İpucu Yararlı gibi gözüken, ama aslında zararlı olan uygulamalar

Sponsorlu Bağlantılar

KD1907

KD1907

Üye
    Konu Sahibi
Yararlı gibi gözüken, ama aslında zararlı olan uygulamalar
Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere yararlı gibi gözüken, ancak yarardan çok zararı olan uygulamalardan bahsedicem. Neyse direk konuya giriyorum yanlışım varsa düzeltirsiniz. Zaten çoğu kişi hepsini okumayacaktır çünkü biraz uzun oldu gibi :D Her neyse başlıyorum.

1- Pil ömrünü uzatan programlar

Evet arkadaşlar bu ve bunun gibi uygulamalar pilinizin ömrünü falan uzatmaz. Aksine arka planda çalışarak daha çok güç tüketilmesine neden olur ve şarj sürenizi kısaltırlar. Ayrıca bu uygulamaların yaptığı işleri sizde yapabilirsiniz. Ayarlardan ekran parlaklığınızı düşürebilir, wifi bluetooth gps gibi ekstra özellikleri kullanmadığınız zamanlarda kapatabilir ya da titreşimi kapatarak pil ömrünüzü artırabilirsiniz. Hemde bu uygulamaları boşu boşuna indirmeden.

2- RAM Temizleyici Programlar

Bu uygulamalarda ramınızı temizlemez. Yani temizler ama anlık temizler (birkaç saniyeliğine) Zaten programdan çıkıp tekrar girdiğinizde o temizlediğiniz uygulamalar geri açılmıştır ve arka planda çalışmaya devam ediyodur. Aynısı task killer gibi programlarda da geçerlidir. Ama eğer gereksiz uygulamaların arka planda çalışmasını istememiyorsanız ayarlar uygulama yöneticisinden bu gereksiz uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz. Ve şunları da eklemek istiyorum android windows gibi değildir yani ramınız dolu olunca telefon kasmaz merak etmeyin. Size 50-100 mb kalsa yeterli olacaktır. Bu ram temizleme programlarının çoğu sistemle çakışır ve çoğu telefonunuz için zararlıdır. Android işletim sistemi zaten kendi LMK sıyla bu temizleme işlemini yapar. Siz o programlarla ramı temizlediğinizi sanırsınız ama aslında böyle bişey yoktur ve bunu yaptığınız zaman uygulamalarınız da geç açılmaya başlar. Çünkü ram de en sık kullandığınız uygulamalar en üsttedir ve bu yüzden o sık kullandığınız uygulamalar hep en erken açılan uygulamalardır. Ama ramınızı bu programlarla temizlerseniz bu işlevselleiği de temizlemiş olursunuz. Bu sebeplerden dolayı ram temizleyici programlar kullanmanızı tavsiye etmem.

3- Antivirüs Programları

Bu programlarında çok faydalı olduğu söylenemez. Faydadan çok arka planda çalışarak pil ömrünüzden yerler. Ve şunu da söylemek istiyorum piyasada adam akıllı antivirüs programı sayısı yok denecek kadar az. Yani çoğu antivirüs programı telefonunuzda virüs olsa bile virüs yok, temiz diyor ve virüsleri bulamıyor. Bulsa da temizleyebiliyor mu o da ayrı bişey. Bide zaten android telefonunuza kolay kolay virüs bulaşmaz. Hadi bulaşsa bile bunu anlarsınız. Yani o indirdiğiniz uygulamadan sonra virüs bulaştıysa telefonunuz kasar, takılmalar yaşarsınız, telefon kendini açıp kapatır vs. Bunu da o uygulamayı silerek çözebilirsiniz. Ya da en kötü ihtimalle telefonu yedekleyip fabrika ayarlarına çevirirsiniz ve bu problem ortadan kalkar. Zaten telefonu 1-2 ayda bir resetlemek telefonunuzu rahatlatacaktır.

4- Oyun Hızlandırıcı Programlar

Bu programlar da diğer anlattıklarım gibi arka planda çalışırlar ve telefonunuzu yorarak oyunların daha yavaş oynanmasını sağlarlar. Game booster gibi programlar güya oyun hızlandırırlar ama aslında hiçbir işe yaradıkları yoktur. Bu yüzden bunun gibi programları da yüklemenizi önermem.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Ve yazının başında dediğim gibi eğer yanlışım varsa zaten düzeltirsiniz diye düşünüyorum. Ve herkese keyifli forumlar diliyorum...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Black-GhosT, danismaz61, BornToKill ve 15 diğerleri

esmeran3

esmeran3

Üye
Teşekkürler kardeşim.

Aynı benim yaptığım şeyler

• Beğen
Tepkiler: KD1907
NokiaBeLLe

NokiaBeLLe

Üye
güzel konu ama tam olarak katılmıyoeum greenify yükle antivirüs falan uyut uygulama yükleyecegin zaman aç yükledikten sonra tekrar kapat

• Beğen
Tepkiler: soldierman, krt23 ve KD1907
KD1907

KD1907

Üye
    Konu Sahibi
güzel konu ama tam olarak katılmıyoeum greenify yükle antivirüs falan uyut uygulama yükleyecegin zaman aç yükledikten sonra tekrar kapat
Bilemiyorum valla ben hepsi için konuşmadım zaten birçok antivirüs demitşim :)

messevim

messevim

Üye
Aynen bende aynı düşüncedeyim. Ne Ram temizleyici ne antivirüs ne de batarya uygulamaları kullanıyorum.

Açıklamalar için teşekkürler.a

• Beğen
.caner.

.caner.

Üye
Greenify halleder zaten :ehe
:tşk:

• Beğen
Invoke

Invoke

Üye
Bir gözgezdirdim hepsini okumadım ama faydalı gibi duruyor, sana zahmet bölümlerin arasına bir boşluk bırakırsan, başlıkları da bir satır üste ve farklı bir renk ile belirtirsen daha hoş olur.

• Beğen
Tepkiler: KD1907 ve .caner.
KD1907

KD1907

Üye
    Konu Sahibi
Bir gözgezdirdim hepsini okumadım ama faydalı gibi duruyor, sana zahmet bölümlerin arasına bir boşluk bırakırsan, başlıkları da bir satır üste ve farklı bir renk ile belirtirsen daha hoş olur.
Tamamdır :)

• Beğen
Tepkiler: Invoke
nokia_belle

nokia_belle

Üye
Sadece resimden ibaret oyun reklami yapan,oyun olarak gecen ama iceriginde resim olan alakasiz seyler var bunlarda zaten acikca ne oldugu belli,oyun yamalari yada oyunlar icin puan kazandiran,yani hi le icin olan actiginizda bazen cok alakasiz olan bile uygulamalar oluyor,basit,ismini vermiyeyim ama secreens. icin indirdigim programi acmayi birakin,reklamlar yuzunden programa girememistim,tabi hemen sildim

• Beğen
Tepkiler: KD1907 ve .caner.
KD1907

KD1907

Üye
    Konu Sahibi
Sadece resimden ibaret oyun reklami yapan,oyun olarak gecen ama iceriginde resim olan alakasiz seyler var bunlarda zaten acikca ne oldugu belli,oyun yamalari yada oyunlar icin puan kazandiran,yani hi le icin olan actiginizda bazen cok alakasiz olan bile uygulamalar oluyor,basit,ismini vermiyeyim ama secreens. icin indirdigim programi acmayi birakin,reklamlar yuzunden programa girememistim,tabi hemen sildim
Aynen öyle :)

• Beğen
Tepkiler: nokia_belle
FeLonieS

FeLonieS

Üye
Bilgilendirme için teşekkür ediyorum hocam, bir sorum olacak: Cleaner Master uygulaması yararlı mıdır eksi yönde bir zararı var mı telefona?

• Beğen
KD1907

KD1907

Üye
    Konu Sahibi
Bilgilendirme için teşekkür ediyorum hocam, bir sorum olacak: Cleaner Master uygulaması yararlı mıdır eksi yönde bir zararı var mı telefona?
Bende bir hafta öncesine kadar clean masteri kullanıyodum ama sonra bi araştırıyım dedim hiçbir yararının olmadığını anladım. Tek yararı var o da gereksiz dosyaları silmesi. Onun haricinde hiçbir yararı yok aksine zararı var dediğin gibi. Hatta uygulamanın içinde oyun hızlandırıcı falan var açıyosun %21 hızlandırıldı falan diyor ama aksine daha fazla kasıyor oyun.

• Beğen
Tepkiler: FeLonieS
FeLonieS

FeLonieS

Üye
Bende bir hafta öncesine kadar clean masteri kullanıyodum ama sonra bi araştırıyım dedim hiçbir yararının olmadığını anladım. Tek yararı var o da gereksiz dosyaları silmesi. Onun haricinde hiçbir yararı yok aksine zararı var dediğin gibi. Hatta uygulamanın içinde oyun hızlandırıcı falan var açıyosun %21 hızlandırıldı falan diyor ama aksine daha fazla kasıyor oyun.
Ben gereksiz dosyaları silmek istediğim için tutuyordum sadece gereksiz dosya temizlemek için program var mı bunun gibi arka planda çalışmayacak?

2495243

2495243

Kapalı Hesap
Simdi clean master yararli mi değil mi acaba?

KD1907

KD1907

Üye
    Konu Sahibi
Ben gereksiz dosyaları silmek istediğim için tutuyordum sadece gereksiz dosya temizlemek için program var mı bunun gibi arka planda çalışmayacak?
Şu an gereksiz dosyaları silme konusunda en iyi uygulama clean master. Ayrıca telefonunda gereksiz dosya varmı ki? Varsa bile clean master öyle 500 mb - 1 gb falan temizlemiyorki 50 mb - 100 mb falan temizliyor onun da telefonuna pek bi faydası olmaz diye düşünüyorum ama sen bilirsin.
Simdi clean master yararli mi değil mi acaba?
Gereksiz dosyaları silme konusunda yararlı, onun haricinde bi yararı yok.

• Beğen
FeLonieS

FeLonieS

Üye
Telefona faydasından değil takıntı benimkisi gereksiz işe yaramayan dosyalar sinir bozucu geliyor bana. :D

KD1907

KD1907

Üye
    Konu Sahibi
Telefona faydasından değil takıntı benimkisi gereksiz işe yaramayan dosyalar sinir bozucu geliyor bana. :D
Banada öyle geliyordu ama sırf 10-20 mb gereksiz dosya için bi uygulama yüklemek sana da mantıklı geliyor mu? Ben o yüzden sildim ve şu an telefon için hiçbir değişiklik yok :)

• Beğen

Üst Alt