100 Dev Şirket Türkiye Için Yarışıyor


haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
    Konu Sahibi
Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, dünyanın en büyük 100 şirketinin, en çok yatırım yapmak istediği ülkelerin başında Türkiye'yi tercih ettiğini belirtti.

Aycı, ''Küresel ve uluslarası doğrudan yatırımı ülkemize getirdik. 2002'den itibaren 10 yılda 123 milyar dolarlık yatırıma ulaştık. Geçen yıl 12.5 milyar dolarlık yatırım yapmayı başardık. Toplamda 29 milyar doları bulduk ve bu yıl da ilk 7 ayda 7 milyar doları aldık. Toplamda 30 milyar dolarlık yatırımın üzerine çıktık.'' dedi.

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası'nda (İTSO) iş adamları, daire müdürleri, idarecilere yönelik 'Türkiye'de Yatırım Ortamı' konulu bir sunum yaptı. Aycı, sinevizyon destekli, İTSO meclis salonundaki sunumunda; dünyanın en büyük 100 şirketinin, en çok yatırım yapmak istediği ülkelerin başında Türkiye'yi tercih ettiğini, Hatay'ın da yatırımcılar için önemli bir konuma sahip olduğuna vurgu yaptı.

Hatay'ın konumu itibari ile çok önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Aycı, İskenderun Hassa Tüneli'nin tamamlanması ile yatırımcıların bölgeye akın edeceğini ve bölgede müthiş bir ekonomik hareketliliğin yaşanacağına dikkat çekti.

Başkan İlker Aycı, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın yaptığı hizmetlere de değinerek, şöyle konuştu:

''Yatırım Destek Ajansı'nın asıl görevi yatırım destek ve tanıtımıdır. Bizler de bu konuda bölgemizi daha iyi tanıtmak için çaba sarf ediyoruz. Özellikle son 12 yılda Türkiye'nin değişen ekonomik yapısı ve kamuda değişen mantalite ile Türkiye'de yatırım çekme adına en başta gelen ülkeler arasında yer almaktayız. Küresel ve uluslarası doğrudan yatırımı ülkemize getirdik. 2002'den itibaren 10 yılda 123 milyar dolarlık yatırıma ulaştık. 2011 yılında çektiğimiz doğrudan yatırım 16 milyar doları aştı. Geçen yıl ise 12.5 milyar dolar yatırımı yapmayı başardık. Toplamda 29 milyar doları bulduk ve bu yıl ilk 7 ayda 7 milyar doları aldık. Toplamda 30 milyar dolarlık yatırımın üzerine çıktık.''

Türkiye'nin artık dış borçlanma ile büyüme metodunu tercih etmeyen bir ülke konumuna geldiğine dikkat çeken Aycı, ''Uluslararası sermaye ile görüşerek, ihtiyaç duyduğu sermaye açığını doğrudan yatırımlarla da telafi etmeye çalışan bir ülke haline geldik. Bu nedenle Türkiye, doğuran yatırımlarını hızla artıran bir ülke haline geldi. Ülkemiz, dünyanın 20 büyük ekonomiye sahip ülkesinden biri olmasına rağmen, bu büyümenin 2023 hedefine uygun olarak 10 yıl içerisinde ilk 10 ülke arasına girmeyi hedeflemektedir. Bugün dış ülkedeki dünyanın önde gelen firmalarının büyük çoğunluğu ülkemize yatırımlarını yapmaktadır. Dünyanın en büyük 100 firmasının yatırım yapacağı ülkelerde Türkiye'yi tercih etmeleri de ülkemizin izlediği bu stratejide nereden nereye geldiğini göstermektedir. Avrupa'da pazarın büyüyememesi ve Avrupa'da yüksek kamu borçları Avrupa'nın belini büktü. Gerek bankacılık gerekse ülkelerin içinde bulunduğu kamu maliyetlerindeki borç krizi, ülkenin ekonomik gelişmesini engelledi. Tabi Avrupa'nın genç nüfusunun azalmasını da bu konuda büyük bir etken olarak görüyoruz. Türkiye'nin yatırım yapma konusundaki stratejisi, sadece Avrupa değil dünyanın dört bir tarafından yatırımcı ülkemizi ve bölgemizi de cazip hale getirdi. Türkiye olarak dünyanın önde gelen ülkelerinin ekonomilerini de örnek alarak gerekli stratejik girişimlerimiz ile Türkiye'yi dünyanın önde gelen gelişmiş ülkeler arasında getirmeyi hedefliyoruz. Türkiye'nin, uluslararası yatırımı çekmek stratejisi de artık kendini göstermekte ve yatırımcılar ülkemizi tercih etmektedir.'' dedi.

Vali M.Celalettin Lekesiz de Hatay'ın tarihten bu yana her zaman sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan önemli bir konuma sahip olduğuna işaret ederek, ''Ülkemizin, uluslararası rekabette geri kalmaması ve illerimizin de ekonomik anlamda koşması çok önemli. İlimiz Hatay'da, gerçekten tarihten beri hemen her alanda topluma enerji pompalayan çok büyük potansiyeli olan bir şehir. Aktif hale gelmesi gereken potansiyeli de oldukça fazla. Hatay'ın bugünü yarından daha iyi nasıl olabilir düşüncesi ile çalışmalar devam ediyor. Gündemimiz, ekonomi ve bölgemizde yatırımlarla ilgili konularda görüş alış verişinde bulunmak için bugün buradayız. Türkiye'de en çok yatırım yapılmak istenen iller arasında Hatay ve Gaziantep gelmektedir. Amanoslar Hassa Tüneli hayalimiz, hayırlısı ile ete kemiğe bürünüp somut hale gelmeye başladı. 2014 yılının ortasında projesi bitecek ve yapımına başlanacak ve bu projenin 4 yıl süreceğini tahmin ediyoruz. Bu tünelin ortaya çıkması ile birlikte Gaziantep, Nurdağı Osmaniye, Kahramanmaraş İskenderun'a yol bağlantıları olacak ve limana çok kısa sürede yakınlaşacak ve uluslararası bir düzeyde hatırı saylır bir hale geleceğine inanıyoruz. Tünelin bitmesi ile birlikte 50-60 bin dönümlük araziyi yatırımcılarımıza açmayı düşünüyoruz.'' şeklinde konuştu.

Vali Lekesiz, tünelin tamamlanması ile birlikte bölgenin yatırıma açılacağını belirtti. Tünelin tamamlanması ile bölge ekonomisinin müthiş derecede gelişeceğini, çok büyük iş ve istihdam alanları oluşacağına dikkat çeken Vali Lekesiz, böylece ilin yer altı ve yer üstü zenginlik kaynakları, potansiyelinin daha çok ortaya çıkacağını ve bölge ekonomisinin müthiş derecede gelişeceini söyledi.

Vali Lekesiz, ''Tarımsal ürünlerin endüstriyel ürünlere dönüştürülmesi projeleri de zamanla projelendirilip ve hayata geçirileceğini umut ediyoruz ve güçlü yarınlar, akıl dolu bu günlerden geçiyor. Tüm dünya benzerlerini yapıyor, bizim yapmamamız için herhangi bir sebep yok. Onlar yapıyorsa bizler de çok daha iyi yapabileceğimize inanıyorum. İş adamlarımızın da bu konuda önerileri çok önemli. Bu toplantının ilimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.'' ifadelerine yer verdi.

İTSO Başkanı Yılmaz Birçok ise küresel yatırımcının Türkiye'yi bir yatırım, üretim üssü olarak kullanıp, çevre pazarlara erişmeye çalıştığına dikkat çekerek, ''Tabiî ki tüm bu avantajların bir arada bulunması, Türkiye'yi diğer ülkelerden farklılaştırmaktadır. Türkiye, 2023'te en büyük ilk 10 ekonomiyi hedefleyen bir ülkedir. Bu hedefe ulaşmak içinse büyük yatırımların yapılması gerekmektedir. Hatayımızın bu yatırımlarda hangi noktada olduğunu ve hangi avantajlara sahip olduğunu bilmek isteriz. Ayrıca, yabancılar bu ülkeye neden yatırım yapmalı, onlar için burada ne gibi fırsatlar var ve oda olarak bizler neler yapmalıyız. Sanırım bu konuda Sayın Başkanımız İlker Bey bizleri bilgilendirecektir. Huzurlarınızda kendilerine, bizlerle paylaşacakları değerli bilgilerinden dolayı teşekkür ediyor, hepinize tekrar hoş geldiniz diyor, saygılarımı sunuyorum.'' şeklinde açıklama yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından; iş adamları, sivil toplum kuruluş temsilcileri de söz alarak dilek ve temennilerde bulundular.

Toplantı sonrası İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ve İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen, Başkanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı ile Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'e fincan takımı ve İskenderun güvercini şildini hediye etti.
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt