Nokia N9 Geliştirici Modu

Sponsorlu Bağlantılar

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
Nokia N9 Geliştirici Modu
Arkadaşlar bu konuyu geliştirici modunu merak edenler için açmak istedim. İçerik MeeGo Türkiye'den alınmıştır.

Nokia N9, son kullanıcılar için çıkmış ve hali hazırda en güncel MeeGo 1.2 Harmattan sürümünü kullanmaktadır.
Buna rağmen bazı özellikleri aktif hale getirmek için içerisinde “Developer Mode” yani “Geliştirici Modu”nuda bulundurur.
Geliştirici Modu, adındanda anlaşılacağı gibi, geliştiricilere yada geliştirmeye açık kişilerce kulalnılması tavsiye edilen moddur. Bu modun bazı getirileri olduğu gibi götürüleride oluşabilir.
Geliştirici Modu'nu aktif hale getirdiğinizde Nokia N9'ünüzün menüsünde “Terminal” olarak adlandırılan bir uygulamayla karşılaşırsınız.
Kimi yerlerde “X-Terminal” yada “Terminal” olarak adlandırılan bu uygulamanın Türkçe'de “Uçbirim” olarak adlandırıldığı da görülmektedir.
“Terminal” Linux tabanlı sürümlerde süregelen bir komut satırı uygulamasıdır. Komut satırı, kabaca, görsel olarak yaptığınız yada yapamadığınız tüm işlemleri, belli kodlar girerek yapmanızı sağlar. Daha çok geliştiricilere hitap etsede, bazı zamanlar son kullanıcılarında fazlasıyla işine yaradığı görülmektedir.
Bunu bir örnek ile açıklayalım. Mesela Nokia N9'da mevcut uygulamalarınızı güncellemek ve yeni sürümlerine geçmek istiyorsunuz. Bunun iki yolu var;
Görsel Arayüzle:
  1. Ayarlar
  2. Uygulamalar
  3. Uygulamaları Yönet
  4. Güncellemeler
Sonrasında cihazınız mevut sürümlerin son sürümlerini kontrol edecek ve isterseniz seçimizle birlikte uygulamalarınızı güncelleyebilirsiniz.
Örnek Kodlama:
  1. Terminal uygulamasını açıyorsunuz ve gelen ekrana aşağıdaki komutları sırasıyla giriyorsunuz.
apt-get update
apt-get upgrade
Bu kadar! Bütün kataloglar güncellendi ve uygulamalarınız son sürümlerine kavuştu.

Geliştirici Modu'na Geçiş

Şimdi sırasıyla işlemleri takip ederek Nokia N9 ile “developer mode” nasıl geçebileceğimize bakalım.
  1. Ayarlar
  2. Güvenlik
  3. Geliştirici Mod

Geliştirici Modu ile Gelenler Listesi
Bu listede yer alan araçlar çok çeşitli geliştirici araçlarıdır. Genelde uygulama yazan veya sistemi gözlemlemek isteyen geliştirici veya ilgililer içindir. Uzman olmayan kişilerin indirip, kurmaları tavsiye edilmez.

• Beğen
Tepkiler: gardi, Knight43, cnk52 ve 1 kişi daha

Cihanî Sultan

Cihanî Sultan

Üye
Eyvallah hünkar.

salihk

salihk

Emekli Yönetici
PR1.2 harmattan güncellemesini bekliyorum Mart ayında yayınlanıcak tam tarih yok ama MART deniyor Meegotürkiye. güncelledıkten Sonra hemen aktif edicem Geliştirici modu Şimdilik bilgi toplamaya devam :D

meg1ddo

meg1ddo

Üye
peki diyelimki yanlış kodlar falan girdik, o zaman telefonda bi tuhaflık olurmu sorunlar cikarmi telefonda cikarsa nasil geri donus yapabiliriz...

Silinen Üye 1833842

Silinen Üye 1833842

Kapalı Hesap
nitroid'in stabil bir sürümü çıksın aktif edecem :D

Silinen Üye 2215846

Kapalı Hesap
saol :ehe

Hex4d0r

Hex4d0r

Üye
peki diyelimki yanlış kodlar falan girdik, o zaman telefonda bi tuhaflık olurmu sorunlar cikarmi telefonda cikarsa nasil geri donus yapabiliriz...

Biraz geç dönüyorum ama olsun. Merak eden başka arkadaşlar olabilir. Kodları yanlış girersen çalışmayacaktır zaten :) Gerçi koduna göre değişir :) Root yetkisi aktifken özellikle dosya veya dizin silme işlemlerini dikkatli gerçekleştirin. Diğer herşeyin geri dönüşü olur :)

meg1ddo

meg1ddo

Üye
Biraz geç dönüyorum ama olsun. Merak eden başka arkadaşlar olabilir. Kodları yanlış girersen çalışmayacaktır zaten :) Gerçi koduna göre değişir :) Root yetkisi aktifken özellikle dosya veya dizin silme işlemlerini dikkatli gerçekleştirin. Diğer herşeyin geri dönüşü olur :)

o gün bugündür pc başında seni bekliyordum:d: teşekkürler :)

• Beğen
Tepkiler: Hex4d0r
Hex4d0r

Hex4d0r

Üye
Son bir ekleme yapayım. Kod yerine komut daha doğru olur... :)

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
düzelttim :)

• Beğen
Tepkiler: Hex4d0r
[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
konu için teşekkürler SERDAR kardeşim meraklılar için uyarı mahiyetinde olmuş :hmmm

MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici
aynen abi terminal candır ama yanlış bi işlemde adamı flash a götürüyor ben kendimden biliyorum :D

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
aynen abi terminal candır ama yanlış bi işlemde adamı flash a götürüyor ben kendimden biliyorum :D
geçen gün teli bir sıfırlayayım dedim yeniden başlama amma uzun sürüyormuş yahu korktum tel doyamadan gitti diye :ehe

MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici
hiçbişey olmaz abi giderse de flashlarız her türlü sıkıntı yok

- - - Eklendi - - -

hiçbişey olmaz abi giderse de flashlarız her türlü sıkıntı yok

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
gitmesi sorun degil pc olmadıgı için flash yatar çok uzun sürdügü için endişelendim sadece

MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici
pc şart abi :D tavsiyem çok terminal veya tweak kurcalama pc yoksa :)

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
yok bilmedigim ayarlarla oynamam zaten sadece klavye yi alfanumerik yapmak için tweak'ı kullandım o kadar.bu arada web tarayıcı gecmişini silebiliyormuyuz bulamadım da :ehe

MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici
evet abi ayarlar uygulamalar> web den silebiliyorsun :)

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
Eyvallah kardeşim

MertcaN9

MertcaN9

Üye
terminal kullanımı ne derece kolay ? hatalı bir kod girersek misal nasıl sonuçlar doğurur ?

Üst Alt