Şarap

Sponsorlu Bağlantılar

DDorlion

DDorlion

Üye
    Konu Sahibi
Şarap
Selam Millet Deniyor Ya Şarap İçenin Vicudundan 40 Gün Çıkmaz 40 Gün İbadetleride Kabul Olmaz Diye Bu Doğrumu Bir Çok Yerde Baktım Ama Tam Bir Bilgi Bulamadım Şarap Normal İçkiyle Aynı Seviyede Günahmı Farklımı

• Beğen
Tepkiler: Dede

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
Sarhoşluk verici her şey haramdır ama bu ibadetlerini 40 gün askıya almak anlamına gelmez tövbe edip ibadetlerine devam etmek gerekir

• Beğen
Metin MF

Metin MF

Üye
40 gün olayı yalan

• Beğen
Tepkiler: HAM ZA
Van Hohenheim

Van Hohenheim

Üye
sen içme boşver kendine zarar

Metin MF

Metin MF

Üye
[ENGİN];6022633' Alıntı:

Yalan demeyelim Metin :) kana karıştıgı için dogru belli bir süre vucutta kalır :oke:

kalır ama ibadete engel olmaz abi

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin

Vücutta Haram Olan Birşey Dolaşırken... Hoca Değilim Ama Zannediyorum Vücuttada Böyle Birşey Olduğu Zaman Yaptığın Şeyin Sana Ne Feyzi Kalır Nede Bereketi :oke:

x-scarface

x-scarface

Üye
Ercan sen geçende babanın şişesinden rakı araklamıyormuydun :kro2: Yeter be aslanım ne derdin var bu kadar içecek :bilmm

• Beğen
Tepkiler: DDorlion
[ENGİN]

[ENGİN]

Üye

Bende onu belirttim zaten ilk yorum'um da :) kul hakkı yemekte haramdır lakin bu ibadetten alıkoyar anlamına gelmez.
Diyelim ki kişi hakkını 1 yıl boyunca helal etmedi veya etmeyecek bu kişiye ibadetlerini durdurma hakkını vermez

• Beğen
Tepkiler: x-scarface
DeEenzameMan

DeEenzameMan

Üye
Abi boşverin ya içmek istiyorsan iç kardeş ölümlü dünya... Ne istiyorsan onu yaap...

• Beğen
KayraBey

KayraBey

Üye
Abi boşverin ya içmek istiyorsan iç kardeş ölümlü dünya... Ne istiyorsan onu yaap...

Kendi özel zevklerinizi başkalarına empoze etmeyiniz...

Sorunun cevabına gelince.40 gün olayı doğru olmakla beraber tövbe edildiği andan itibaren ibadete engel değildir.Bir kıssa ile anlatacak olursak:

Zamanında bir çocuk çok fazla bal tüketirmiş.Bu onun sürekli hasta olmasına sebebiyet verirmiş.Anne-babası çocuğu zamanın evliyasına götürürler.Okusun üflesin iyi gelir derler kendi kendilerine.Mübareğin huzuruna çıkarlar ve dertlerini anlatırlar.Müberak tamam siz şimdi gidin 40 gün sonra gelin der.Anne-baba vardır bunda bir hikmet deyip giderler.40 gün sonra gelirler.Mübarek çocuğu alır konucağına bal yememesi konusunda nasihatler verir ve kucağıdan indirir.Sonra anne-babasına derki:

-- Alın çocuğu tamam ben elimden geleni yaptım... Anne sinirlenir ve:
-- Sen ne biçim hocasın 40 gün bu iki kuru nasihat için mi beklettin bizi der... Mübarek cevabı verir:
-- Sizin çocuğu getirdiğiniz o ilk gün ben bal yemiştim.Vücudumda bu bal dolaşırken o çocuğa ne kadar bal yeme desemde tesiri olmayacaktı.Balın vücudumdan tamamen temizlenmesi için sizi 40 gün sonra yeniden çağırdım demiş.

• Beğen
Tepkiler: Emrgncy ve DeEenzameMan
[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
:oke:

• Beğen

ümran

Üye

Sorunun cevabına gelince.40 gün olayı doğru olmakla beraber tövbe edildiği andan itibaren ibadete engel değildir.Bir kıssa ile anlatacak olursak:

Zamanında bir çocuk çok fazla bal tüketirmiş.Bu onun sürekli hasta olmasına sebebiyet verirmiş.Anne-babası çocuğu zamanın evliyasına götürürler.Okusun üflesin iyi gelir derler kendi kendilerine.Mübareğin huzuruna çıkarlar ve dertlerini anlatırlar.Müberak tamam siz şimdi gidin 40 gün sonra gelin der.Anne-baba vardır bunda bir hikmet deyip giderler.40 gün sonra gelirler.Mübarek çocuğu alır konucağına bal yememesi konusunda nasihatler verir ve kucağıdan indirir.Sonra anne-babasına derki:

-- Sen ne biçim hocasın 40 gün bu iki kuru nasihat için mi beklettin bizi der... Mübarek cevabı verir:
-- Sizin çocuğu getirdiğiniz o ilk gün ben bal yemiştim.Vücudumda bu bal dolaşırken o çocuğa ne kadar bal yeme desemde tesiri olmayacaktı.Balın vücudumdan tamamen temizlenmesi için sizi 40 gün sonra yeniden çağırdım demiş.

adm haklı dağılın :oke:

SHS

SHS

Üye
madem içecen bari üzüm suyu iç :oke:

besim.farhan

besim.farhan

Üye

maks. 100 yıllık dünya zevkini sonu olmayan bir hayata tercih etmek insana yakışmaz bence. var gerisini sen kıyas et.

DeEenzameMan

DeEenzameMan

Üye

içmek 'istiyorsan' iç dedim ben iyi okuyun? :oke:

- - - Eklendi - - -

maks. 100 yıllık dünya zevkini sonu olmayan bir hayata tercih etmek insana yakışmaz bence. var gerisini sen kıyas et.

Sonu olmayan? :s

EroL

EroL

Emekli Yönetici
Selam Millet Deniyor Ya Şarap İçenin Vicudundan 40 Gün Çıkmaz 40 Gün İbadetleride Kabul Olmaz Diye Bu Doğrumu Bir Çok Yerde Baktım Ama Tam Bir Bilgi Bulamadım Şarap Normal İçkiyle Aynı Seviyede Günahmı Farklımı
Ben din alimi değilim ama bu sorular bana biraz ilginç geliyor. İçkinin farklı seviyede günah olanı olur mu yahu :D namaz kılmaya, dinini bütünüyle yaşamaya niyetliysen şarap içmeyeceksin. Şarap içeceksen namaz kılmayacaksın, ikisini aynı anda nasıl götüreceksin.

Üst Alt