Turksat 3A ile aynı anda anteni çevirmeden hangi uydu kanallarını izleye bilirim?

Sponsorlu Bağlantılar

Ac-Milan

Üye
    Konu Sahibi
Turksat 3A ile aynı anda anteni çevirmeden hangi uydu kanallarını izleye bilirim?
Turksat 3A ile aynı anda anteni çevirmeden hangi uydu kanallarını izleye bilirim? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim

tragedie

tragedie

Emekli Yönetici
Türksatı Çevirmeden Hiç bir uyduyu İzleyemessin En yakın bilgiğim Kadarı 39 derecede Hellassat Var oda Yunanistanın Uydusu Ancak Çanak antenin Çok büyükse Yarım yamalak belki İzlersin bir kaç kanalını

HaqperesT

HaqperesT

Üye
hangi uyduyu izlemek istiyorsan bir tel aç selamımı söyle uyduyu 42 E ye nakletsinler izlersin ozaman.. haa yapınca bize de haber ver bizde izleriz belki :alkis

Astrosman

Astrosman

Üye
Lnb aparatı ile birçok uyduyu izleyebilirsin

HaqperesT

HaqperesT

Üye
Astrosman

Astrosman

Üye
anteni çevirmeden diyobu dediğin apararat nasıl bir şey merak ettim doğrusuyoksa uzaylılar yeni teknoloji getirdi de ben mi duymadım
söyle anlatayım gardaş aparatı alıp çanaktaki lnb yE yerleştiriyorsun sonra aparattaki boş yerlere diğer lnbleri yerleştiriyor istediğn uydulara ayarlıyorsun sonra bu lnbleri disecq te birleştirip makinaya bağlıyORSUN keYfine bak not: bu ayarlanan uydular türksat'a yakın olacak örnek verelim 1. Lnb merkeZ uydu türksat 2. Lnb hellessat 3.lnb eutelsatw4 4.lnb astra 1 ayarlayamazsan bu konudan konuşalım

HaqperesT

HaqperesT

Üye
söyle anlatayım gardaş aparatı alıp çanaktaki lnb yE yerleştiriyorsun sonra aparattaki boş yerlere diğer lnbleri yerleştiriyor istediğn uydulara ayarlıyorsun sonra bu lnbleri disecq te birleştirip makinaya bağlıyORSUN keYfine bak not: bu ayarlanan uydular türksat'a yakın olacak örnek verelim 1. Lnb merkeZ uydu türksat 2. Lnb hellessat 3.lnb eutelsatw4 4.lnb astra 1 ayarlayamazsan bu konudan konuşalım

dediğiniz sistem için özel yapılmış anten gerekmiyormu
antenin ovallık derecesi çapı vs
yakın derken kaç derceye kadar
mesela 42E ile 36E izlenebilinir mi

Astrosman

Astrosman

Üye
dediğiniz sistem için özel yapılmış anten gerekmiyormu antenin ovallık derecesi çapı vsyakın derken kaç derceye kadarmesela 42E ile 36E izlenebilinir mi
çanak antenin parabol mu Yoksa dik çanak yani ofset mi ayrıca bu aparat fiyatı 10 ile 15 lira ucuZ BIR şey ayrıca 36e ile 42 çeker 36 fazla kanal yOK istersen çanaki arapsat 26 çek aparati tak çanakin önünden bakınca aparattaki boş yere yani soluna yerleştir trt 1 aç aparatta lnbyi ayarla türksat ve arabsat izlemiş olun

----------Eklendi @ 14:12:06 ---------- Yazıldı @ 14:11:40 ----------

dediğiniz sistem için özel yapılmış anten gerekmiyormu antenin ovallık derecesi çapı vsyakın derken kaç derceye kadarmesela 42E ile 36E izlenebilinir mi
çanak antenin parabol mu Yoksa dik çanak yani ofset mi ayrıca bu aparat fiyatı 10 ile 15 lira ucuZ BIR şey ayrıca 36e ile 42 çeker 36 fazla kanal yOK istersen çanaki arapsat 26 çek aparati tak çanakin önünden bakınca aparattaki boş yere yani soluna yerleştir trt 1 aç aparatta lnbyi ayarla türksat ve arabsat izlemiş olun ayrıca çanakin önünden bakınca sağına da bir lnb koyan hotbirdi izlersın

• Beğen
Tepkiler: HaqperesT
HaqperesT

HaqperesT

Üye
teşekkür asrtosman bulunduğum şehirdeki bu işlerle uğraşan dükkanlara bu aparatı bi sorayım

tragedie

tragedie

Emekli Yönetici
vallahi bence Bu aparat ile uğraşma Yani bu aparatta iş görüyor ama yaptıgın Masraf Yerine Diseq Motor Tak çanak antene istediğin uyduya bir tuşla izle

HaqperesT

HaqperesT

Üye
motor var ancak aile turksatı izlerken ben pc den intelsat902 yada arapsatı izleyemiyorum bu aparat için 15 tl diyor pahalı değil bence. bende lnb de var yedekte sinyal kalitesi iyi ise kafama yattı bu aparat

----------Eklendi @ 02:14:18 ---------- Yazıldı @ 02:03:33 ----------

nette bu yazıya rastladım yazıda başarılı kulanılmadığını söylüyor sanırım CEVAP:
1. Size bu konuda özellikle SwedishMicrowave firmasının üretip bedava dağıttığı programları alıp makinenize yüklemenizi öneriyorum. Özellikle sayfasından erişeceğiniz programının eski versiyonunu(Version2.0) yüklemelisiniz. Bu programda ""Dual Feed"" seçeneğini tıklarsanız çanağınızı nasıl yönlendireceğiniz ve ikinci LNB'yi tam olarak nasıl bağlayacağınız konusundaki size özel hesaplamaları yapabilme imkanına kavuşursunuz. Bu program olmadan LNB konumunu doğru hesaplamak çok güç..

2. Piyasadaki çanaklar hep tek odaklıdır. Tek fokuslu çanak ile iki(veya daha fazla) farklı uydunun yayınlarını almak istediğinizde (programı indirip hesaplamaları yapabilir duruma geldiğinizde) şunları göreceksiniz.
a)Uydular birbirinden uzaklaştıkça herikisinden birden alabileceğiniz sinyal miktarı çok azalır.
b)Birbirine yakın (<6º) uydular için normal feedleri kullanamazsınız (feedler LNB'leri yakınlaştırmanıza izin vermez)
c)Standart(tek odaklı) offset 90cm çanak ile türkiyeden en az üç uydu alabilmenin örneği yok.
d)Avrupa'da yayınları çok kuvvetli iki uydu konumu(19º&13º) bulunması orada çift odaklı çanakları çok fizibil yapıyor. 80cm çanakla neredeyse 3000 kanal yayın rahatlıkla alınabilmektedir. Bizde ise sinyalleri böyle kuvvetli gelen iki konum yok. Eğer fizibil bir uygulaması olsa idi inanınız üretilir ve piyasada satılırdı. Siz de kafanızı yormak zorunda kalmazdınız.
e) Bu amaçla kullanılmak üzere LNB tutucular ve Çift LNB'li çanakları satanlar var. Başarılı olarak kullanan pek yok..

3-4. Yukarıda söylediğim SMWLink programıyla hangi ilden hangi uyduları hangi çanakla almak istediğinizde LNB'leri hangi mesafe ve açıyla yerleştirmeniz gerektiğini ayrıntılı olarak hesaplayıp ekranda(görsel olarak) izleyebiliyorsunuz.

5. En belirgin örnek çok özel bir geometrik tasarım olan Wavefrontier çok LNB'li çanağıdır. Soldaki resimde görülen ""toroidal"" çok odaklı çanağını ülkemizde de satanlar var. Dizaynı çok değişiktir. Bununla hem Türksat, hem Hotbird, hem de birkaç uydunun daha yayınlarını alabilirsiniz. Ancak, bu çanağın en büyüğü "90cm" olduğu için Astra'yı da şunu da bunu da alırım gibi düşünmeyin. Alabileceği yayın sayısı yine de çok sınırlı.

----------Eklendi @ 02:32:24 ---------- Yazıldı @ 02:27:11 ----------

Astrosman

Astrosman

Üye
vallahi bence Bu aparat ile uğraşma Yani bu aparatta iş görüyor ama yaptıgın Masraf Yerine Diseq Motor Tak çanak antene istediğin uyduya bir tuşla izle
dayzek motor da iyide gardaş ama böyLE uğraşma insanı daha bi beceri kazandırıyor ÇAKTINN.......

recko_

Üye
hocam benimde bir sorum olucak bilgin varsa bu lnb aparatı ile ilgili diyelim 3 lü lnb aparatı aldım çanaga bagladım hepsindede turksat 2 iyi izlemek istiyorum bunu yapabiliyormuyuz bilginiz varmı

Astrosman

Astrosman

Üye
hocam benimde bir sorum olucak bilgin varsa bu lnb aparatı ile ilgili diyelim 3 lü lnb aparatı aldım çanaga bagladım hepsindede turksat 2 iyi izlemek istiyorum bunu yapabiliyormuyuz bilginiz varmı
sadece türksati mi izlemek istiyorsun eğer öyleyse çift çıkışlı lnb var ondan alabilirsin...

Üst Alt