Samsung Galaxy S III İçin Batarya Optimizasyonu Yapma...!

Sponsorlu Bağlantılar

Zafer Arslan

Zafer Arslan

Üye
    Konu Sahibi
Samsung Galaxy S III İçin Batarya Optimizasyonu Yapma...!
Merhaba arkadaşlar...Yaklaşık olarak bir hafta önce bende android ailesine Galaxy S III ile giriş yaptım...Malumunuz akıllı telefonların süratle gelişen özelliklerinin yanı sıra batarya sorunu hala tam anlamıyla ortadan kalkmış değil...Belki bir haftalık deneyim sahibi biri için bu yazıyı sizin açınızdan okumak yanlış bilgi gelebilir ama yaptığım araştırmalar ve edindiğim deneyim ve denemeler ile en iyi batarya performansına ve optimizasyonuna sonunda ulaştım...Öncelikle belirtayim bu bilgi sadece Galaxy S III için denendi ama genel itibari ile androidli cihazlarda durum bariz şekilde aynı ve uygulamada bir sorun çıkmıyor...Bu teknik Rootsuz cihazda yapıldığı için lütfen bu durumu göz ardı etmeyin...Şimdi gelelim işleme...Lütfen adımları önce tamemiyle okuyup sırayla,atlamadan ve doğru şekilde yapın...

Batarya Optimizasyonu(Kalibrasyon) Nasıl Yapılır ?

1-Bataryanızı öncelikle boşaltın(Tamamen yada %4-5 arasında olabilir).
2-Cihazı kapalı vaziyette elektrik şarj aletine bağlayın(USB ile şarj etmeyin)
3-Batarya tamamen dolana kadar cihazı açmayın(Ekranda dolu şimgesi yada led ışığının yeşil olması gerek)
4-Batarya dolduktan sonra bataryayı cihazdan çıkarın(Güç düğmesine yaklaşık olarak 5-10 saniye basın bu durum cihazdaki statik elektriğin boşalmasını sağlayacak)
5-Bataryayı 2-5 Dk. arası cihaza takmayın
6-Bataryayı cihaza takıp kapalı vaziyette tekrar elektrik şarj aleti ile şarj etmeye çalışın(Eğer batarya şarj olmaya başlarsa tekrar dolana kadar şarj edin)
7-Batarya şarj olmuyorsa cihazı açın ve yeniden şarj aletine bağlayın(Eğer
batarya şarj olmaya başlarsa tekrar dolana kadar şarj edin)
8-Bu iki işlemi bir kaç defa tekrarlayın(Yani kapalı ve açık olarak şarj ışığı yada ekran göstergesi dolu gösterene kadar deneyin)
9-En son cihaz artık şarj olmuyorsa cihazı açın ve Ayarlar>Cihaz Hakkında>Pil Durumu kısmından %100 ifadesi var ise bataryanız tamamen şarj olmuş demektir.
10-Şimdi cihazınızda var ise batarya optimizasyon programından yada mağazadan indireceğiniz her hangi bir program ile bataryanızın voltaj değerini kontrol edin ortalama değer 4100-4300 olması gerek,bu değere ulaştıysanız batarya dolum işleminiz tamam demektir.
11-Şimdi cihazınızın tüm yedek işlemlerini herhangi bir backup programı yardımı ile almanızı öneririm aksi takdirde verileriniz sıfırlama işleminde kaybolacaktır ve BU DURUMDAN DOLAYI HİÇ BİR MESULİYET KABUL ETMEM...!

Sıfırlama İşlemi Neden Gerekli..?

Cihazınızı ilk aldığınızda fabrika tarafından bataryanız kısmen doldurulmuş vaziyette gönderilir.
Ve siz cihazı ilk açtığınızda ROM yüklemesi ve sistem optimizasyonu yapılırken ADNROİD cihazınız otomatik olarak şu işlemi yapar...
DİKKAT..! ---> "data/system/batterystate.bin"

Bu şu demek..: Cihazınız açılırken yıkarıdaki dosyaya bataryanın o anki doluluk oranını ve voltaj değerini gösteren bir kayıt yapması ve her defasından bu dosyayı okuması demek.
Yani siz cihazınızı bundan sonraki şarj işlemlerinizde tamamen doldursanız bile cihaz bu kaydı yaparken bataryanız örneğin %60 dolu ise sisteminiz bunu baz alarak bataryanızı doldurur ve bataryanız %60 geldiğinde telefonunuz bataryanızın dolduğu uyarısı verir ama maalesef dolmamıştır ve hemen boşalmaya başlar bunun yanı sıra voltaj değeride o an ne olarak kaydedildiyse yine bu değeri baz alarak çalışır...

Burada yaptığımız işlem bataryayı tamamiyle doldurmak ve voltaj değerini en üst seviyeye çıkarmak ve sistemi sıfırlamak.
Artık cihaz açılırken bataryanız tamamiyle dolmuş ve voltaj değeri en üst seviyeye çıkmış vaziyette olduğu için,telefonunuz açılırken yukarıdaki oluşturulan "batterystate.bin" dosyasına artık gerçek değerleri kaydetmesidir.

Ve ilk şarjınızı tamamen bitirmeden cihazınızı kesinlikle tekrar şarj etmeyin ve USB ile bilgisayara bağlamayın çünki ayarların bozulması demek yapılan işlemin boşa gitmesi ve tekrar yapılmasını gerektirir.

Eğer ROM değişimi yada cihazı Rootlama işlemi yaparsanız bu anlattıklarımı yeniden yapmanız gerekmektedir...

Ben cihazımı dün itibari ile(06.05.2013) bu şekilde yeniden optimize ettim ve bariz şekilde pil ömründe uzama gözlemledim cihaz boşta beklerken 5-6 saat gibi bir zaman diliminde sadece %1 lik bir batarya tüketti.
İşlemi yaptığımda saat gece 00:00 sıralarında idi ve şuan saat 12:40 sıraları ve bataryam %70 dolu bu süre zarfında günlük yapılan ortalama telefon görüşmesi,internette gezinme,oyun oynama,müzik dinleme,video izleme,fotograf çekme gibi aktivitelerde bulundum,ilk aldığım günle kıyasladığımda ise fark bariz oratada...

Umarım sizlerinde işine yarayacak bir konu olmuştur...

Emre Arık

Emre Arık

Üye
Tesekkurler kardesim s3 mini icin olurmu ? Bos bir zamanda deneyecegim konu gayet açıklayıcı ve guzel olmus...

Zafer Arslan

Zafer Arslan

Üye
    Konu Sahibi
Tesekkurler kardesim s3 mini icin olurmu ? Bos bir zamanda deneyecegim konu gayet açıklayıcı ve guzel olmus...
rica ederim kardeş diline sağlık...valla genel itibari ile androidli cihazlrda durum aynı ki sen S3 mini den bahsetmişsin sorun olacağını sanmıyorum büyük ihtimal işe yarayacaktır...

TheMadness

TheMadness

Üye
rica ederim kardeş diline sağlık...valla genel itibari ile androidli cihazlrda durum aynı ki sen S3 mini den bahsetmişsin sorun olacağını sanmıyorum büyük ihtimal işe yarayacaktır...

Olur hepsinde

N. O. T. E. 2

Üye
sıfırlama islemini yapmasak olmazmı

kaptan666

kaptan666

Üye
bataryayi teldw cikaripmi sarj edecegiz yani o nasl oluyor o

- - - Eklendi - - -

tel... sansung s3 mini

Ahmet Zıya

Üye
Telefonun içindeki statik enerjiyi boşaltmazsak yinede telefondaki veriler-dosyalar silinir mi?

mmzzkk

mmzzkk

Üye
Sen çok yanlış gelmişsin :ehe

celalex

Üye
reis on numara konu.
Ben yaptım oldu :D:alkis:alkis

Zafer Arslan

Zafer Arslan

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaslar lutfen once dikkatlice okuyun konuyu sonra islemlere gecin lutfen

- - - Eklendi - - -

bataryayi teldw cikaripmi sarj edecegiz yani o nasl oluyor o

- - - Eklendi - - -

tel... sansung s3 mini

Telefonda şarj edeceksin daha sonra telefona şu kodu gir
*#0228# ekrana Batarya Bilgileri gelecek orada Batarya nin Volt değerini göreceksin eğer 4100~4300 arasında bir değerde ise tam dolmuş demektir geri kalan işlemlere devam edebilirsin

pincir38

Üye
merhabalar bu sıfırlama işlemini nasıl yapıyoruz

CONNECTED7

CONNECTED7

Üye
Bendede baya ise yaradi emeklerine tesekurler

sivasligazi

Üye
O dedigin dosyaya katiliyorum.. tekefon belirli kriterlere gore bir yuzdeyi bbaz alarak pil omrunu yansitiyor.. ama 1 aylik bi s3 kullanicisi olarak,(tel pc vb teknolojiden fazlasiyla anlatlrim..).. isi o kadar uzatmaya gerek yok diyorum..

Bende bazen rasliyorum sarjim %70 i ken telefon farkki bi kriteri baz alip bir anfa %80 gozukuyor..

Pilinizi soyle doldurmaniz yeterli..
Sadece geceleri sarja takin zaten 1gun her turlu dayanacaktir, ve sarja takmadan once telefonu kapatip bi kac dk bekleyin daha sonra teli acip sabaha kadar sarjda birakin.. bu kisa islem sonucu senin dediklerinin tamamini yapmis oluyoruz.. sen sadece garantiye almis oldugunu dusunuyorsun..

onun disinda 6 saatte %1 sarj azaldi demissin evet oyle cnku telefon kendini uyku moduna aliyor yaptigin seyle yakindan uzaktan alakasi yok eger telefonu kilitliyken sarji biten arkadaslar varsa teli kurcalasinlar biraz..

Bu Mesaj Mobil Sürümden Gönderildi

ferhat1905123

ferhat1905123

Üye
kardeş s3 4.3 kesin işe yarıyo mu ?

cagrii_72

cagrii_72

Üye
dostlar pil kalibrasyonu ilgili birsey soracagım telefonum s3 değil ama (lg optimus 4x hd) belki bilginiz vardır telefonun şarjını tam bitirip sonra kapalı şarj ettim telefon yuzde 100 ken telefonu açtım battery calibration diye bir program var bu programla kalibrasyon ettim ama telefonum 2 saat 36 dk giderken 2 saat bile gitmiyor artık ne yapayım sizce ? birde sizin yöntemi uygulasam olur mu ?

Son düzenleme:

symbazz

Üye
Arama ekranından *#0228# yazın, Quick Start düğmesine basın, ekran tekrar gelince yukarıda gerçek batarya şarj miktarınızın yazılı olduğunu göreceksiniz. Bu yöntemi çok telefonda denedim. Bu yukarıda yazılanların aynısını yapar. Bataryanızın o anki doğru akımını batterystate dosyasına yazar. Bu kadar işkenceye gerek yok. Zamanımız bataryalarında, sök tak batarya şarj et olayı yoktur.

• Beğen
Tepkiler: memo23142314

catkara

Üye
Arama ekranından *#0228# yazın, Quick Start düğmesine basın, ekran tekrar gelince yukarıda gerçek batarya şarj miktarınızın yazılı olduğunu göreceksiniz. Bu yöntemi çok telefonda denedim. Bu yukarıda yazılanların aynısını yapar. Bataryanızın o anki doğru akımını batterystate dosyasına yazar. Bu kadar işkenceye gerek yok. Zamanımız bataryalarında, sök tak batarya şarj et olayı yoktur.

*#0228# yaptım fakat quick start a basınca telefon tuş kilidine giriyor ve öyle kalıyor

sacid589

sacid589

Üye
Bende note 2 var voltage 4012 civarı daha kalibre yapmadım işe yararmı.
Bide sıfırlamayı nasıl yapmalıyız ?

Üst Alt