız kaldıkları noktalardan biri sanıyorum ki ekran boyutu konusu...Buna karar vermeniz biraz da sizin kullanım şekliniz ve ihtiyaçlarınız ile doğru orantılı. Şöyle ki, ben normalde laptop kullandığım için aldığım tableti sadece kanepede uzanıp internette gezinmek ve sosyal amaçlı kullanacağım. Yani herhangi bir iş ya da büyük ekran boyutu gereken bir uygulama ile işim yok. Ayrıca şahsi görüşüm, ekran boyutu büyüdükçe kullanılabilite ve ergonimi de düşüyor. Bizim bu cihazlara yönelme sebebimiz zaten kullanım rahatlığı ve pratik oluşları... Onun için benim gibi kanepe modunda kullanacak arkadaşlar için 7" uygun ama biraz daha geniş çaplı kullanacak arkadaşlara daha büyük boyutlara yönelmelerini öneririm.

Ayrıntılarına gelirsek, fiyat/performans olarak değerlendirme yapacağımı belirteyim.

Genel kalite olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Ses kalitesi gayet yeterli. Ekran kalitesini de beğendim ama parlaklık olarak bana az gibi geldi. Bunun nedeni de desire hd ya da ipod touch ın parlak ekranına alıştığım için olabilir, zira apple ekranları malumunuz... Diğer tabletleri de inceleme şansım olmadığı için ekran parlaklığını karşılaştıramıyorum. Güç seçeneklerinden midir diye bakayım dedim ama zaten normal ve güç tasarrufu olmak üzere 2 adet güç seçeneği var. Onun haricinde ekran ayarlarından parlaklığı ayarlayabiliyorsunuz.

Cihazın kasasında bullunan tuşların dizaynını beğendim, zira ele ilişme derdi olmuyor ve gereksiz yere bir tuşa basmış olmuyorsunuz. Ayrıca cihaz kasasının öyle kolay kolay çizilecek bir yapıda olmadığını da ekleyeyim.

Birçok 7" tablet gibi bu modelde de arka kamera yok. Bence buna gerek de yok zaten, zira arka kamera olsa da çok çok kaliteli olmayacağı için sorun değil... Cihazda görüntülü görüşme yapabileceğiniz bir ön kamera mevcut ve bu da yine standart kalitede ve yeterli olabilecek düzeyde.

Cihazın bana göre en büyük artılarından birisi HDMI desteğinin bulunması. Birçok kişi için bu özellik cihazı tercih sebebi olabilir.

Cihazın rotasyon (dönüş tepkimesi) gayet hızlı ve iyi.

Usb aracılığı ile bilgisayara bağladım ve veri alışverişi çok rahat. Zaten androidi bu nedenle çok seviyorum.

İlk bakıştaki yorumlarım bu şekilde... Hemen belirteyim oyun tutkunu değilim ve tableti de oyun amaçlı olarak almadığım için ilk mesaj içeriği oyun testleri açısından eksik kalacak. Zamanım olsa yine sizler için oyunlara göz atardım ama maalesef... Eğer konu altında bu modeli kullanan arkadaşlardan oyun testleri ve incelemeleri gelirse onları hemen ilk mesaja ekleriz.

Şimdi gelelim kutu içeriği ve resimlere...

Cihazla birlikte kullanabileceğiniz ve kullanışlı diyebileceğim bir kılıf da tabletle birlikte geliyor. Bunun yanında bağlantı kabloları, şarj cihazı ve kulaklık da yine gelenler arasında. Ancak HDMI bağlantı için ek olarak Mini HDMI kablo almanız gerekli.

Şimdi biraz da teknik ayrıntılara inelim ve test sonuçlarına bakalım...

Sıkça Sorulan Sorular (Bu kısım artes sitesinden alıntıdır)
1- Artes Tablet Pc’ler 3G Modemler ile uyumlu mudur?

Artes Tablet Pc'ler 3G Modemler ile uyumludur.
Cep Telefonu Operatörlerinin farklı Marka ve Modelleri mevcuttur.
Aşağıda belirtilen Marka ve Modeller Artes Tablet Pc'ler ile uyumlu olup çalışmaktadırlar.
Turkcell Huawei E176G
Turkcell Huawei E177u-1
Turkcell Huawei E180
Turkcell Huawei E372
Turkcell ZTE MF 190
Vodafone Huawei K3520

2- Turkcell 3g Modemimi Artes Tablet Pc’ye nasıl tanıtırım?

3G Modeminizi OTG Kablo ile Tabletinize bağlayınız.
Ayarlar > Kablosuz ve Ağlar bölüme giriniz. Kablosuz Ağ açık ise kapalı duruma getiriniz.

3- Artes Tablet Pc ile Kablosuz Ağlara nasıl bağlanırım?

İlk olarak Kablosuz Modeminizin çalıştığından emin olmalısınız.
Daha sonra ana ekran üzerinde bulunan Ayarlar kısmına giriniz.
Karşınıza çıkan ekranda en üst kısımda bulunan "Kablosuz ve Ağlar" kısmına bir kez dokunup Kablosuz seçeneğini Açık duruma getiriniz.
Sonraki kısımda Ekranın Sağ tarafında Tablet Pc'nizin tarayarak bulduğu Modemleri göreceksiniz. Oradan bağlanmak istediğiniz Modemi seçiniz.
Sizden Güvenlik için şifre isteyecektir. Kablosuz Bağlantınız için gerekli olan şifreyi girdikten sonra Bağlan seçeneğini işaretlediğinizde bağlantı kurulmuş olacaktır.
Aynı Kablosuz ağ üzerinden daha sonraki girişlerinizde Tablet Pc'niz bağlantıyı otomatik tanıyacak sizde internete sorunsuz olarak girebilmiş olacaksınız.

4- Cihaz hiç açılmıyor ne yapmam gerekiyor?

Eğer cihazınızın pil seviyesi kritik seviyenin altındaysa cihazınız çalışmaz. Cihazınızı Şarja takınız.
Şarj Kablosunun normal olarak bağlı olduğundan emin olunuz.
Herşey normal ve yine de açılmıyor ise Teknik Servis ile irtibata geçiniz.

5- Tablet neden fazla ısınıyor?

Birden fazla uygulama çalıştırıldığında ve cihazınız şarjda iken normalden fazla ısınabilir. Bu normaldir ve cihazınıza zarar vermez.

6- Yüksek çözünürlükte video oynatır mı?

Artes Tablet Pc yüksek çözünürlükte 720p, 1080p video oynatabilmektedir.

7- Televizyonda nasıl film izleyebilirim?

Televizyon ile bağlantı için Mini Hdmi Kablosu gerekmektedir.
Hdmi kablosunun bir ucunu Televizyona bir ucunu Tabletinize takınız.
Televizyonunuzdan Giriş seçeneğini Hdmi olarak ayarlayınız.
Tablet Pc'nizden izlemek istediğiniz video'yu oynatınız.
Herhangi bir işlem yapmadan tabletinizi görüntüsü Televizyona aktarılmış olacaktır.

8- Word,Excel ve Powerpoint çalışır mı?

Tabletinizde yüklü olan Think Free Office uygulamasını açınız.
Bu uygulama ücretsiz bir ofis uygulamalarını açan programdır.
Yeni bir dosya oluşturmak istediğinizde ekranın orta kısmında bulunan 3 nokta simgesini tıklayınız.
Karşınıza New çıkacaktır. Burayı tıkladığınızda istediğiniz uygulamayı (Word,Excel veya Powerpoint) açabilirsiniz.
Tabletinizin hafızasında veya harici bir bellekte bulunan dosyayı açmanız için üst tarafta "My Docs" simgesi vardır.
Burayı tıkladığınızda dosyanın bulunduğu konumu gösterek açmak istediğiniz dosyayı açabilirsiniz.

9- Artes Tablet Pc’ye E-Kitap yükleyebilir miyim?

PDF,TXT,DOC,EXL,PPS,LİT,CHM Formatlarındaki kitapları rahatlıkla Tabletinize yükleyebilirsiniz.
Tabletinizde bulunan iReader programı ile yüklediğiniz kitabı kolayca okuyabilirsiniz.

10- Email adreslerimi nasıl yükleyebilirim?

Tablet Pc'nizin ana ekranında uygulamarın bulunduğu bölümde E-posta programını açınız.
Çıkan ekrana Mail adresinizi ve şifrenizi giriniz.
Bir sonraki adımda hesap türünü seçiniz.
Hesap türünü seçtikten sonra gerekli bilgileri girerek mail hesabı kurulumunu tamamlayınız.
Kurulum işlemi bittiğinde mailleriniz tabletinize inmeye başlayacaktır.

11- Artes Tablet Pc'ye harici Klavye, Mouse bağlayabilir miyim?

Artes Tablet Pc'ye Usb girişli Klavye ve Mouse bağlanabilmektedir.

Özetlemek gerekirse, cihazı piyasada 240-250 tl aralığında bulmanız mümkün. Fiyatına göre başarılı bir tablet olduğunu söyleyebiliriz. Elektronik ürünlerde elbette ki her zaman daha iyisi vardır ama unutmamanız gereken şu ki; size yeterli olan zaten sizin için en iyisidir.

Şimdilik benden bu kadar arkadaşlar... Yukarıda da belirttiğim üzere bu modeli kullanan arkadaşlarımızın yapacakları incelemeler vs. olursa bana haber versinler, ilk mesaja kendi isimleri ile ekleyeceğim.

Konunun faydalı olmasını dilerim.

Hepinize iyi forumlar.

- - - Eklendi - - -

ama sanki evopad c8040'ında 708'den aşağı bir yanı yok ? :hmmm