Başkent Ulaşımında "Akıllı" Dönem(Yüksek oranda Melih Gökçek içerir)

Sponsorlu Bağlantılar

Mert

Mert

Üye
    Konu Sahibi
Başkent Ulaşımında "Akıllı" Dönem(Yüksek oranda Melih Gökçek içerir)

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğünce hazırlanan akıllı kart, araç içi yolcu bilgilendirme ve akıllı durak sisteminin ilk örnekleri görücüye çıktı.

Şenay Ünal
Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, önümüzdeki günlerde başkentte toplu taşımada kullanılacak "akıllı kart" sistemiyle ilgili bilgi verdi.
Akıllı kart sistemiyle vatandaşa büyük kolaylıklar sağlanacağını dile getiren Tahiroğlu, "Uygulamadan elde edilecek sonuçlarla gerçek hat planlamaları yapılacak. Akıllı kartla vatandaş kartı yırtıldı, kayboldu, bozuldu derdinden kurtulsun, kendi yolculuğunu kontrol edebilsin istiyoruz" diye konuştu.
Engellilerin toplu taşımadan yararlanma oranlarını ve ihtiyaçlarını ölçemediklerini belirten Tahiroğlu, yeni sistemle bunun tespitini yapabileceklerini kaydetti.
Rahat, konforlu ve güvenli ulaşım hizmeti vermeyi amaçladıklarını vurgulayan Tahiroğlu, gelecek yıldan itibaren tamamıyla akıllı kart sistemine geçmeyi planladıklarını söyledi.
Otobüse biniş hızı artacak
Tahiroğlu, akıllı kartların tam, indirimli ve serbest olarak 3 çeşit hazırlandığını ancak gelecek günlerde bu sayının ihtiyaca göre artırılabileceğini bildirdi.
Kartların, görevlilerin hizmet vereceği dolum noktalarından veya "e kiosk"lardan doldurulabileceğini ifade eden Tahiroğlu, "Ankara'nın belirli yerlerine satış noktaları kuracağız. Toplu taşıma yılbaşından itibaren bu kartlarla sağlanacak" dedi.
Tahiroğlu, akıllı kartların hızlı okuma özelliği sayesinde, önlerinde uzun sıralar oluşmasının önleneceğine işaret etti.
Bandroller kalkacak
İndirimli ve serbest kartların, tam kartlardan farklı olarak kişiselleştirildiğini, arka yüzünde sahibinin ad, soyad ve okul bilgileriyle fotoğrafının yer aldığını söyleyen Tahiroğlu, bandrollerin kaldırılacağını bildirdi.
Akıllı kart almak isteyenlerin, bir kereye mahsus 5 lira ödeyeceğini anlatan Tahiroğlu, daha sonra kullanıcının istediği kadar kontör yükleyebileceğini kaydetti.
Kartların doğru ve dikkatli kullanılması halinde ömrünün minimum 10 yıl olduğuna dikkati çeken Tahiroğlu, bozulan veya kırılan kartını getirenlere yeni kart verileceğini, eski kartın içindeki bakiyenin yeni karta aktarılacağını ifade etti.
Başkentin durakları "akıllanacak"
Akıllı durakların da aynı sistem içinde entegre bir yapı olduğunu anlatan Tahiroğlu, otobüslere konulacak kamera sistemiyle otobüsün durakta durmaması, hız yapması, güvenlik gibi sorunlarının giderilebileceğini söyledi.
Tahiroğlu, ilk etapta toplu taşımanın en yoğun kullanıldığı semtlere 100 akıllı durak konulmasını planladıklarını, talep ve önerilere göre sayının artacağını dile getirdi.
Aracın, içindeki GPRS sistemiyle online çalıştığını kaydeden Tahiroğlu, otobüsün yerininin, ne kadar sürede durakta olacağının ve doluluk oranının duraktaki ekrana yansıtacağını anlattı.
Otobüslere yerleştirilecek ekranlarla bir sonraki durağın sesli ve görsel olarak öğrenebileceğini, bunun engellilere de büyük kolaylık sağlayacağını sözlerine ekledi.

phasan

phasan

Üye
Guzel olur

Mert

Mert

Üye
    Konu Sahibi
  • Beğen
Tepkiler: Samet.25
phasan

phasan

Üye

Aynen. Bir sene içinde ne kadar kart harcadım bilmiyorum. Ama kartın üstünde Gökçek'in içimizi ısıtan gülümsemesi(!) olmasa çok daha güzel olurdu.

Dogru dıyon ben o adamı hıç sevmem ayrıca bu kart dolumu zor olcak

Jomolocco

Jomolocco

Üye
kartin uzerinde o adam olcaksa hic almayayim ben

Mert

Mert

Üye
    Konu Sahibi
Dogru dıyon ben o adamı hıç sevmem ayrıca bu kart dolumu zor olcak

Bir şey değişmez bence. Gişelerde 10'luk öğrenci demek yerine 10 liralık falan deriz :D
Kartın üstünüde artık sticker yapıştırırız, resim çizeriz olmadı kazırız :D

phasan

phasan

Üye

Bir şey değişmez bence. Gişelerde 10'luk öğrenci demek yerine 10 liralık falan deriz :D
Kartın üstünüde artık sticker yapıştırırız, resim çizeriz olmadı kazırız :D

Ego kartları bakkaldan bıle alınıyo

İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
:D hiç bir işe yaramaz :D

phasan

phasan

Üye
Şimdiki kartlar daha ıyı

- - - Eklendi - - -

Şimdiki kartlar daha ıyı

Baskentliia

Baskentliia

Üye
melih gòkçek varsa iyıdir

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
Bence ankaranın biraz daha gelişmesi gerekiyor bu konuda koskaca başkent. Trafik sorunu vs gibi İstanbul'da olanlar sorunlarda yok zaten. Mesela ankara metrosunda telefonunuzda oyun oynayamıyorsunuz durakları söylemiyor otobüsler aynı şekilde ben ankarayı iyi bilmiyorum. İstanbulluyum geldim otobüse bindim ulus çarşısında inecem ben ne bileyim nerde millete sormak zorunda kaldım bi tane teyzeye sordum bilir diye kart basamadım sen bas parasını verim dedi soru sorunca yakın hissetti beni seçti heralde :D yani bunlar sıkıntı ve otobüslerin hepsinin fren sisteminde ya da yürüyen aksamında sorun var şöför ayağını gazdan çekince insanın kafası şişiyor hele frene bastıkça acayip rahatsız ediyor man markalar böyle sanırım :D

phasan

phasan

Üye
Bence ankaranın biraz daha gelişmesi gerekiyor bu konuda koskaca başkent. Trafik sorunu vs gibi İstanbul'da olanlar sorunlarda yok zaten. Mesela ankara metrosunda telefonunuzda oyun oynayamıyorsunuz durakları söylemiyor otobüsler aynı şekilde ben ankarayı iyi bilmiyorum. İstanbulluyum geldim otobüse bindim ulus çarşısında inecem ben ne bileyim nerde millete sormak zorunda kaldım bi tane teyzeye sordum bilir diye kart basamadım sen bas parasını verim dedi soru sorunca yakın hissetti beni seçti heralde :D yani bunlar sıkıntı ve otobüslerin hepsinin fren sisteminde ya da yürüyen aksamında sorun var şöför ayağını gazdan çekince insanın kafası şişiyor hele frene bastıkça acayip rahatsız ediyor man markalar böyle sanırım :D

Otobusler yenılenıyor yavaş yavaş otobusler koruklu tıpı oluyor ve dogalgaz ile çalışıyor

phasan

phasan

Üye

Gaz ile Otobüs mü? :hmmm

EN ÇEVRECİ FİLO Avrupa’da kişi başına en fazla yeşil alan düşen kent özelliğine sahip olan Ankara, doğalgazlı yeni körüklü otobüslerle, “En çevreci filoya sahip Başkent” unvanını da güçlendiriyor.
Havaya salınan gaz açısından doğaya minimum düzeyde zarar veren doğalgazlı otobüsler, yakıt tasarrufu açısından da diğer yakıt
türlerine göre yüzde 30- 35’lik bir kazanç sağlıyor.

• Beğen
Tepkiler: -efşan
Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
Otobusler yenılenıyor yavaş yavaş otobusler koruklu tıpı oluyor ve dogalgaz ile çalışıyor

şuana kadar bindiğim hepsi körüklüydü yenilerden bahsediyorum zaten ancak gaz olduğunu sanmıyorum.

Mert

Mert

Üye
    Konu Sahibi
melih gòkçek varsa iyıdir

Yıllardır metro inşaatı bitirecek. Yaptığı tek şey sağ sola çiçek ekmek. Düşünebiliyor musun? Koskoca Türkiye'nin başkentinin büyükşehir belediyesinin başkanı bütün gün twitter'da hashtag kasıyor.

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Bu otobüsleri dizel sanıyordum ama değilmiş :blink: