Oruçlarımızı Neden Hicri/Ay Takvimine Göre Tutuyoruz?

Sponsorlu Bağlantılar

PALA.

PALA.

Üye
Ben de bazen İslam dininde bazı şeylerin sonradan getirildiğini ve zorlaştırma amacında olunduğunu zaman zaman düşünüyorum. Yanlış biliyorsam düzeltin ama Kur'an'da da çoğu yerde "Akletmez misiniz?" şeklinde geçiyormuş. Bildiğim kadarıyla Peygamberimiz de düşünme konusuna çok önem vermiş.

Sorgulamak yanlış değil. Çoğu insan da sorguluyor zaten ama inançlar açmazlarla dolu. Dinlerin yasaklarının olması ve sorgulamaya engel olmaya çalışması da normal bence. Öyle olsa inanç, din olmaz akım gibi bir şey olurdu. Doğruluk yanlışlık ayrı mesele tabi.
Bu kainatı tek başına yaratacak güçte olan bir yaratıcının, nasıl yanlış bir hüküm vermesi beklenir ?
Bizi diğer canlılardan ayıran özellikte akıl ve irade sahibi olmamızdır, körü körüne bağlanmak değil mesele.

• Beğen
Tepkiler: Symbianist

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Yeni bir konu açılarak oradan devam edilebilir, daha fazla konunun dışına çıkmayalım. :oke:

hançer

hançer

Üye
Yeni bir konu açılarak oradan devam edilebilir, daha fazla konunun dışına çıkmayalım. :oke:
Konuyu direkt taşyabilirsek iyi olur aslında. Bölünmesini istemem:)
Bu kainatı tek başına yaratacak güçte olan bir yaratıcının, nasıl yanlış bir hüküm vermesi beklenir ?
Bizi diğer canlılardan ayıran özellikte akıl ve irade sahibi olmamızdır, körü körüne bağlanmak değil mesele.
Nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz bilmiy
kainatı yaratacak bir gücün mükemmel olduğunu düşünüyoruz amenna. Buna kimse bir şey demiyor. İnandığımız dinin ne kadar doğru olduğunu konuşuyoruz. Madem yaratıcı mükemmel neden bu eksiklikler. Yaratıcı var olduğunu kabul ettik. Dini bu kadar kolay benimsemek ayrı bir nokta
Kainatı var eden yaratıcının dünyaya koyduğu din de eksiksiz olmalı. Bence ikisi uyuşmuyor. Ayrıca konu gerçekten dağıldı:)

Symbianist

Symbianist

Üye
Konuyu hic okumadim. Son konulara baktım daldim ben de hakkaten baya farkli yerlere gelmiş

vedat1966

vedat1966

Üye
Konuyu açan arkadaşın istediği noktaya gelmiş konu.

Bilgilendirme adı altında açılan her konuda nifak tohumları ekip Efendimizi ve İslamı değersizleştirmeye çalışıyor. Kâfirler işi "Kur'an dan bazı ayetler çıkarılsın" noktasına getirdi.

Bizim uğraştığımız konulara bak "oruç neden hicri takvime göre tutulur" yok "peygamberin kural koyma yetkisi varmıdır".

Allahın emirlerini yapmak istersen Efendimizin yaşantısı (Sünneti) yeter.

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve MAERKEK
PALA.

PALA.

Üye
İnandığımız dinin ne kadar doğru olduğunu konuşuyoruz. Madem yaratıcı mükemmel neden bu eksiklikler.
Bir kaç yüzyıl önce dünya düzdür denilieken kuranda da dünya düz deniliyor denip, günümüzde yuvarlaktır denilince de aslında yuvarlak denmek istemiş gibi değil bu.
Düşünelim matematik yada fen kitabı gibi değil, eğer öyle olsaydı çok az kişi anlardı.
Dünya konusunda halen birçok bilinmezlik var ay ya gidildiği bile halen tartışılıyor.
Derin konular bunlar ama inanıyorsak tamamına inanmak gerekiyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK

merkez-1

Üye
İnsanların kafasını karıştırmak için ortaya birşeyler atıp kendi dinsizliğinizi ortaya koymayın İman nedir görmediğin şeye inanmaktır ister inan ister inanma bunun muhatabı herkesin kendisidir herkes orada görecek fetö ağzıyla da konuşma neymiş miladi takvime göre Ramazan ayını sabitleyelimmiş haşa bunu Allah düşünememiş sen ve senin gibi fetöcüler düşünmüş...

• Beğen
Tepkiler: haydaravısyon, PALA. ve vedat1966
halukgta

halukgta

Üye
    Konu Sahibi
İSLAMDA KÖLELİK KONUSU

Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
KUR'AN IN KÖLELİĞE BAKIŞI.

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
Katılıyorum peygamber efendimiz sizin dediğinize göre Allah' ın bazı belirlemediği kullarının idaresine bıraktığı kararlar hakkında en doğru , en net , en yararlı karaı vermiştir . Biz o ne yaptı isek onu yaparız bu durumlarda . Ahzab suresi 33/4-5 inceleyin . Peygamber edendimizin hayatında uygulamasına bakın ve biz ümmetine nasıl yol göstermiş görün .
hz. muhammed (s.a.v) köleliği ne zaman savundu

• Beğen
Tepkiler: merkez-1
Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Daha fazla konunun dışına çıkılmamasını istemiştik.
Yeni yazılacak mesajlar konu ile alakası olmadığında kaldırılacaktır.
Yeni bir konu açılıp fikir alışverişi olabilir.
İyi forumlar.

Üst Alt