Lumia 920'nin Kamerasında Sorun mu Var?

Sponsorlu Bağlantılar

phantomddl

Üye
    Konu Sahibi
bence fotorafta da guzel en canlisi o gorunuyor neyse elimize alinca goruruz on sparic vrdim derken telefoncu flanmisin
Evet elimize alıp görmek lazım, sabırsızlıkla bekliyorum :)
Hayır Nokia shop'tan ön sipariş için adımı yazdırdım, telefonun gelmesini bekliyorum. Gelir gelmez alacağım, hatta bu hafta içi gidip yoklucam Nokia shop'u tekrardan.

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
Kameranın gece çekimleri ve video kayıt olayında sıkıntı yok.
Hatta gece çekimlerinde 808'i bile eziyor. Piyasada rakipsiz.
Ancak gündüz çekimlerinde yeterli netliği olmasına rağmen beklenene göre biraz hayalkırıklığı yaratıyormuş.
Nokia bunun için çalışmalara başlamış, çok yakın zamanda kameranın gündüz çekimlerini daha da iyileştirecek bir güncelleme gelecekmiş. Sıkıntı yok, dağılın :sopa:

• Beğen
Tepkiler: gdervisoglu ve phantomddl
PremiumWork

PremiumWork

Üye
Kameranın gece çekimleri ve video kayıt olayında sıkıntı yok.
Hatta gece çekimlerinde 808'i bile eziyor. Piyasada rakipsiz.
Ancak gündüz çekimlerinde yeterli netliği olmasına rağmen beklenene göre biraz hayalkırıklığı yaratıyormuş.
Nokia bunun için çalışmalara başlamış, çok yakın zamanda kameranın gündüz çekimlerini daha da iyileştirecek bir güncelleme gelecekmiş. Sıkıntı yok, dağılın :sopa:

:hmmm

phantomddl

Üye
    Konu Sahibi
"The 920 is still running on pre-release software. Miriam from Engadget confirmed with Nokia that they will be releasing updates that should resolve the camera issues. She assured me the camera will get better. In the meantime the performance an be adjusted with the camera settings. Note that in the Engadget review is was stated that they did not experience the daytime issues during there visit to Nokia HQ"

"920 Hala yayına hazır olmayan yazılımı kullanıyor. Engadget'den Miriam'ın dediğine göre Nokia güncelleme yayınlıcağını ve kamera sorununun giderileceğini doğrulamış, ve kameranın daha iyi olacağını söylemiş. Bu arada kamera performansı manuel olarak kamera ayarlarıyla arttırılabilirmiş. Engadget incelemesinde yazılana göre
Nokia HQ'ya yaptıkları ziyarette gün-ışığında çekilen fotoğraflarda sorun yaşamamışlar."

• Beğen
Tepkiler: gdervisoglu

phantomddl

Üye
    Konu Sahibi
Konu biraz gerilere gitmiş, o yüzden mesaj yazıyorum tekrardan. Yeni gelen bütün haberleri ilk başlıkta topladım. En son gelişme Nokia CEO'sundan gelen e-mail şu ana kadar. Bu da demek oluyor ki Nokia gerçekten bunu düzeltmek için çalışıyor.

Daha fazla fotoğraf ekleme gereği duymadım, zaten bütün kaynaklar aynı bulanıklıktan bahsediyor.

Bakalım Türkiye'de satışa başlanana kadar bu güncelleme gelecek mi :)

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
the good news is that we can learn from the volume of photos that are beginning to be taken, and can definitely adjust and improve. This will be an ongoing theme for us for sure

Bu cümlede gerekeni söylemiş zaten.

Çekilen fotoğraflardan durumu takip ederek gerekli ayarlama ve geliştirmeleri yapıyorlarmış. Hatta bu sürekli üzerinde duracakları bir konu olacakmış.

Yani kameradan yana içiniz rahat olabilir. En yakın zamanda güncellemelerle daha da mükemmeliyete gidecektir.

SkyLaBTR

SkyLaBTR

Üye
Bu bulanıkliğin tam olarak sebebi ne??

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye

Gün ışığında renklerin yoğun olduğu ortamlarda kamera yazılımı keskinlik düzeyini gerektiği şekilde ayarlayamıyor sanırım.
Özellikle mor, kırmızı, yeşil gibi canlı renklerin olduğu fotoğraflarda aşırı yumuşaklık ve dağılma göze çarpıyor. :hmmm

phantomddl

Üye
    Konu Sahibi
Kesin bir açıklama yok, sadece tahminler var.. Üzerinde durulan tahmin, düşük ışıkta uyguladığı post-processing'in aynısını gündüz fotoğraflarında da uygulaması, bu sebepten dolayı keskin hatlar yerine daha yumuşak geçişli hatlar çıkıyor, bu da bulanıklığa sebep oluyor. Aklımda kalan bi bu var, üzerine konuşuluyor bir sürü herkes birşeyler söylüyor ama kesin bir şey yok.

Ama sanırım bu ihtimal doğru,
mesela bu video'yu 1080p'de izleyin tam ekran, herhangi bir yerinde durdurun, herşeyin net ve hatta ilerideki taraftarların bile kafaları seçilebilir olduğunu farkedeceksiniz. O yüzden umutluyum gelecek güncellemeden

[video=youtube;RwulD3_UvlM]http://www.youtube.com/watch?v=RwulD3_UvlM[/video]

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
Özellikle mor, yeşil, koyu pembe, kırmızı gibi renklerde yumuşama olduğu için "yeşil sahayı" takibe aldım.
Videoyu 1080p'de tam ekran izlerken gözünüzü çimlerden ayırmayın. :hmmm

Işık açıları, yansıma ve hareketlilik de yumuşamaya sebep oluyor.
Örneğin 25-26. saniyede soldan 3. çim sırasının netliğine dikkat edin.
Önceki saniyelere göre daha da netleşiyor.

phantomddl

Üye
    Konu Sahibi
Evet farkettim şimdi, acaba auto-focus yüzünden mi bir anda netleşiyor bilmiyorum :bilmm

SkyLaBTR

SkyLaBTR

Üye
Pc ye geçince bi izleyeyim :)

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
Lumia 920'nin sadece fotoğraflarda değil, videolarda da ışıktan kaynaklı renk dalgalanmaları var.
Bu gerçekten ciddi bir sorun.
Bu konuyu birisi çektiği videoyla Nokia Discussions'ta gündeme getirmiş.
Ayarlardan mı yapmam gerekiyor yoksa bunun düzeltilmesi için güncelleme mi gerekiyor diye sormuş.
Varsayılan ayarlarla çektiği videoda korkunç renk dalgalanması var.

Biraz moral bozucu...
O yüzden izleyeceğiniz görüntüler Lumia 920 aşkınıza zarar verebilir, ekran ayarlarınızla oynamayın :(

Esendağlı

Esendağlı

Üye
Ben alanakadar ya düzelmiş yada daha iyisi çıkmış olur,pek fazla dert etmiyorum,bu arada video silinmiş

papakudioflu

papakudioflu

Admin
video silinmemiş muhtemelen paylaşilmasin diye skydrive linkinde yetki kisitlamasi yapmişlardir.

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
Video silinmemiş ben izleyebiliyorum.
Bir saniye indirip sizler için youtube'a yükleyeyim.

Edit: Youtube'a yüklendi.

[video=youtube;WR3m4hPQqHc]http://www.youtube.com/watch?v=WR3m4hPQqHc[/video]

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
Kamera video çekimi yaparken "hareket halindeyken" ışık ve renk sorunu yaşıyor :hmmm

phantomddl

Üye
    Konu Sahibi
Lumia 920'nin sadece fotoğraflarda değil, videolarda da ışıktan kaynaklı renk dalgalanmaları var.
Bu gerçekten ciddi bir sorun.
Bu konuyu birisi çektiği videoyla Nokia Discussions'ta gündeme getirmiş.
Ayarlardan mı yapmam gerekiyor yoksa bunun düzeltilmesi için güncelleme mi gerekiyor diye sormuş.
Varsayılan ayarlarla çektiği videoda korkunç renk dalgalanması var.

Biraz moral bozucu...
O yüzden izleyeceğiniz görüntüler Lumia 920 aşkınıza zarar verebilir, ekran ayarlarınızla oynamayın :(

Nokia discussion'da ve WPCentral'de gündeme getirilen kilitlenme ve ısınma sorunları beni daha çok endişelendiriyor aslında :karisti: Okudukça stres oluyorum vallaha.

Video sanırım beyaz dengesiyle alakalı olabilir gibi.

MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici
Kamera video çekimi yaparken "hareket halindeyken" ışık ve renk sorunu yaşıyor :hmmm

tırstım şimdi :hmmm Sanırım yazılımsal birşey umarım kısa zamanda çözülür.

- - - Eklendi - - -

Nokia discussion'da ve WPCentral'de gündeme getirilen kilitlenme ve ısınma sorunları beni daha çok endişelendiriyor aslında :karisti: Okudukça stres oluyorum vallaha.

Video sanırım beyaz dengesiyle alakalı olabilir gibi.

Isınma her akıllı cihazda normal birşey artık da kilitlenme neymiş nasıl başarmışlar?

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
Benim kilitlenmeden yana korkum yok da bu videoda renk kayması işi canımı sıkıyor.
Bugüne kadar gördüğümüz birkaç videoda da rastladık buna.
Bir iki gün önceki kar manzaralı videoda da aynı sorun vardı.

Hatta şu videoda da aynı sorun var.
7:50 ile 8:18 arasına dikkat.

[video=youtube;u_gdNWTlKvE]http://www.youtube.com/watch?v=u_gdNWTlKvE[/video]