Windows 10 Windows 10 LTSB Sürümü Nedir ve Nasıl Kullanılır [ Version 1607 ]

Sponsorlu Bağlantılar

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Windows 10 LTSB Sürümü Nedir ve Nasıl Kullanılır [ Version 1607 ]
Bugün sizlere windows 10 LTSB sürümünden bahsedeceğim bu sürüm Enterprise paketi içinde yer almaktadır.
LTSB sürümü diğer windows 10 sürümlerinden farklı olarak 10 yıllık uzun süreli desteğe sahiptirler...

LTSB sürüm sadece önemli güvenlik ve kalite güncellemelerini alır ve 10 yıl boyunca yükseltme yapmaz.
Windows 10 un en stabil olan sürümleridir ve şuan ki en stabil olan sürüm 1607 anniversary update dir...

LTSB sürüm neden vardır ?
Bu sürüm yenilikten ziyade, stabilitenin ön planda olduğu yerlerde kullanılır. Ör: bankalar, fabrika vb. işletmeler.
LTSB sürümünde mağaza, edge, xbox, cortana vb... hiçbir uygulama yoktur. Sade bir windows 10 sürümüdür.

LTSB sürümü kimler kullanabilirler ?
Malesef parayla bile satın alamazsınız, çünkü microsoft bu sürümü bireysel kullanıcılara satmıyor :)
Bu sürüm büyük işletmelerde toplu lisanslama sistemi olan KMS ile lisanslanmaktadır.

Öyleyse, bize ne yahu :allalla: dediğinizi duyar gibiyim... Yazıyı zaten bireysel kullanıcılar için yazdım :)
Microsoft para ile satmıyor ama en stabil sürümü 90+90+90 toplamda 270 günlük kullanmanıza müsade ediyor.

Peki bunu neden tercih edebiliriz ?
* Yeni aldığınız bilgisayar freedos ise yani lisanslı bir işletim sistemi yoksa,
* Daha önce windows 7 - 8 - 8.1 kullanıcılarına ücretsiz sunulan windows 10 lisans kampanyasını kaçırdıysanız,
* Windows XP ve Vista kullanıcısı olduğu için ücretsiz lisanstan faydalanamadıysanız,

* Windows 10a geçmek için kararsızım :hmmm Donanımım uyum sağlar mı acaba,
* Windows 10 ile gelen mağaza uygulamalarını istemiyorsanız, bu sürümü 9 ay kullanabilirsiniz.

Bu sürümü yüklediğinizde fark edeceğiniz 2 durum söz konusudur...
1) Hiçbir mağaza uygulaması olmadığı için biraz sıkıcı olabilir, ancak daha seri ve akıcı bir sistem ile karşılaşırsınız.
2) Sayfanın sağ alt köşesinde 90 günden geriye sayan bir bilgilendirme yazısı bulunmaktadır, sizi pek rahatsız etmez.

Nasıl Yüklenir ?
Normal şekilde indirin ve kurulumu yapın:

Malesef bu sürümde Türkçe dil desteği yok ama sonradan isterseniz ekleyebilirsiniz...

90 günlük deneme süresi bittiğinde süreyi 2 defa daha uzatma hakkınız bulunmakta, böylece 270 gün kullanabilirsiniz.
Bu süreyi 90 günün sonunda, uzatmak için komut istemini yönetici olarak açın ve aşağıdaki komutu kullanın;
Kod:
slmgr.vbs /rearm

Ben lisanslı windows 10 kullanıcısı olduğumdan, LTSB sürümünü test amaçlı yükledim ve 2 tane sistem imajı aldım.
İlk imajı daha internet ağına bağlanmadan, kurulumdan hemen sonra aldım. Ağa bağlandığımda ise geri sayım başladı.
Sonra ikinci imajı aldım. 9 ay sonra bu iki imajı geri yükleyip, test edeceğim...
Bu işlemdeki amacım, ilk 90 günden sonraki, 180 günden geri sayımın, açığını test etmektir :hmmm
Eğer aktivasyon süresi uzatılabilirse, İnşallah bunun kesin cevabını 9 ay sonra sizlere buradan açıklayacağım...

Sizler de her ihtimali göz önünde bulundurup sisteminizin imajını alın...
İmaj Alma - Geri Yükleme MACRİUM REFLECT FREE EDİTİON (Ücretsiz)
Acronis True İmage Ücretsiz Kullanım (Windows İmaj Yazılımı)

Konu ile ilgili sorularınız olursa çekinmeden sorun, uygun şekilde belirtirseniz memnun olurum...Güle güle kullanın :)

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Halen bu sistemi mi kullanıyorsun ?

• Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Hayır, sadece denemek için yüklemiştim, standart windows 10 kullanıyorum yanında da windows 7 dual boot. Soru mu var ?
Ne kadar uzattın diye soracaktım ? Son kararlı sürüm ne oldu ?

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Ne kadar uzattın diye soracaktım ? Son kararlı sürüm ne oldu ?
90+90+90 şeklinde 3 defa uzatılıyor. Fazla deneme fırsatım olmadı.

@MAERKEK en son 21H1 çıktı galiba epeydir takip etmiyorum.
Hani elinde lisans yok 270 gün götürsün dersen, yükleyip kullanabilirsiniz.
Bunların belli aktivasyon yöntemleri var diye hatırlıyorum, araştırmak lazım.

Açıkcası ms bunları standart kullanıcılar için önermiyor. Standart kullanıcı w10 home ve pro kullanmalı aslında.

Son düzenleme:

Üst Alt