İçki İçenin Ameli Kırk Gün Kabul Olunmaz Hadisini Nasıl Anlamalıyız?

Sponsorlu Bağlantılar

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
Şafi Maliki ve Hanbeli mezheplerini de bilseydin keşke. Hanefi mezhebiyle dini sınırlamayın.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
murat3702

murat3702

Üye
6:159. Dinlerini parça parça edip guruplara ayrılanlar var ya, senin onlarla hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi ancak Allah'a kalmıştır. Sonra Allah onlara yaptıklarını bildirecektir.

6:118-119 Kuran’ı detaylı ve tamam kabul etmeyerek ona Hadis ve fıkıh kitaplarını ortak koşanların en önemli özelliklerinden birisi de Allah’ın haram etmediklerini haram etmeleridir. Nitekim 6:112 ayetiyle başlatılan tartışma, bu konuda verilen bir örnekle 6:155 ayetine kadar devam eder. Mezhepçiler, ayetlerin muhataplarının 15 yüzyıl önce yaşamış ölüler olduğunu iddia ederek sözkonusu ayetleri geçersiz kılmak isterler. Oysa Kuran, dirileri uyarmak için gelmiştir (36:70).

SM-N930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

murat3702

murat3702

Üye
KUR’AN: ‘’ Dinde zorlama yoktur. ‘’ ( 2/256 )

HADİS: ‘’ Dinini değiştireni öldürün ‘’ ( Nesei 7-8/14, Buhari 12/1883 )

KUR’AN: ‘’ Doğrusu hiçbir günahkar bir başkasının günah yükünü yüklenmez. ‘’ ( 53/18 )

HADİS: ‘’ Ölü ailesinin kendisi için ağlamasından dolayı azaba uğratılır. ( Buhari – K Cemiz 32-33-34 )

KUR’AN: ‘’ Ben, sizden erkek olsun, kadın olsun hiçbir çalışanın ürettiğini boşa çıkarmayacağım. Hepiniz birbirinizdensiniz. ‘’ ( 3/195 )

HADİS: ‘’ Kadınlar arasında iyi kadın, yüz tane karga arasında alaca karga bir gibidir. ‘’ ( Buhari 9/1391 )

KUR’AN: ‘’ Gerçekten Allah kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışında kalanı ise dilediğini bağışlar. ‘’ ( 4/48 )

HADİS: ‘’ Cehennemde en şidetli azaba uğratılacak kişiler ressamlardır. ‘’ ( Buhari-Tesavir, 89 )

KUR’AN: ‘’ De ki; ‘ Allah’ın kulları için çıkardığı süsü ve temiz rızıkları kim haram etmiş ? ‘ De ki; ‘Bunlar dünya hayatında iman edenler için, kıyamet günün de ise yalnızca onlarındır. Bilen bir topluluk için biz ayetler böyle detaylı anlatırız. ‘’ ( 7/32 )

HADİS: ‘’ Altın ve ipek ümmetimin kadınlarına helal, erkeklerine ise haramdır. ‘’ ( müslim 2 /16 )

KUR’AN: ‘’ Bundan sonra yeri yumurta biçimine soktu. ‘’( 42/11 )

HADİS: ‘’ Dünya balığın üzerindedir. Balık başını sallayınca dünyada depremler olur. ‘’ ( ibni Kesir Tefsiri 2/29 / 68/1’in açıklamaları )

KUR’AN: ‘’.... O’ nun benzeri gibi hiçbir şey yoktur. ‘’ ( 42/11 )

HADİS: Allah ahirette Peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir. ‘’ ( Müsli – İman 302, Buhari 97/24, 10/29, Hanbel 3/1 )

murat3702

murat3702

Üye
Hadisleri toptan inkar etmek derken. Şimdi ben hangi hadise inanayım mesela?

54:17. Andolsun biz Kur'an'ı öğüt alınsın diye kolaylaştırdık. (Ondan) öğüt alan yok mu?

54:22. Andolsun biz Kur'an'ı düşünüp öğüt alınsın diye kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mu?

54:32. Andolsun biz Kur'an'ı, anlaşılıp öğüt alınması için kolaylaştırdık. O halde düşünüp öğüt alan yok mu?

54:40. Andolsun biz Kur'an'ı, öğüt almak için kolaylaştırdık. O halde düşünüp ibret alan yok mu?

Eğer Allah'ın bu kadar açık uyarısına rağmen Kur'an anlaşılmaz ben anlayamam ilimim yetmez mutlaka bir mezhep aliminden öğrenmem lazım diyen varsa oturup düşünsün neden anlayamıyorum diye.

Son düzenleme:
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
KUR’AN: ‘’ Dinde zorlama yoktur. ‘’ ( 2/256 )

HADİS: ‘’ Dinini değiştireni öldürün ‘’ ( Nesei 7-8/14, Buhari 12/1883 )

KUR’AN: ‘’ Doğrusu hiçbir günahkar bir başkasının günah yükünü yüklenmez. ‘’ ( 53/18 )

HADİS: ‘’ Ölü ailesinin kendisi için ağlamasından dolayı azaba uğratılır. ( Buhari – K Cemiz 32-33-34 )

KUR’AN: ‘’ Ben, sizden erkek olsun, kadın olsun hiçbir çalışanın ürettiğini boşa çıkarmayacağım. Hepiniz birbirinizdensiniz. ‘’ ( 3/195 )

HADİS: ‘’ Kadınlar arasında iyi kadın, yüz tane karga arasında alaca karga bir gibidir. ‘’ ( Buhari 9/1391 )

KUR’AN: ‘’ Gerçekten Allah kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışında kalanı ise dilediğini bağışlar. ‘’ ( 4/48 )

HADİS: ‘’ Cehennemde en şidetli azaba uğratılacak kişiler ressamlardır. ‘’ ( Buhari-Tesavir, 89 )

KUR’AN: ‘’ De ki; ‘ Allah’ın kulları için çıkardığı süsü ve temiz rızıkları kim haram etmiş ? ‘ De ki; ‘Bunlar dünya hayatında iman edenler için, kıyamet günün de ise yalnızca onlarındır. Bilen bir topluluk için biz ayetler böyle detaylı anlatırız. ‘’ ( 7/32 )

HADİS: ‘’ Altın ve ipek ümmetimin kadınlarına helal, erkeklerine ise haramdır. ‘’ ( müslim 2 /16 )

KUR’AN: ‘’ Bundan sonra yeri yumurta biçimine soktu. ‘’( 42/11 )

HADİS: ‘’ Dünya balığın üzerindedir. Balık başını sallayınca dünyada depremler olur. ‘’ ( ibni Kesir Tefsiri 2/29 / 68/1’in açıklamaları )

KUR’AN: ‘’.... O’ nun benzeri gibi hiçbir şey yoktur. ‘’ ( 42/11 )

HADİS: Allah ahirette Peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir. ‘’ ( Müsli – İman 302, Buhari 97/24, 10/29, Hanbel 3/1 )

Sadece Dinde Zorlama Yoktur Konusuna Cevap Vereceğim Dİğerleri İçin Uğraşmayacağım İnşallah Çeneni Kapatmaya Yeterli Olur.Dini Ayetleri ve Hadisleri Kafanıza Göre Kullanmayın.
"
İslam devleti Hristiyan ve Yahudilerin ibadetlerine karışmaz. Hiçbir baskı yapılmaz. Bu kaideler, Müslümanların ahlakını ve milli birliğini bozulmaktan muhafaza eder. (Dinde zorlama yoktur) âyeti, başka dinde bulunan bir kimsenin zor ile Müslüman yapılamayacağını ifade etmektedir. (Allah yolunda göç edinceye kadar hiçbir kâfiri dost edinmeyin. Eğer yüz çevirirlerse onları yakalayın, bulduğunuz yerde öldürün) mealindeki Nisa suresinin 89. âyeti ise, İslamiyet’i kabul ettikten sonra, ondan yüz çevirip mürted olanların öldürülmesi gerektiğini bildirmektedir. Bir gayrimüslim, zorla Müslüman yapılmaz.

Düşmanlarla yapılan savaşı ise şahıslar değil, İslam devleti yapar. Bunu da her gayrimüslimle değil, insanlara zulmeden zalim krallarla yapar. Müslüman olmaya kimse zorlanmaz. Çünkü Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Dinde zorlama yoktur.) [Bekara 256]"

murat3702

murat3702

Üye
Gercekten cok aydinlatici bilgiler verdin tebrikler.
Çenemi kapatayim haklisin. Seni hurafelerin ve zan larinla basbasa birakiyorum. Zira aynı zeka seviyesinde olmadigimiz kesin.
Islam hosgoru dini derler ya. Sen farkli seslere bile tahammul gosteremiyor tartisamiyorsan uygarca çeneni kapa diyorsan nasil bir haleti ruhiyeye sahip oldugunu bu yazilari okuyanlar karar verecektir. Allahin selameti uzerine olsun. Ha ayrica sen kafirleri buldugun yerde öldür.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
Gercekten cok aydinlatici bilgiler verdin tebrikler.
Çenemi kapatayim haklisin. Seni hurafelerin ve zan larinla basbasa birakiyorum. Zira aynı zeka seviyesinde olmadigimiz kesin.
Islam hosgoru dini derler ya. Sen farkli seslere bile tahammul gosteremiyor tartisamiyorsan uygarca çeneni kapa diyorsan nasil bir haleti ruhiyeye sahip oldugunu bu yazilari okuyanlar karar verecektir. Allahin selameti uzerine olsun. Ha ayrica sen kafirleri buldugun yerde öldür.

Ayetleri Hadisleri Kafana Göre Evirip Çevirip İşine Geldiği Gibi Düzeltip Müslüman Adam İster İçer İster İçmez Diyemezsin.Dini Kendi Kafana Göre Kuramazsın.Şu Anda Yaptığın Şey Harama Helal Demek Sana 50 Tane Kaynak Attım Halen Bana Aksini Ispatlamaya Çalışıyorsun Üstüne Dinden Çıkıyorsun.Bir Fatiha Süresinden 7 8 Eşek Yükü Kitapla Anlam Çıkartmak Mümkünken Siz Neden Olmayacak Şeyleri Çıkartıyorsunuz Yetmezmiş Gibi Doğru Olduğunu İdda Ediyorsunuz?

vedat1966

vedat1966

Üye
Rabbimin lütfu sonsuzdur. Dilediğine verir, dilediğine de vermez.

(Uyarmıştım sizi konu nelere dal budak sarmış.)

YunOs yüklü cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderilmiştir.

murat3702

murat3702

Üye
Dostum kaynak derken hakikaten kaynaklarin cok Ilmi. Tebrik ederim. Allah bile peygamberine Kuran tek kaynagin derken senin gosterdigin zannı esek yükü kaynaklarinla mutlu mesut bir hayat temenni ederim.
Aynen diyorum. Icki icen yada içmeyen sadece Allaha hesabini verir.
Bu video daki ve emsalleri topyekun soytaridir benim nazarimda. ....Nokta....

Baydırman

Baydırman

Moderator
İçkili iken namaz kılınmaz. Ancak içki içenin kırk gün namaz kılmayacağına dair bir ayet yokur. Ancak bazı hadis-i şeriflerde içki içen ya da diğer günahları işleyen müminlerin, namaz gibi ibadetlerinin sevabının azalacağı anlamında ifadeler vardır.

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
İçkili iken namaz kılınmaz. Ancak içki içenin kırk gün namaz kılmayacağına dair bir ayet yokur. Ancak bazı hadis-i şeriflerde içki içen ya da diğer günahları işleyen müminlerin, namaz gibi ibadetlerinin sevabının azalacağı anlamında ifadeler vardır.
Adam Zaten Namaz Kılınmaz Demiyor :D

• Beğen
Tepkiler: Baydırman
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
Adamı dinlemedim :ah
Adamı Dinlesen Zaten Herşeyi Kaynakları İle Anlatıyor :bilmm Şu Şu Hadis Ayette Filan Sayıyor Hepsini Daha Ne Yapsın :bilmm
1:03
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
Buradan İtibaren İzleyin Yeterince Açık ve Net.

• Beğen
Baydırman

Baydırman

Moderator
Adamı Dinlesen Zaten Herşeyi Kaynakları İle Anlatıyor :bilmm Şu Şu Hadis Ayette Filan Sayıyor Hepsini Daha Ne Yapsın :bilmm
1:03
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
Buradan İtibaren İzleyin Yeterince Açık ve Net.
Aynısını söylüyormuş :p
İlk mesajı görünce tersini söylüyor sandım. İlk mesajı yazan abimiz/kardeşimiz yanlış anlamış galiba.
Ya da benim gibi videoyu izlememiş :hmmm

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
Aynısını söylüyormuş :p
İlk mesajı görünce tersini söylüyor sandım. İlk mesajı yazan abimiz/kardeşimiz yanlış anlamış galiba.
Ya da benim gibi videoyu izlememiş :hmmm
"Dinde Zorlama Yoktur" Ayetini Bana Yorumlarmısın Peki?

• Beğen
Baydırman

Baydırman

Moderator
"Dinde Zorlama Yoktur" Ayetini Bana Yorumlarmısın Peki?
Kişi kendi isteğiyle islama girer. Yoldan geçen adama müslüman ol diyemezsin.
Tebliğ yapılabilir ama zor kullanarak müslüman yapmaya çalışmak yasaklanmıştır yani.

Son düzenleme:
  • Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
Kişi kendi isteğiyle islama girer. Yoldan geçen adama müslüman ol diyemezsin.
Tebliğ yapılabilir ama zor kullanarak müslüman yapmaya çalışmak yasaklanmıştır yani.
Peki Yukarıda Arkadaş Neden Bana Kişi İster İçki İçer İster İçmez Diyor? Yani Bu Söz Zorlama Yoktur Sözü Gayri Müslimlere Söylenmiş Söz Arkadaş Neden Sanırım Müslüman Neden Üzerine Alınıyor? Yada Gayri Müslimmi Acaba?

Baydırman

Baydırman

Moderator
Peki Yukarıda Arkadaş Neden Bana Kişi İster İçki İçer İster İçmez Diyor? Yani Bu Söz Zorlama Yoktur Sözü Gayri Müslimlere Söylenmiş Söz Arkadaş Neden Sanırım Müslüman Neden Üzerine Alınıyor? Yada Gayri Müslimmi Acaba?
Söz gayrimüslimlere söylenmiş evet.
Ancak içki içen gayrimüslim olmaz. Günahkar olur.

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
Söz gayrimüslimlere söylenmiş evet.
Ancak içki içen gayrimüslim olmaz. Günahkar olur.
Tamam İşte Videodada Söylenen O Ben Dinden Çıkıyor Vs Demedim Ama Arkadaş Tutmuş O Ayeti Göstererek Bana Resmen İçki İçerim Dinde Zorlama Yok Namazında İbadetlerimde Extra Sevap Pointlerle Kabul Olur Diyor Buna Tutuluyorum İşte :D Sen Videoyu izlemeden Bu Yorumu Yapıyorsan Demekki Arkadaşlarda Bir Problem Var.

Üst Alt